OpenCulturas (2.4.3) - en to sv translation catalogue (523 entries)

en: Focus
sv: Fokus

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: edit user
sv: redigera användare

en: Pages
sv: Sidor

en: Register
sv: Registrera

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Moderated content
sv: Modererat innehåll

en: Value
sv: Värde

en: Email address
sv: E-postadress

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: Closed
sv: Stängd

en: yes
sv: ja

en: List
sv: Lista

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Remove
sv: Ta bort

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: more
sv: mer

en: Article
sv: Artikel

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Articles
sv: Artiklar

en: Comments
sv: Kommentarer

en: More
sv: Mer

en: Action
sv: Åtgärd

en: On
sv: På

en: Tags
sv: Etiketter

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: License
sv: Licens

en: Download
sv: Ladda ned

en: view
sv: visa

en: Advanced options
sv: Fler alternativ

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Size
sv: Storlek

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: None
sv: Ingen

en: Use count
sv: Antal använd

en: default
sv: förvald

en: Message
sv: Meddelande

en: No log messages available.
sv: Inga loggmeddelanden tillgängliga.

en: North
sv: Nord

en: East
sv: Öst

en: South
sv: Syd

en: West
sv: Väst

en: Image
sv: Bild

en: Category
sv: Kategori

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Name
sv: Namn

en: Export
sv: Exportera

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: Legal
sv: Juridik

en: Terms & Conditions
sv: Allmänna villkor

en: Additional Checkboxes
sv: Ytterligare kryssrutor

en: Label
sv: Etikett

en: Changes
sv: Ändringar

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save
sv: Spara

en: Help
sv: Hjälp

en: True
sv: Sant

en: Default
sv: Förvald

en: Archive
sv: Arkiv

en: Icon
sv: Ikon

en: View
sv: Visa

en: Audio
sv: Ljud

en: Filename
sv: Filnamn

en: Section
sv: Sektion

en: Menu
sv: Meny

en: Teaser
sv: Ingress

en: Event
sv: Händelse

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: User Name
sv: Användarnamn

en: Components
sv: Komponenter

en: Attachment
sv: Bilaga

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Back to top
sv: Tillbaka till toppen

en: User
sv: Användare

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: Email
sv: E-post

en: Files
sv: Filer

en: Contact
sv: Kontakt

en: no
sv: nej

en: Add page
sv: Lägg till sida

en: FAQ
sv: Frågor och svar

en: Question
sv: Fråga

en: All
sv: Alla

en: Active
sv: Aktiv

en: Area
sv: Område

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Page
sv: Sida

en: Logo
sv: Logotyp

en: Client ID
sv: Klient ID

en: Event type
sv: Typ av händelse

en: Url
sv: URL

en: Off
sv: Av

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Footer
sv: Sidfot

en: Welcome
sv: Välkommen

en: Menu link
sv: Menylänk

en: Custom
sv: Anpassad

en: Roles
sv: Roller

en: Comment
sv: Kommentar

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Published
sv: Publicerad

en: Filter
sv: Filtrera

en: Location
sv: Plats

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Sticky at top of lists
sv: Alltid överst i listan

en: URL alias
sv: URL-alias

en: Vocabulary
sv: Vokabulär

en: Last access
sv: Senast åtkomst

en: Severity
sv: Grad

en: Fields
sv: Fält

en: Gallery
sv: Galleri

en: Watchdog
sv: Övervakning

en: Last update
sv: Senaste uppdatering

en: Authored by
sv: Författad av

en: Thumbnail
sv: Miniatyr

en: Plain text
sv: Ren text

en: Details
sv: Detaljer

en: Phone
sv: Telefon

en: Address
sv: Adress

en: State
sv: Läge

en: Desc
sv: Fallande

en: Members
sv: Medlemmar

en: Table
sv: Tabell

en: Events
sv: Aktiviteter

en: Start date
sv: Startdatum

en: End date
sv: Slutdatum

en: Navigation
sv: Navigering

en: Role
sv: Roll

en: Select all
sv: Välj alla

en: User login
sv: Användarinloggning

en: Users
sv: Användare

en: Online
sv: Uppkopplad

en: Last
sv: Sista

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Tools
sv: Verktyg

en: Wildcard
sv: Jokertecken

en: Sort Criteria
sv: Sortera kriterium

en: Latest
sv: Senaste

en: Profile
sv: Profil

en: Close
sv: Stäng

en: Operation
sv: Funktion

en: Duration
sv: Varaktighet

en: Function
sv: Funktion

en: Tracker
sv: Spårare

en: Notifications
sv: Aviseringar

en: Latitude
sv: Latitud

en: Longitude
sv: Longitud

en: Add location
sv: Lägg till plats

en: Germany
sv: Tyskland

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Full
sv: Fullständig

en: Austria
sv: Österrike

en: Switzerland
sv: Schweiz

en: Authored on
sv: Författad

en: Show
sv: Visa

en: Date Added
sv: Tillagd datum

en: English
sv: Engelska

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: Teasers
sv: Förhandstittar

en: Add to calendar
sv: Lägg till kalender

en: Member for
sv: Medlem i

en: Front page
sv: Startsida

en: Display name
sv: Visningsnamn

en: Languages
sv: Språk

en: First
sv: Första

en: Map
sv: Karta

en: author
sv: författare

en: Entity
sv: Objekt

en: Caption
sv: Bildtext

en: Your message has been sent.
sv: Ditt meddelande har skickats.

en: Contact information
sv: Kontaktinformation

en: People
sv: Personer

en: Blocked
sv: Spärrad

en: Style
sv: Stil

en: Glossary
sv: Ordlista

en: Revision
sv: Version

en: Diff
sv: Skillnad

en: Website
sv: Webbplats

en: on
sv: på

en: Changed
sv: Ändrad

en: Document
sv: Dokument

en: ‹ Previous
sv: ‹ Föregående

en: Next ›
sv: Nästa ›

en: comment
sv: kommentar

en: Unpublished
sv: Ej publicerad

en: by
sv: av

en: Locality
sv: Plats

en: Sticky
sv: Klistrad

en: Review
sv: Granska

en: Tabs
sv: Flikar

en: Output format
sv: Utmatningsformat

en: Anonymous user
sv: Anonym användare

en: Apply
sv: Applicera

en: Translation language
sv: Översättningsspråk

en: Select
sv: Välj

en: Go to page @number
sv: Gå till sida @number

en: Edit user
sv: Redigera användare

en: Language switcher
sv: Språkväljare

en: Block description
sv: Blockbeskrivning

en: Translation
sv: Översättning

en: Blocks
sv: Block

en: Remove field
sv: Ta bort fält

en: Used in
sv: Används i

en: Exceptions
sv: Undantag

en: Permission
sv: Behörighet

en: Grid
sv: Rutnät

en: Distance
sv: Distans

en: Global
sv: Globalt

en: Subtitle
sv: Underrubrik

en: Audio file
sv: Ljudfil

en: Language code
sv: Språkkod

en: Authenticated user
sv: Inloggad användare

en: Profiles
sv: Profiler

en: Administrator
sv: Administratör

en: Edit content
sv: Redigera innehåll

en: Addresses
sv: Adresser

en: Cancelled
sv: Avbokad

en: Account settings
sv: Kontoinställningar

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
sv: En användare anses vara inloggad så här länge efter att de senast tittat på en sida.

en: Keyword
sv: Nyckelord

en: Columns
sv: Kolumner

en: Offset
sv: Kompensera

en: German
sv: Tyska

en: Edit comment
sv: Redigera kommentar

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Radius
sv: Radie

en: Headline
sv: Rubrik

en: Any
sv: Alla

en: Skip to main content
sv: Hoppa till huvudinnehåll

en: Header image
sv: Huvudbild

en: Configure Block
sv: Konfigurera block

en: Column
sv: Kolumn

en: Publish content
sv: Publicera innehåll

en: Additional information
sv: Mer information

en: selected
sv: vald

en: Member
sv: Medlem

en: Newest first
sv: Nyaste först

en: Accessibility features
sv: Funktioner för tillgänglighet

en: Translate
sv: Översätt

en: Not enabled
sv: Ej aktiverat

en: Add profile
sv: Lägg till profil

en: Block type
sv: Typ av block

en: Error message
sv: Felmeddelande

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: User account
sv: Användarkonto

en: Main navigation
sv: Huvudmeny

en: Dates
sv: Datum

en: Badges
sv: Emblem

en: Display type
sv: Typ av visning

en: Notification recipients
sv: Mottagare för meddelande

en: Not applicable
sv: Ej tillämpligt

en: No content available.
sv: Inget innehåll tillgängligt.

en: Warning message
sv: Varningsmeddelande

en: Recommend
sv: Rekommendera

en: Meta tags
sv: Metataggar

en: Flags
sv: Flaggor

en: Primary tabs
sv: Primära flikar

en: Secondary tabs
sv: Sekundära flikar

en: Temporary
sv: Temporär

en: No files available.
sv: Inga filer tillgängliga.

en: Locations
sv: Platser

en: Origin
sv: Ursprung

en: Frontpage
sv: Startsida

en: MIME type
sv: Typ av MIME

en: Upload date
sv: Datum för uppladdning

en: Search index
sv: Sökindex

en: Sort options
sv: Alternativ för sortering

en: Draft
sv: Utkast

en: Scheduled
sv: Schemalagd

en: Europe
sv: Europa

en: Cancel changes
sv: Avbryt ändringar

en: Bulk operations
sv: Hopsamlade funktioner

en: No results
sv: Inget resultat

en: @interval ago
sv: @interval sedan

en: All terms
sv: Alla termer

en: Provide custom text or link.
sv: Tillhandahåll en anpassad text eller länk.

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: Title: @title
sv: Titel: @title

en: - All -
sv: - Alla -

en: Compact
sv: Kompakt

en: Publishing status
sv: Status för publicering

en: Who's new
sv: Vilka är nya?

en: Language name
sv: Namn på språk

en: Pagination
sv: Paginering

en: Select language
sv: Välj språk

en: Personal contact form
sv: Personligt kontaktformulär

en: Edit field
sv: Redigera fält

en: Who's online
sv: Vilka är inloggade

en: Apply filters
sv: Applicera filter

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Show more
sv: Visa fler

en: Breadcrumbs
sv: Länkstigar

en: Main content
sv: Huvudinnehåll

en: Status messages
sv: Statusmeddelande

en: Block Region
sv: Blockregion

en: Delete content
sv: Radera innehåll

en: Sub type
sv: Undertyp

en: Moderation state
sv: Modereringsstatus

en: Published status
sv: Status för publicering

en: Monthly archive
sv: Månatligt arkiv

en: Main page content
sv: Huvudsakligt sidinnehåll

en: Status message
sv: Statusmeddelande

en: Revision log message
sv: Loggmeddelande för versionshantering

en: Full content
sv: Fullständigt innehåll

en: Recent content
sv: Nyligen uppdaterat innehåll

en: Unpublish content
sv: Avpublicera inlägg

en: Make content sticky
sv: Visa inlägg överst i listor

en: Make content unsticky
sv: Ta bort visning överst i listor

en: Promote content to front page
sv: Visa innehåll på startsidan

en: Remove content from front page
sv: Ta bort inlägg från startsidan

en: Save content
sv: Spara innehåll

en: Find and manage content.
sv: Hitta och hantera innehåll.

en: The name of the shortcut.
sv: Namnet på genvägen.

en: Taxonomy term page
sv: Sida för taxonomitermer

en: No people available.
sv: Inga personer tillgängliga.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
sv: En administratör har skapat ett konto åt dig på [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
sv: Hitta och hantera personer som använder din webbplats.

en: Basic page
sv: Enkel sida

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
sv: Använd etiketter för att gruppera artiklar med liknande ämnen till kategorier.

en: Select any filter and click on Apply to see results
sv: Välj valfritt filter och klicka på applicera för att se resultaten.

en: No media available.
sv: Ingen media tillgänglig.

en: Edit media
sv: Redigera media

en: Is translation
sv: Är översättning

en: Location type
sv: Platstyp

en: Update URL alias
sv: Uppdatera URL-alias

en: Bulk update
sv: Massuppdatera

en: Recent log messages
sv: Senaste loggmeddelanden

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
sv: Hantera användarkonton, roller och behörigheter.

en: Changed date
sv: Datum för ändring

en: Footer menu
sv: Sidfotsmeny

en: Main profile
sv: Huvudprofil

en: Asc
sv: Stigande

en: Not specified
sv: Ej angivet

en: Geofield
sv: Geofält

en: Rewrite results
sv: Skriv om resultat

en: Master
sv: Huvud

en: Get the actual content from a content revision.
sv: Erhåll det nuvarande innehållet från en versions innehåll.

en: Time Accepted
sv: Tidpunkt för godkännande

en: @name field is required.
sv: Fält @name är obligatoriskt.

en: Language direction
sv: Riktning på språk

en: Log blocked form submissions
sv: Logga spärrade formulärsinlägg

en: Media type
sv: Mediatyp

en: Full HTML
sv: Fullständig HTML

en: Opening hours
sv: Öppettider

en: Select media
sv: Välj media

en: Default translation
sv: Förvald översättning

en: Powered by
sv: Drivs av

en: Displaying @start - @end of @total
sv: Visar @start - @end av @total

en: User interface translation
sv: Översättning av användargränssnitt

en: Publish taxonomy term
sv: Publicera taxonomiterm

en: Unpublish taxonomy term
sv: Avpublicera taxonomiterm

en: You have unsaved changes.
sv: Du har ändringar som inte sparats.

en: The time that the node was created.
sv: Tidpunkten för när noden skapades.

en: The time that the node was last edited.
sv: Tidpunkten för när noden senast redigerades.

en: Welcome!
sv: Välkommen!

en: Custom block library
sv: Bibliotek med anpassade block

en: The time that the custom block was last edited.
sv: Tidpunkten då det anpassade blocket senast redigerades.

en: The time that the term was last edited.
sv: Tiden då termen senast redigerades.

en: 1 place | @count places
sv[0]: 1 plats
sv[1]: @count platser

en: Registering module
sv: Registrerar modul

en: Social Media Links
sv: Sociala medier länkar

en: Fallback date format
sv: Datumformat i reserv

en: File usage
sv: Filanvändning

en: Site branding
sv: Webbplatsens varumärke

en: A brief description of your block.
sv: En kort beskrivning av ditt block.

en: Page type
sv: Innehållstyp

en: Search result highlighting input
sv: Sökresultat framhäver inmatning

en: The username of the content author.
sv: Användarnamnet för innehållets författare.

en: Submitted by @author_name on @date
sv: Inlagt av @author_name @date

en: Protect all forms
sv: Skydda alla formulär

en: Media library
sv: Mediabibliotek

en: Primary admin actions
sv: Primära administratörsåtgärder

en: Large (480×480)
sv: Stor (480×480)

en: Medium (220×220)
sv: Mellan (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
sv: Miniatyr (100×100)

en: HTML Date
sv: HTML datum

en: HTML Datetime
sv: HTML tidsdatum

en: HTML Month
sv: HTML månad

en: HTML Time
sv: HTML tid

en: HTML Week
sv: HTML vecka

en: HTML Year
sv: HTML år

en: HTML Yearless date
sv: HTML datum utan år

en: Default long date
sv: Förvalt långt datum

en: Default medium date
sv: Förvalt mellanlångt datum

en: Default short date
sv: Förvalt kort datum

en: User account menu
sv: Meny för användarkonto

en: Block the selected user(s)
sv: Spärra vald(a) användare

en: Cancel the selected user account(s)
sv: Radera de valda användarkontona

en: Unblock the selected user(s)
sv: Återaktivera vald(a) användare

en: Basic block
sv: Grundläggande block

en: A basic block contains a title and a body.
sv: Ett enkelt block innehåller en titel och en brödtext.

en: Website feedback
sv: Återkoppling till webbplats

en: Basic HTML
sv: Grundläggande HTML

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
sv: Begäran om avslutande av konto för [user:display-name] på [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
sv: Ersättande inloggningsuppgifter för [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
sv: Kontodetaljer för [user:display-name] på [site:name] (väntar på godkännande av administratör)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
sv: Kontodetaljer för [user:display-name] på [site:name] (godkänd)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name] (spärrad)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name] (borttagen)

en: Links related to the active user account
sv: Länkar relaterade till det aktiva användarkontot

en: Administrative task links
sv: Länkar för administrativa uppgifter

en: Site information links
sv: Länkar för information om webbplats

en: Site section links
sv: Länkar för sektion i webbplats

en: User tool links, often added by modules
sv: Länkar för användare som ofta läggs till av moduler

en: Find and manage custom blocks.
sv: Hitta och hantera anpassade block.

en: Find and manage files.
sv: Hitta och hantera filer.

en: Editing languages
sv: Redigerar språk

en: All content, by month.
sv: Allt innehåll, månadsvis.

en: Recent content.
sv: Nytt innehåll.

en: All content promoted to the front page.
sv: Allt innehåll som visas på startsidan.

en: All content, by letter.
sv: All innehåll, i bokstavsordning.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
sv: Innehåll som hör till en viss taxonomiterm.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
sv: Visar en lista över de senast användarkontona på webbplatsen.

en: Who's online block
sv: Block för vilka som är inloggade

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
sv: Visar de användarnamnen för de senast aktiva användarna samt de totalt antal aktiva användare.

en: View edit page
sv: Visa redigeringssida

en: Files overview
sv: Översikt av filer

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
sv: Information om filanvändande för {{ arguments.fid }}

en: <p>This page provides the ability to add common languages to your site.</p><p>If the desired language is not available, you can add a custom language.</p>
sv: <p>Den här sidan ger möjligheten att lägga till vanliga språk på din webbplats.</p><p>Om det önskade språket inte är tillgängligt kan du lägga till ett anpassat språk.</p>

en: <p>Choose a language from the list, or choose "Custom language..." at the end of the list.</p><p>Click the "Add language" button when you are done choosing your language.</p><p>When adding a custom language, you will get an additional form where you can provide the name, code, and direction of the language.</p>
sv: <p>Välj ett språk från listan, eller välj "Anpassat språk..." i slutet av listan.</p><p>Klicka på knappen "Lägg till språk" när du har valt ditt språk.</p><p>När du lägger till ett anpassat språk får du ytterligare ett formulär där du kan ange namn, kod och riktning för språket.</p>

en: Continuing on
sv: Fortsätter på

en: <p>This page provides the ability to edit a language on your site, including custom languages.</p>
sv: <p>Denna sida tillhandahåller möjligheten att redigera språk på din webbplats, inklusive anpassade språk.</p>

en: <p>You cannot change the code of a language on the site, since it is used by the system to keep track of the language.</p>
sv: <p>Du kan inte ändra koden för ett språk på webbplatsen eftersom det används av systemet för att hålla reda på språket.</p>

en: <p>The language name is used throughout the site for all users and is written in English. Names of built-in languages can be translated using the Interface Translation module, and names of both built-in and custom languages can be translated using the Configuration Translation module.</p>
sv: <p>Språknamnet används på hela webbplatsen för alla användare och är skrivet på engelska. Namn på inbyggda språk kan översättas med hjälp av modulen Interface Translation och namnen på både inbyggda och anpassade språk kan översättas med hjälp av modulen Configuration Translation.</p>

en: <p>Choose if the language is a "Left to right" or "Right to left" language.</p><p>Note that not all themes support "Right to left" layouts, so test your theme if you are using "Right to left".</p>
sv: <p>Välj om språket är ett språk som läses "Vänster till höger" eller "Höger till vänster".</p><p>Observera att inte alla teman stöder layouter för "Höger till vänster" så testa ditt tema om du använder "Höger till vänster".</p>

en: <p>The "Languages" page allows you to add, edit, delete, and reorder languages for the site.</p>
sv: <p>Sidan "Språk" låter dig lägga till, redigera, ta bort och ändra ordningen på språk för webbplatsen.</p>

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
sv: <p>Klicka på knappen "Lägg till språk" för att lägga till fler språk på din webbplats.</p><p>Tillagda språk kommer att visas i språklistan och kan sedan redigeras eller tas bort.</p>

en: Reordering languages
sv: Ändrar ordningen på språk

en: <p>To reorder the languages on your site, use the drag icons next to each language.</p><p>The order shown here is the display order for language lists on the site such as in the language switcher blocks provided by the Interface Translation and Content Translation modules.</p><p>When you are done with reordering the languages, click the "Save configuration" button for the changes to take effect.</p>
sv: <p>Använd dragikoner bredvid varje språk för att ändra om ordningen på språken för webbplatsen.</p><p>Ordning som visas här är visningsordningen för språklistor på webbplatsen såsom i de språkbytarblock som tillhandahålls av modulerna Översättning av gränssnitt och Översättning av innehåll.</p><p>Klicka på knappen "Spara konfiguration" för att ändringarna ska träda i kraft när du är klar med att ändra ordningen på språken.</p>

en: Set a language as default
sv: Ställ in ett språk som förvalt

en: <p>You can change the default language of the site by choosing one of your configured languages as default. The site will use the default language in situations where no choice is made but a language should be set, for example as the language of the displayed interface.</p>
sv: <p>Du kan ändra standardspråket på webbplatsen genom att välja ett av dina konfigurerade språk som förvalt. Webbplatsen kommer använda standardspråket i situationer där inget val görs men ett språk bör ställas in, till exempel som språket för det visade gränssnittet.</p>

en: Modifying languages
sv: Ändrar språk

en: <p>Operations are provided for editing and deleting your languages.</p><p>You can edit the name and the direction of the language.</p><p>Deleted languages can be added back at a later time. Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and content in this language will be set to be language neutral. Note that you cannot delete the default language of the site.</p>
sv: <p>Funktioner tillhandahålls för redigering och borttagning av dina språk.</p><p>Du kan redigera namnet och riktningen av språket.</p><p>Borttagna språk kan läggas tillbaka vid ett senare tillfälle. Borttagning av ett språk kommer att ta bort alla gränssnittsöversättningar i samband med det, och innehåll i detta språk kommer att sättas till att vara språkneutralt. Observera att du inte kan ta bort standardspråket på webbplatsen.</p>

en: Choose the language you want to translate.
sv: Välj det språk du vill översätta.

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
sv: Ange specifikt ord eller en mening som du vill översätta. Du kan också skriva bara en del av ett ord.

en: Filter the search
sv: Filtrera sökningen

en: You can search for untranslated strings if you want to translate something that isn't translated yet. If you want to modify an existing translation, you might want to search only for translated strings.
sv: Du kan söka efter ej översatta strängar om du vill översätta något som inte är översatt ännu. Om du vill ändra en befintlig översättning kanske du enbart vill söka efter översatta strängar.

en: Apply your search criteria
sv: Tillämpa dina sökkriterier

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
sv: Klicka på knappen <em>Filter</em> för att tillämpa dina sökkriterier.

en: You can write your own translation in the text fields of the right column. Try to figure out in which context the text will be used in order to translate it in the appropriate way.
sv: Du kan skriva din egen översättning i textfälten i den högra kolumnen. Försök att räkna ut i vilket sammanhang texten kommer att användas för att översätta det på lämpligt sätt.

en: Validate the translation
sv: Bekräfta översättningen

en: When you have finished your translations, click on the <em>Save translations</em> button. You must save your translations, each time before changing the page or making a new search.
sv: Klicka på knappen <em>Spara översättningar</em> när du är klar med dina översättningar. Du måste spara dina översättningar innan du byter sida eller gör en ny sökning.

en: Find and manage content
sv: Hitta och hantera innehåll

en: Name or email contains
sv: Namn eller e-post innehåller

en: A list of new users
sv: En lista på nya användare

en: There are currently @total users online.
sv: För närvarande är @total användare inloggade.

en: There are currently 0 users online.
sv: För närvarande är 0 användare inloggade.

en: A list of users that are currently logged in.
sv: En lista på användare som för närvarande är inloggade.

en: Manage view settings
sv: Hantera vyinställningar

en: View or edit the configuration.
sv: Visa eller redigera konfigurationen.

en: Displays in this view
sv: Visas i denna vy

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
sv: En visning är ett sätt att mata ut resultaten, till exempel som en sida eller ett block. En vy kan innehålla flera visningar som visas här. Den aktiva visningen markeras.

en: View administration
sv: Visa administration

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
sv: Utföra administrativa uppgifter, inklusive att lägga till en beskrivning och skapa en klon. Klicka på listrutan för att se tillgängliga alternativ.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
sv: Välj hur du vill mata ut resultaten. Välj exempelvis <em>Innehåll</em> för att mata ut varje punkt helt med hjälp av dina konfigurerade visningsinställningar. Eller välj <em>Fält</em> som gör det möjligt att mata ut enbart särskilda fält för varje resultat. Ytterligare format kan läggas till genom att installera moduler för att <em>utöka</em> Drupals grundfunktionalitet.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
sv: Om denna vy använder fält visas de här. Du kan klicka på ett fält för att konfigurera det.

en: Filter your view
sv: Filtrera din vy

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
sv: Lägg till filter för att begränsa resultaten i utmatningen. Till exempel för att enbart visa innehåll som är <em>publicerat</em> lägger du till ett filter för <em>Publicerat</em> och välj <em>Ja</em>.

en: Filter actions
sv: Filtrera åtgärder

en: Add, rearrange or remove filters.
sv: Lägg till, ordna om eller ta bort filter.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
sv: Styr ordningen för hur resultaten skall matas ut. Klicka på en aktiv sorteringsregel för att konfigurera den.

en: Sort actions
sv: Sortera åtgärder

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
sv: Lägg till, ordna om eller ta bort sorteringsregler.

en: Show a preview of the view output.
sv: Visa en förhandsgranskning från vyns utmatning.

en: Delete media
sv: Radera media

en: Media name
sv: Medianamn

en: Congratulations on installing Honeypot on your site! With just a few clicks, you can have your site well-protected against automated spam bots.
    
    Click Next to be guided through this configuration page.
sv: Grattis till installationen av Honeypot på din webbplats! Med bara några få klick kan du ha din webbplats väl skyddad mot automatiska skräppostrobotar.
    
    Klicka på Nästa för att vägledas genom den här konfigurationssidan.

en: Protecting all the forms is the easiest way to quickly cut down on spam on your site, but doing this disables Drupal's caching for every page where a form is displayed.
    
    Note: If you have the honeypot time limit enabled, this option may cause issues with Drupal Commerce product forms or similarly-sparse forms that are able to be completed in a very short time.
sv: Att skydda alla formulär är det enklaste sättet att snabbt skära ned skräppost på din webbplats, men att göra detta avaktiverar Drupals cachning för varje sida där ett formulär visas.
    
    Observa!: Om du har aktiverat tidsbegränsningen för honungsfälla kan det här alternativet orsaka problem med produktformulär för Drupal Commerce eller liknande kringspridda formulär som kan fyllas i på mycket kort tid.

en: Check this box to log every form submission using watchdog. If you have Database Logging enabled, you can view these log entries in the Recent log messages page under Reports.
sv: Markera den här rutan för att logga varje formulärsinlägg med övervakning. Om du har databasloggning aktiverad kan du visa dessa loggposter på sidan Senaste loggmeddelanden under Rapporter.

en: Honeypot Element Name
sv: Elementnamn för Honeypot

en: Spam bots typically fill out any field they believe will help get links back to their site, so tempting them with a field named something like 'url', 'homepage', or 'link' makes it hard for them to resist filling in the field—and easy to catch them in the trap and reject their submissions!
sv: Skräppostrobotar fyller vanligtvis i alla fält som de tror kommer att hjälpa till att få länkar tillbaka till deras webbplats. Så att fresta dem med ett fält som heter något som "url", "homepage" eller "link" gör det svårt för dem att motstå att fylla i fältet - och lätt att fånga dem i fällan och avvisa deras inlägg!

en: Honeypot Time Limit
sv: Tidsbegränsning för Honepot

en: If you enter a positive value, Honeypot will require that all protected forms take at least that many seconds long to fill out. Most forms take at least 5-10 seconds to complete (if you're a human), so setting this to a value < 5 will help protect against spam bots. Set to 0 to disable.
sv: Om du anger ett positivt värde kräver Honeypot att alla skyddade formulär tar minst så många sekunder att fylla i. De flesta formulär tar minst 5-10 sekunder att slutföra (om du är en människa), så att sätta detta till ett värde <5 hjälper till att skydda mot spamrobotar. Ställ in detta 0 för att inaktivera.

en: Honeypot form-specific settings
sv: Inställningar för specifika formulär i Honepot

en: If you would like to choose particular forms to be protected by Honeypot, check the forms you wish to protect in this section. Most common types of forms are available for protection.
sv: Om du vill välja vissa formulär som skall skyddas av Honeypot, kontrollera de formulär du vill skydda i det här avsnittet. De vanligaste typerna av formulär är tillgängliga för skydd.

en: Save media
sv: Spara media

en: Publish media
sv: Publicera media

en: Unpublish media
sv: Avpublicera media

en: Place Blocks
sv: Placera block

en: Computed menu link for the node (only available during node saving).
sv: Beräknad menylänk för noden (endast tillgänglig vid sparande av nod).

en: Block Layout
sv: Layout för block

en: <p>Now that you have an overview of the "Add languages" feature, you can continue by:<ul><li>Adding a language</li><li>Adding a custom language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
sv: <p>Nu när du har en översikt över funktionen "Lägg till språk" kan du fortsätta genom att:<ul><li>Lägga till ett språk</li><li>Lägga till ett anpassat språk</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Visa konfigurerade språk</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Edit language" feature, you can continue by:<ul><li>Editing a language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
sv: <p>Nu när du har en översikt över funktionen "Redigera språk" kan du fortsätta genom att:<ul><li>Redigera ett språk</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Visa konfigurerade språk</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Languages" page, you can continue by:<ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Adding a language</a></li><li>Reordering languages</li><li>Editing a language</li><li>Deleting a language</li></ul></p>
sv: <p>Nu när du har en översikt över sidan "Språk" kan du fortsätta genom att:<ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Lägga till ett språk</a></li><li>Ändra ordningen på språk</li><li>Redigera ett språk</li><li>Radera ett språk</li></ul></p>

en: This page allows you to translate the user interface or modify existing translations. If you have installed your site initially in English, you must first add another language on the <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Languages page</a>, in order to use this page.
sv: Denna sida låter dig översätta användargränssnittet eller ändra befintliga översättningar. Om du först har installerat din webbplats på engelska måste du först lägga ett annat språk på sidan <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Språk</a> för att kunna använda denna sida.

en: The translations you have made here will be used on your site's user interface. If you want to use them on another site or modify them on an external translation editor, you can <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">export them</a> to a .po file and <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">import them</a> later.
sv: Översättningar du har gjort här kommer att användas på användargränssnittet för din webbplats. Om du vill använda dem på en annan webbplats eller ändra dem på en extern översättningsredigerare kan du <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">exportera dem</a> till en fil av typ .po och <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">importera dem</a> senare.

en: Find and manage media.
sv: Hitta och hantera media.

en: There are no custom blocks available.
sv: Det finns inga anpassade block tillgängliga.

en: Find and moderate content.
sv: Hitta och moderera innehåll.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
sv: Inget modererat innehåll tillgängligt. Endast väntande versioner av innehåll, till exempel utkast, listas här.

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
sv: Inget innehåll för framsidan har skapats ännu.<br />Följ <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">användarguiden</a> för att börja bygga din webbplats.

en: Name (A-Z)
sv: Namn (A-Z)

en: Name (Z-A)
sv: Namn (Z-A)

en: Remote video
sv: Extern video

en: Edit {{ name }}
sv: Redigera {{ name }}

en: Widget (table)
sv: Gränssnittskomponent (tabell)

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
sv: Utkast

[ctx: Workflow state label]
en: Published
sv: Publicerad

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
sv: Skapa nytt utkast

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
sv: Publicera

en: Media Library thumbnail (220×220)
sv: Miniatyrbild för mediebibliotek (220 × 220)

en: Delete {{ name }}
sv: Radera {{ name }}

en: @interval hence
sv: @interval därav

en: Block Layout Page
sv: Block Layout Sida

en: Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page that can be displayed in regions (such as footer or sidebar) on your page.
sv: Block är rutor med innehåll som återges till ett område, eller en region, på en webbsida som kan visas i regioner (som sidfot eller sidofält) på din sida.

en: Any custom or contributed block can be added to a particular region by clicking on a button Place block. A new block can also be created by clicking on Place Block
sv: Alla anpassade eller kontribuerade block kan läggas till i en viss region genom att klicka på knappen Placera block. Ett nytt block kan även skapas genom att klicka på Placera block

en: Custom Block Library
sv: Anpassat blockbibliotek

en: The block management screen also has an another tab on the top which is used to add Custom blocks. The name of the tab is "Custom block library". This tab ultimately provides a link to add custom blocks.
sv: Blockhanteringssidan har också en annan flik som används för att lägga till anpassade block. Namnet på fliken är "Anpassat blockbibliotek". Den fliken ger en möjlighet att lägga till anpassade block.

en: Wide (1090)
sv: Bred (1090)

en: Assign or change the region of a block by clicking here. A dropdown list with all the regions will appear. You can place one block in multiple regions.
sv: Tilldela eller ändra region för ett block genom att klicka här. En rullgardinslista med alla regioner visas. Du kan placera ett block i flera regioner.
