OpenCulturas (2.4.3) - en to uk translation catalogue (604 entries)

en: Focus
uk: Фокус

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: edit user
uk: редагувати користувача

en: Pages
uk: Сторінки

en: Status
uk: Стан

en: Register
uk: Реєстрація

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Moderated content
uk: Ухвалювані матеріали

en: Value
uk: Значення

en: Email address
uk: Адреса електронної пошти

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: Closed
uk: Закрито

en: yes
uk: так

en: List
uk: Список

en: Actions
uk: Дії

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: more
uk: ще

en: Article
uk: Стаття

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Articles
uk: Статті

en: Administration
uk: Адміністрування

en: Comments
uk: Коментарі

en: More
uk: Ще

en: Action
uk: Дія

en: On
uk: Увімкнено

en: Tags
uk: Теґи

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Recommendations
uk: Рекомендації

en: License
uk: Ліцензія

en: Download
uk: Завантаження

en: Version
uk: Версія

en: view
uk: переглянути

en: Advanced options
uk: Розширені параметри

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Size
uk: Розмір

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: Use count
uk: Підрахунок використань

en: default
uk: замовчування

en: Message
uk: Повідомлення

en: No log messages available.
uk: Повідомлення в журналі відсутні.

en: North
uk: Північний

en: East
uk: Схід

en: South
uk: Південь

en: West
uk: Захід

en: Image
uk: Зображення

en: Category
uk: Категорія

en: Feed
uk: Канал

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Export
uk: Експортувати

en: Taxonomy term
uk: Термін таксономії

en: Bulk edit
uk: Групова зміна

en: Legal
uk: Правила сайту

en: Terms & Conditions
uk: Правила сайту

en: Additional Checkboxes
uk: Додаткові прапорці

en: Label
uk: Мітка

en: Changes
uk: Зміни

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: Help
uk: Довідка

en: True
uk: Істина

en: Default
uk: Базово

en: Archive
uk: Архів

en: Icon
uk: Іконка

en: View
uk: Перегляд

en: Audio
uk: Звук

en: Filename
uk: Назва файла

en: Section
uk: Розділ

en: Menu
uk: Меню

en: Teaser
uk: Анонс

en: Event
uk: Подія

en: Updated
uk: Оновлено

en: Text
uk: Текст

en: User Name
uk: Ім'я користувача

en: Components
uk: Компоненти

en: Attachment
uk: Долучення

en: Upload
uk: Викласти

en: Back to top
uk: Нагору

en: User
uk: Користувач

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Files
uk: Файли

en: Contact
uk: Контакт

en: no
uk: ні

en: Add page
uk: Додати сторінку

en: FAQ
uk: ЧаПи

en: A frequently asked question and its answer.
uk: Часті питання та відповіді на них.

en: Question
uk: Питання

en: Manages configuration of questions for a FAQ page.
uk: Управляє конфігурацією питань для сторінки FAQ.

en: All
uk: Все

en: Active
uk: Активно

en: Area
uk: Область

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Logo
uk: Логотип

en: Client ID
uk: ID клієнта

en: Event type
uk: Тип події

en: Off
uk: Вимкнено

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Welcome
uk: Вітання

en: Menu link
uk: Посилання меню

en: Custom
uk: Власний

en: Roles
uk: Ролі

en: Comment
uk: Коментар

en: Hostname
uk: Назва хоста

en: Published
uk: Опубліковано

en: Filter
uk: Фільтр

en: Location
uk: Місце розташування

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: Sticky at top of lists
uk: Прикріплено зверху списків

en: URL alias
uk: URL-синонім

en: Vocabulary
uk: Словник

en: Term
uk: Термін

en: Last access
uk: Останній доступ

en: Severity
uk: Важливість

en: Fields
uk: Поля

en: Gallery
uk: Галерея

en: Watchdog
uk: Вартовий

en: Last update
uk: Останнє оновлення

en: Authored by
uk: Автор

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Media
uk: Медіа

en: Plain text
uk: Простий текст

en: Details
uk: Подробиці

en: Widget
uk: Віджет

en: Phone
uk: Телефон

en: Address
uk: Адреса

en: State
uk: Стан

en: Desc
uk: Спад

en: Members
uk: Учасники

en: Table
uk: Таблиця

en: Events
uk: Події

en: Start date
uk: Початкова дата

en: End date
uk: Кінцева дата

en: Navigation
uk: Навіґація

en: Role
uk: Роль

en: Select all
uk: Виділити все

en: User login
uk: Вхід

en: Users
uk: Користувачі

en: Online
uk: В мережі

en: Last
uk: Останній

en: Save changes
uk: Зберегти зміни

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Tools
uk: Інструменти

en: Wildcard
uk: Джокер

en: Sort Criteria
uk: Критерій впорядкування

en: Latest
uk: Останнє

en: Profile
uk: Профіль

en: Close
uk: Закрити

en: Add a comment
uk: Додати коментар

en: Operation
uk: Дія

en: Duration
uk: Тривалість

en: Function
uk: Функція

en: Tracker
uk: Відстежувач

en: Notifications
uk: Сповіщення

en: Latitude
uk: Широта

en: Longitude
uk: Довгота

en: km
uk: км

en: Add location
uk: Додати місце розташування

en: Germany
uk: Німеччина

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Full
uk: Повністю

en: Austria
uk: Австрія

en: Switzerland
uk: Швейцарія

en: Share
uk: Спільні файли

en: Authored on
uk: Створено

en: Show
uk: Показати

en: Date Added
uk: Додано

en: English
uk: Англійська

en: Token
uk: Замінник

en: Teasers
uk: Анонси

en: Add to calendar
uk: Додати в календар

en: Community
uk: Спільнота

en: Member for
uk: Зареєстрований вже

en: Front page
uk: Головна сторінка

en: Accepted
uk: Прийняте

en: Display name
uk: Назва

en: Languages
uk: Мови

en: Find
uk: Пошук

en: First
uk: Перший

en: Map
uk: Мапа

en: Hybrid
uk: Змішаний

en: author
uk: автор

en: Entity
uk: Сутність

en: Caption
uk: Підпис

en: Server name
uk: Назва сервера

en: Bookmark
uk: Закладка

en: Your message has been sent.
uk: Ваше повідомлення було відправлене.

en: Contact information
uk: Контактна інформація

en: People
uk: Люди

en: Blocked
uk: Заблоковано

en: Style
uk: Стиль

en: Search by name
uk: Пошук по імені

en: Glossary
uk: Глосарій

en: Revision
uk: Редакція

en: Diff
uk: Різниця

en: Website
uk: Веб-сайт

en: on
uk: увімкнено

en: Changed
uk: Змінено

en: My bookmarks
uk: Мої закладки

en: Document
uk: Документ

en: Slider
uk: Повзунок

en: User page
uk: Сторінка користувача

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Facet
uk: Фасет

en: comment
uk: коментар

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: by
uk: за авторством

en: Locality
uk: Населений пункт

en: Sticky
uk: Прикріплені

en: Embed code
uk: Код вставки

en: Review
uk: Перевірити

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Output format
uk: Вихідний формат

en: Anonymous user
uk: Анонімний користувач

en: Apply
uk: Застосувати

en: Translation language
uk: Мова перекладу

en: Select
uk: Вибір

en: Go to page @number
uk: Перейти до сторінки @number

en: Information
uk: Відомості

en: Edit user
uk: Редагувати користувача

en: Language switcher
uk: Перемикач мови

en: Block description
uk: Опис блоку

en: Translation
uk: Переклад

en: Blocks
uk: Блоки

en: Remove field
uk: Видалити поле

en: Used in
uk: Використано в

en: Exceptions
uk: Винятки

en: Permission
uk: Повноваження

en: Inset
uk: Вставка

en: Grid
uk: Сітка

en: Distance
uk: Відстань

en: Global
uk: Глобальне

en: Subtitle
uk: Підзаголовок

en: Audio file
uk: Файл звуку

en: Language code
uk: Код мови

en: Authenticated user
uk: Авторизований користувач

en: Profiles
uk: Профілі

en: Closing
uk: Закриваю

en: Server
uk: Сервер

en: Administrator
uk: Адміністратор

en: Edit content
uk: Редагувати вміст

en: Addresses
uk: Адреси

en: Cancelled
uk: Скасовано

en: Account settings
uk: Налаштування облікових записів

en: Entry
uk: Запис

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
uk: Користувач вважається присутнім на сайті протягом цього часу після останнього перегляду сторінки.

en: Keyword
uk: Ключове слово

en: Columns
uk: Колонки

en: Offset
uk: Зміщення

en: German
uk: Німецька

en: Edit comment
uk: Редагувати коментар

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Radius
uk: Радіус

en: Headline
uk: Заголовок

en: Any
uk: Байдуже

en: Skip to main content
uk: Перейти до основного вмісту

en: Accessibility
uk: Спеціальні можливості

en: Header image
uk: Зображення у заголовку

en: Configure Block
uk: Налаштувати блок

en: Column
uk: Колонка

en: Publish content
uk: Публікувати матеріал

en: All nodes
uk: Всі матеріали

en: Index name
uk: Назва індексу

en: Additional information
uk: Додаткова інформація

en: selected
uk: обране

en: Member
uk: Учасник

en: Newest first
uk: Найновіші спочатку

en: Contact person
uk: Контактна особа

en: Accessibility features
uk: Спеціальні можливості

en: Translate
uk: Перекласти

en: Not enabled
uk: Вимкнено

en: Add profile
uk: Додати профіль

en: Block type
uk: Тип блоку

en: Error message
uk: Повідомлення про помилку

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: User account
uk: Обліковий запис користувача

en: Main navigation
uk: Основна навіґація

en: Dates
uk: Дати

en: Push
uk: Штовхання

en: Display type
uk: Тип відображення

en: Notification recipients
uk: Одержувачі сповіщень

en: Not applicable
uk: Не застосовне

en: No content available.
uk: Матеріали відсутні.

en: Tagline
uk: Короткий опис

en: Warning message
uk: Попереджувальне повідомлення

en: Recommend
uk: Рекомендувати

en: Meta tags
uk: Мета-теґи

en: Flags
uk: Прапори

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: Permanent
uk: Постійно

en: Temporary
uk: Тимчасово

en: No files available.
uk: Файли відсутні.

en: Most recent
uk: Остання

en: Locations
uk: Місця розташування

en: Origin
uk: Джерело

en: Websites
uk: Веб-сайти

en: Python
uk: Пітон

en: Frontpage
uk: Головна сторінка

en: Flagged content
uk: Позначений матеріал

en: MIME type
uk: Тип MIME

en: Mimetype
uk: Тип Mime

en: Upload date
uk: Дата відвантаження

en: Search index
uk: Пошуковий індекс

en: Sort options
uk: Параметри впорядкування

en: Draft
uk: Чернетка

en: Scheduled
uk: Заплановано

en: Publication date
uk: Дата публікації

en: Background image
uk: Зображення тла

en: Europe
uk: Європа

en: Cancel changes
uk: Скасування змін

en: Bulk operations
uk: Пакетні операції

en: Organizer
uk: Тижневик

en: No results
uk: Не знайдено

en: @interval ago
uk: @interval тому

en: All terms
uk: Всі терміни

en: Provide custom text or link.
uk: Введення власного тексту або посилання.

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: Title: @title
uk: Заголовок: @title

en: - All -
uk: - Усе -

en: Compact
uk: Компактний

en: Special
uk: Особливе

en: Publishing status
uk: Стан публікації

en: Who's new
uk: Хто новенький

en: Language name
uk: Назва мови

en: allowed
uk: допускається

en: Pagination
uk: Розбивка на сторінки

en: Delete redirect
uk: Видалення переадресації

en: Select language
uk: Вибір мови

en: Personal contact form
uk: Персональна контактна форма

en: Edit field
uk: Редагувати поле

en: Who's online
uk: Хто на сайті

en: Profile image
uk: Зображення профіля

en: Apply filters
uk: Застосувати фільтри

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Add event
uk: Додати подію

en: Synopsis
uk: Анотація

en: Magazine
uk: Журнал

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Main content
uk: Основний вміст

en: Artists
uk: Виконавець

en: No information available.
uk: Відомості недоступні.

en: Status messages
uk: Повідомлення про стан

en: Block Region
uk: Область блоку

en: Delete content
uk: Видалити матеріал

en: Moderation state
uk: Стан модерації

en: Published status
uk: Стан публікації

en: Monthly archive
uk: Щомісячний архів

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: Add button
uk: Додати

en: Status message
uk: Повідомлення про стан

en: Revision log message
uk: Повідомлення журналу про редакцію

en: Full content
uk: Повний вміст

en: Recent content
uk: Останні матеріали

en: Unpublish content
uk: Зняти з публікації матеріал

en: Make content sticky
uk: Прикріпити матеріал

en: Make content unsticky
uk: Відкріпити матеріал

en: Promote content to front page
uk: Винести матеріал на головну сторінку

en: Remove content from front page
uk: Вилучити матеріал з головної сторінки

en: Save content
uk: Зберегти матеріал

en: Find and manage content.
uk: Пошук матеріалів і керування ними.

en: The name of the shortcut.
uk: Назва швидкої кнопки.

en: Taxonomy term page
uk: Сторінка терміна таксономії

en: No people available.
uk: Люди відсутні.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
uk: Адміністратор створив для вас обліковий запис на сайті [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
uk: Пошук людей, які взаємодіють з сайтом, і керування ними.

en: Basic page
uk: Проста сторінка

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
uk: Теґи використовуються для групування статей зі схожими темами в категорії.

en: Select any filter and click on Apply to see results
uk: Щоб побачити результат, виберіть довільний фільтр і натисніть "Застосувати"

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your image.
uk: Якщо прямого доступу до сервера з файлом немає, використовуйте це поле щоб відвантажити зображення.

en: No media available.
uk: Мультимедійних файлів не знайдено.

en: Edit media
uk: Редагування медіа

en: Is translation
uk: За перекладом

en: Source name
uk: Вихідна назва

en: Location type
uk: Тип місця розташування

en: Pull
uk: Тягнути

en: Update URL alias
uk: Оновити синонім URL

en: Bulk update
uk: Масове оновлення

en: Server description
uk: Опис сервера

en: Index description
uk: Опис індексу

en: Add fields
uk: Додати поля

en: Recent log messages
uk: Останні записи журналу

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
uk: Керування обліковими записами, ролями та повноваженнями.

en: Changed date
uk: Дата зміни

en: No results.
uk: Безрезультатно.

en: Footer menu
uk: Меню нижнього колонтитулу

en: Main profile
uk: Основний профіль

en: Asc
uk: Зрост

en: Not specified
uk: Не зазначено

en: Remove bookmark
uk: Вилучити закладку

en: Rewrite results
uk: Перезапис результатів

en: Master
uk: Головне

en: Get the actual content from a content revision.
uk: Отримати актуальний вміст з редакції матеріалу.

en: Rescheduled
uk: Переплановано

en: Add one more
uk: Додати ще

en: 404 page not found
uk: 404 сторінку не знайдено

en: @name field is required.
uk: Поле @name є обов'язковим.

en: Language direction
uk: Напрямок мови

en: Log blocked form submissions
uk: Записувати в журнал надсилання заблокованих форм

en: Media type
uk: Тип носія

en: Client secret
uk: Пароль клієнта

en: Full HTML
uk: Повний HTML

en: Searching...
uk: Пошук...

en: Discussions
uk: Дискусії

en: Boundary
uk: Межа

en: Select media
uk: Вибрати медіа

en: Default translation
uk: Базовий переклад

en: Powered by
uk: Побудовано на

en: Search indexes
uk: Пошукові індекси

en: Displaying @start - @end of @total
uk: Показ @start - @end з @total

en: User interface translation
uk: Переклад інтерфейсу користувача

en: Publish taxonomy term
uk: Опублікувати термін таксономії

en: Unpublish taxonomy term
uk: Зняти з публікації термін таксономії

en: You have unsaved changes.
uk: Ви маєте незбережені зміни

en: The time that the node was created.
uk: Час створення матеріалу.

en: Node operations bulk form
uk: Пакетна форма операцій з матеріалом

en: The time that the node was last edited.
uk: Час останнього редагування матеріалу.

en: Welcome!
uk: Вітаємо!

en: Custom block library
uk: Бібліотека власних блоків

en: The time that the custom block was last edited.
uk: Час, коли власний блок востаннє редагувався.

en: The time that the term was last edited.
uk: Час останнього редагування терміна.

en: 1 place | @count places
uk[0]: @count місце
uk[1]: @count місця
uk[2]: @count місць

en: Registering module
uk: Реєстрація модуля

en: Social Media Links
uk: Посилання соціальних мереж

en: Fallback date format
uk: Резервний формат дати

en: Clear all indexed data
uk: Очистити всі індексовані дані

en: File usage
uk: Використання файла

en: 403 access denied
uk: 403 доступ заборонено

en: Site branding
uk: Брендування сайту

en: A brief description of your block.
uk: Короткий опис вашого блоку.

en: Adding languages
uk: Додавання мов

en: The time that the menu link was last edited.
uk: Час, коли востаннє редагувалося меню.

en: The time that the user was last edited.
uk: Час коли користувача востаннє редагували.

en: Page type
uk: Тип сторінки

en: Search result highlighting input
uk: Підсвічене введення результатів пошуку

en: Show filter
uk: Показати фільтр

en: The username of the content author.
uk: Ім'я користувача автора матеріалу.

en: Submitted by @author_name on @date
uk: Надіслав: @author_name, дата: @date

en: Protect all forms
uk: Захистити усі форми

en: Media library
uk: Медіатека

en: Primary admin actions
uk: Основні адміністративні дії

en: Large (480×480)
uk: Великий (480×480)

en: Medium (220×220)
uk: Середній (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
uk: Мініатюра (100×100)

en: HTML Date
uk: Дата HTML

en: HTML Datetime
uk: Дата і час HTML

en: HTML Month
uk: Місяць HTML

en: HTML Time
uk: Час HTML

en: HTML Week
uk: Тиждень HTML

en: HTML Year
uk: Рік HTML

en: HTML Yearless date
uk: Дата без року HTML

en: Default long date
uk: Базова довга дата

en: Default medium date
uk: Базова середня дата

en: Default short date
uk: Базова коротка дата

en: User account menu
uk: Меню облікового запису користувача

en: Block the selected user(s)
uk: Заблокувати вибраних користувачів

en: Cancel the selected user account(s)
uk: Скасувати облікові записи вибраних користувачів

en: Unblock the selected user(s)
uk: Розблокувати вибраних користувачів

en: Basic block
uk: Простий блок

en: A basic block contains a title and a body.
uk: Простий блок складається із заголовка і вмісту.

en: Website feedback
uk: Зворотний зв'язок вебсайту

en: Basic HTML
uk: Простий HTML

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
uk: Запит на скасування облікового запису користувача [user:display-name] на сайті [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
uk: Інформація про заміну авторизаційних даних для користувача [user:display-name] на сайті [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
uk: Деталі облікового запису для користувача [user:display-name] на сайті [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
uk: Деталі облікового запису для користувача [user:display-name] на сайті [site:name] (в очікуванні на підтвердження адміністратором)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
uk: Деталі облікового запису для користувача [user:display-name] на сайті [site:name] (підтверджено)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
uk: Деталі облікового запису для користувача [user:display-name] на сайті [site:name] (заблоковано)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
uk: Деталі облікового запису для користувача [user:display-name] на сайті [site:name] (скасовано)

en: Links related to the active user account
uk: Посилання, пов’язані з активним обліковим записом

en: Administrative task links
uk: Посилання адміністративних завдань

en: Site information links
uk: Посилання відомостей про сайт

en: Site section links
uk: Посилання розділів сайту

en: User tool links, often added by modules
uk: Посилання інструментів користувача, часто додані модулями

en: Find and manage custom blocks.
uk: Пошук власних блоків та керування ними.

en: Find and manage files.
uk: Пошук файлів та керування ними.

en: Editing languages
uk: Редагування мов

en: All content, by month.
uk: Всі матеріали, за місяцем.

en: Recent content.
uk: Останні матеріали.

en: All content promoted to the front page.
uk: Всі матеріали винесені на головну сторінку.

en: All content, by letter.
uk: Всі матеріали, за літерою.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
uk: Матеріали, що стосуються певного терміну таксономії.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
uk: Показує перелік найновіших облікових записів на сайті.

en: Who's online block
uk: Блок "Хто в мережі"

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
uk: Показує імена користувачів, що були активними останнім часом, і загальне число активних користувачів.

en: View edit page
uk: Сторінка редагування виду

en: Files overview
uk: Огляд файлів

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
uk: Відомості про використання файла для {{ arguments.fid }}

en: <p>This page provides the ability to add common languages to your site.</p><p>If the desired language is not available, you can add a custom language.</p>
uk: <p>На цій сторінці стає можливим додати на сайт загальновідомі мови.</p><p>Якщо потрібна мова відсутня, можна додати власну мову.</p>

en: <p>Choose a language from the list, or choose "Custom language..." at the end of the list.</p><p>Click the "Add language" button when you are done choosing your language.</p><p>When adding a custom language, you will get an additional form where you can provide the name, code, and direction of the language.</p>
uk: <p>Оберіть мову з переліку, або оберіть пункт "Власна мова...", що в кінці списку.</p><p>Обравши мову, натисніть кнопку "Додати мову" .</p><p>При додаванні власної мови, з'явиться додаткова форма, де буде необхідно ввести назву, код і напрямок мови.</p>

en: Continuing on
uk: Продовження

en: <p>This page provides the ability to edit a language on your site, including custom languages.</p>
uk: <p>На цій сторінці стає можливим відредагувати мову сайту, включно з власними мовами.</p>

en: <p>You cannot change the code of a language on the site, since it is used by the system to keep track of the language.</p>
uk: <p>Неможливо змінити код мови сайту, оскільки він використовується в системі для відстеження мови.</p>

en: <p>The language name is used throughout the site for all users and is written in English. Names of built-in languages can be translated using the Interface Translation module, and names of both built-in and custom languages can be translated using the Configuration Translation module.</p>
uk: <p>Назва мови використовується по всьому сайту для всіх користувачів і пишеться англійською мовою. Назви вбудованих мов можуть бути перекладені за допомогою модуля Переклад інтерфейсу, а назви і вбудованих і власних мов можуть бути перекладені за допомогою модуля Переклад конфігурації.</p>

en: <p>Choose if the language is a "Left to right" or "Right to left" language.</p><p>Note that not all themes support "Right to left" layouts, so test your theme if you are using "Right to left".</p>
uk: <p>Оберіть напрямок мови - "Зліва направо" чи "Справа наліво".</p><p>Зверніть увагу, що не всі теми підтримують напрямок "Справа наліво". Тому перш ніж використовувати цей напрямок, перевірте тему.</p>

en: <p>The "Languages" page allows you to add, edit, delete, and reorder languages for the site.</p>
uk: <p>Сторінка "Мови" дозволяє додавати, редагувати, видаляти та перевпорядковувати мови на сайті.</p>

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
uk: <p>Щоб додати ще кілька мов на сайт, натисніть кнопку "Додати мову".</p><p>Додані мови будуть з'являтись у переліку мов, де потім їх можна редагувати чи видаляти.</p>

en: Reordering languages
uk: Перешикування мов

en: <p>To reorder the languages on your site, use the drag icons next to each language.</p><p>The order shown here is the display order for language lists on the site such as in the language switcher blocks provided by the Interface Translation and Content Translation modules.</p><p>When you are done with reordering the languages, click the "Save configuration" button for the changes to take effect.</p>
uk: <p>Для перешикування мов сайту, використовуйте відповідні іконки для перенесення поруч з кожною мовою.</p><p>У наведеній тут послідовності мови будуть відображатися у списках мов на сайті, наприклад, у блоці перемикання мови, котрий пропонується модулями Переклад інтерфейсу та Переклад матеріалів.</p><p>Після виконання необхідних перевпорядкувань мов аби зміни набули чинності натисніть кнопку "Зберегти конфігурацію".</p>

en: Set a language as default
uk: Встановлення мови базовою

en: <p>You can change the default language of the site by choosing one of your configured languages as default. The site will use the default language in situations where no choice is made but a language should be set, for example as the language of the displayed interface.</p>
uk: <p>Є можливим змінити базову мову сайту обравши базовою одну з налаштованих мов. Сайт буде використовувати базову мову у випадках, де мови не вибрано, а вона має бути встановленою, наприклад мова відображуваного інтерфейсу.</p>

en: Modifying languages
uk: Дії з мовами

en: <p>Operations are provided for editing and deleting your languages.</p><p>You can edit the name and the direction of the language.</p><p>Deleted languages can be added back at a later time. Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and content in this language will be set to be language neutral. Note that you cannot delete the default language of the site.</p>
uk: <p>Операції призначені для редагування і видалення ваших мов.</p><p>Є можливість змінити назву та напрямок мови.</p><p>Видалені мови можуть бути знову додані пізніше. Видалення мови видалить всі переклади інтерфейсу пов'язані з нею, а матеріали на цій мові будуть перенесені у нейтральну мову. Зверніть увагу, що видалити базову мову сайту неможливо.</p>

en: Choose the language you want to translate.
uk: Оберіть мову, з якої необхідно перекладати.

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
uk: Введіть певне слово або речення, що потрібно перекласти, також можна ввести лише частину слова.

en: Filter the search
uk: Фільтрація результатів пошуку

en: You can search for untranslated strings if you want to translate something that isn't translated yet. If you want to modify an existing translation, you might want to search only for translated strings.
uk: Можна здійснювати пошуку лише за неперекладеними рядками, якщо потрібно перекласти поки неперекладене. Якщо необхідно змінити наявні переклади, можна виконати пошук лише за перекладеними рядками.

en: Apply your search criteria
uk: Застосування критерію пошуку

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
uk: Для застосування вибраного критерію пошуку, натисніть кнопку <em>Фільтр</em>.

en: You can write your own translation in the text fields of the right column. Try to figure out in which context the text will be used in order to translate it in the appropriate way.
uk: В текстових полях правої колонки можна запропонувати свій власний варіант перекладу. Щоб виконати переклад якомога точніше спробуйте з'ясувати, в якому контексті буде застосовуватись текст.

en: Validate the translation
uk: Підтвердження перекладу

en: When you have finished your translations, click on the <em>Save translations</em> button. You must save your translations, each time before changing the page or making a new search.
uk: Після завершення перекладів натисніть кнопку <em>Зберегти переклади</em>. Необхідно зберігати переклади щоразу після зміни сторінки або виконання нового пошуку.

en: Find and manage content
uk: Пошук матеріалів та керування ними

en: Name or email contains
uk: Ім'я чи електронна адреса містять

en: A list of new users
uk: Список нових користувачів

en: There are currently @total users online.
uk: Користувачів в мережі зараз: @total.

en: There are currently 0 users online.
uk: Зараз 0 користувачів в мережі.

en: A list of users that are currently logged in.
uk: Список користувачів, що здійснили вхід.

en: Manage view settings
uk: Керувати налаштуваннями виду

en: View or edit the configuration.
uk: Перегляд або редагування конфігурації.

en: Displays in this view
uk: Відображення в цьому виді

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
uk: Відображення — це спосіб виведення результатів, наприклад, у вигляді сторінки або блоку. Вид може містити декілька відображень, які перелічені тут. Активне відображення підсвічене.

en: View administration
uk: Адміністрування видів

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
uk: Виконання адміністративних задач, куди входять додавання опису та створення копії. Доступні варіанти можна побачити натиснувши на кнопку.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
uk: Виберіть спосіб виведення результатів. Наприклад, оберіть <em>Вміст</em>, для виведення кожного елементу повністю, використовуючи налаштовані параметри відображення. Або виберіть <em>Поля</em>, за допомогою яких можна виводити лише певні поля кожного відібраного вмісту. Якщо встановити модулі і <em>розширити</em> основний функціонал Друпалу, можуть з'явитися додаткові формати.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
uk: Якщо цей вид використовує поля, вони будуть перелічені тут. Щоб налаштувати поле, натисніть на ньому.

en: Filter your view
uk: Фільтрація виду

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
uk: Для обмеження виведення результатів, додайте фільтри. Наприклад, для показу лише <em>опублікованого</em> вмісту, необхідно додати фільтр <em>Опубліковано</em> і вибрати <em>Так</em>.

en: Filter actions
uk: Дії з фільтрами

en: Add, rearrange or remove filters.
uk: Додавання, перешикування або вилучення фільтрів.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
uk: Керуйте послідовністю виведення результатів. Натисніть на активному правилові впорядкування і налаштуйте його.

en: Sort actions
uk: Дії з впорядкуванням

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
uk: Додавання, перешикування та вилучення правил впорядкування.

en: Show a preview of the view output.
uk: Показати попередній перегляд виведення виду.

en: Delete media
uk: Видалити медіа

en: Media name
uk: Назва медіа

en: Congratulations on installing Honeypot on your site! With just a few clicks, you can have your site well-protected against automated spam bots.
    
    Click Next to be guided through this configuration page.
uk: Вітаємо вас з установкою Honeypot на вашому сайті! За допомогою всього лише кількох клацань миші, ви можете надійно захистити сайт від автоматичних спам-ботів. 
    
    Натисніть Далі, щоб переглянути цю сторінку конфігурації.

en: Protecting all the forms is the easiest way to quickly cut down on spam on your site, but doing this disables Drupal's caching for every page where a form is displayed.
    
    Note: If you have the honeypot time limit enabled, this option may cause issues with Drupal Commerce product forms or similarly-sparse forms that are able to be completed in a very short time.
uk: Захист всіх форм це найпростіший спосіб швидко скоротити кількість спаму на сайті, але при цьому вимикається системне кешування Drupal для кожної сторінки з формою.
    
    Примітка: Якщо в honeypot увімкнено обмеження часу, це може призвести до складнощів з формами товарів модуля  Drupal Commerce або аналогічно побудованими формами, які здатні завершуватися протягом дуже короткого проміжку часу.

en: Check this box to log every form submission using watchdog. If you have Database Logging enabled, you can view these log entries in the Recent log messages page under Reports.
uk: Встановіть цей прапорець, щоб реєструвати кожне надсилання форми за допомогою сторожа. Якщо у вас увімкнена  функція ведення журналу бази даних, ви можете переглянути ці записи журналу на сторінці останніх записів журналу в розділі Звіти.

en: Honeypot Element Name
uk: Назва елементу Honeypot

en: Spam bots typically fill out any field they believe will help get links back to their site, so tempting them with a field named something like 'url', 'homepage', or 'link' makes it hard for them to resist filling in the field—and easy to catch them in the trap and reject their submissions!
uk: Спам-роботи, як правило, заповнюють всі поля, котрі на їхню думку допоможуть отримати посилання на свій сайт, тому спокусивши їх полем з назвою на кшталт url', 'homepage' або 'link' ще більше підбадьорить їх заповнити це поле і допоможе впіймати їх в пастку і відмовити в надсиланні форми!

en: Honeypot Time Limit
uk: Обмеження часу Honeypot

en: If you enter a positive value, Honeypot will require that all protected forms take at least that many seconds long to fill out. Most forms take at least 5-10 seconds to complete (if you're a human), so setting this to a value < 5 will help protect against spam bots. Set to 0 to disable.
uk: Якщо ввести позитивне значення, Honeypot вимагатиме, щоб всі захищені форми заповнювались стільки, скільки зазначено секунд. Більшість форм заповнюються не менше 5-10 секунд (для дорослої людини), тому встановлення тут значення < 5 допоможе захистити форму від спамерів. Для вимкнення встановіть рівним 0.

en: Honeypot form-specific settings
uk: Налаштування Honeypot, що стосуються форм

en: If you would like to choose particular forms to be protected by Honeypot, check the forms you wish to protect in this section. Most common types of forms are available for protection.
uk: Якщо ви хотіли б вибрати конкретні форми для їх захисту за допомогою Honeypot, позначте прапорцем форми, які ви хочете захистити в цьому розділі. Найбільш поширені типи форм доступні для захисту.

en: Save media
uk: Зберегти медіа

en: Publish media
uk: Опублікувати медіа

en: Unpublish media
uk: Зняти з публікації медіа

en: Place Blocks
uk: Розміщення блоків

en: Computed menu link for the node (only available during node saving).
uk: Обчислене посилання меню для матеріала (доступно лише під час збереження матеріала).

en: Side by side
uk: Пліч-о-пліч

en: Block Layout
uk: Схема блоків

en: <p>Now that you have an overview of the "Add languages" feature, you can continue by:<ul><li>Adding a language</li><li>Adding a custom language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
uk: <p>Після огляду функції "Додати мови", можна перейти до:<ul><li>Додавання мови</li><li>Додавання власної мови</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Перегляду налаштованих мов</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Edit language" feature, you can continue by:<ul><li>Editing a language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
uk: <p>Після огляду функції "Редагувати мову" можна перейти до:<ul><li>Редагування мови</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Перегляду налаштованих мов</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Languages" page, you can continue by:<ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Adding a language</a></li><li>Reordering languages</li><li>Editing a language</li><li>Deleting a language</li></ul></p>
uk: <p>Після огляду сторінки "Мови" можна перейти до:<ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Додавання мови</a></li><li>Перешикування мов</li><li>Редагування мови</li><li>Видалення мови</li></ul></p>

en: This page allows you to translate the user interface or modify existing translations. If you have installed your site initially in English, you must first add another language on the <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Languages page</a>, in order to use this page.
uk: На цій сторінці стає можливим перекласти користувацький інтерфейс або змінити наявні переклади. Якщо на сайті початково була встановлена лише англійська мова, тоді щоб скористатись цією сторінку, спочатку необхідно на сторінці <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Мови</a> додати іншу мову.

en: The translations you have made here will be used on your site's user interface. If you want to use them on another site or modify them on an external translation editor, you can <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">export them</a> to a .po file and <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">import them</a> later.
uk: Виконані тут переклади будуть використовуватись у користувацькому інтерфейсі вашого сайту. Якщо необхідно використати їх на іншому сайті або змінити їх у зовнішньому редакторі перекладу, <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">вивантажте їх</a> у po-файл, а потім <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">імпортуйте їх</a>.

en: Find and manage media.
uk: Пошук медіа та керування ними.

en: The user ID of the author.
uk: Ідентифікатор користувача, що є автором.

en: The thumbnail of the media item.
uk: Мініатюра для об'єкту медіа.

en: The time the media item was created.
uk: Час створення медіа-об'єкта.

en: The time the media item was last edited.
uk: Час останнього редагування медіа-об'єкта.

en: There are no custom blocks available.
uk: Доступні власні блоки відсутні

en: Find and moderate content.
uk: Немає доступного модерованого вмісту. Тут перераховані лише ті, що очікують на розгляд зміст, такі як чернетки.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
uk: Модеровані матеріали відсутні. Тут перелічено лише ті версії матеріалів, що очікують на розгляд, наприклад чернетки.

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
uk: Вміст головної сторінки ще не створено.<br />Щоб розпочати створення сайту перегляньте <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">Посібник користувача</a>.

en: Name (A-Z)
uk: Назва (А - Я)

en: Name (Z-A)
uk: Назва (Я - А)

en: Remote video
uk: Віддалене відео

en: Update widget
uk: Оновити віджет

en: Edit {{ name }}
uk: Редагувати {{ name }}

en: Widget (table)
uk: Віджет (таблиця)

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
uk: Чернетка

[ctx: Workflow state label]
en: Published
uk: Опубліковано

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
uk: Створити нову чернетку

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
uk: Опублікувати

en: Media Library thumbnail (220×220)
uk: Ескіз медіатеки (220×220)

en: Delete {{ name }}
uk: Видалити {{ name }}

en: @interval hence
uk: @interval віднині

en: Block Layout Page
uk: Сторінка схеми блоків

en: Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page that can be displayed in regions (such as footer or sidebar) on your page.
uk: Блоки  – це поля вмісту, відтворювані в певній частині або області вебсторінки, які можуть відображатися в областях (наприклад, нижній колонтитул або бічна панель) на сторінці.

en: Any custom or contributed block can be added to a particular region by clicking on a button Place block. A new block can also be created by clicking on Place Block
uk: Будь-який спеціальний або внесений блок можна додати до певної області, натиснувши кнопку Розмістити блок. Також натисканням цієї кнопки можна створити новий блок.

en: By Clicking on "Configure" you can go ahead and edit the contents of the block, deal with the visibility settings and even change the placement of where it is on your theme.
uk: Натиснувши кнопку "Налаштувати" можна продовжувати редагувати вміст блоку, розібратися з налаштуваннями видимості та навіть змінити розташування блоку в темі.

en: Custom Block Library
uk: Бібліотека власних блоків

en: The block management screen also has an another tab on the top which is used to add Custom blocks. The name of the tab is "Custom block library". This tab ultimately provides a link to add custom blocks.
uk: Екран керування блоками також має ще одну вкладку вгорі, яка використовується для додавання Власних блоків. Назва цієї вкладки - "Бібліотека власних блоків". Ця вкладка зрештою містить посилання для додавання власних блоків.

en: Wide (1090)
uk: Широке (1090)

en: Content blocks
uk: Блоки вмісту

en: Assign or change the region of a block by clicking here. A dropdown list with all the regions will appear. You can place one block in multiple regions.
uk: Призначте або змініть область блоку, натиснувши тут. З’явиться спадний список з усіма областями. Можна розмістити один блок у декількох регіонах
