OpenCulturas (2.4.4) - en to ht translation catalogue (70 entries)

en: Body
ht: Kò

en: Status
ht: Eta

en: Register
ht: Kreye kont

en: Operations
ht: Operasyon

en: Email address
ht: Adrès imel

en: Type
ht: Tip

en: Author
ht: Otè

en: yes
ht: Wi

en: Description
ht: Deskripsyon

en: Language
ht: Lang

en: Article
ht: Atik

en: Enabled
ht: Aktif

en: Comments
ht: Kòmantè yo

en: On
ht: Ouvè

en: Tags
ht: Tag

en: Date
ht: Dat

en: Search
ht: Chèche

en: Image
ht: Imaj

en: Name
ht: Non

en: Save
ht: Anrejistre

en: Help
ht: Èd

en: Default
ht: Pa defo

en: User
ht: Itilizatè

en: no
ht: Non

en: Page title
ht: Tit paj

en: Block
ht: Blòk

en: Off
ht: Fèmen

en: Footer
ht: Pye paj

en: Comment
ht: Komantè

en: Filter
ht: Filtre

en: Promoted to front page
ht: Fè pwomosyon sou paj akèy la

en: URL alias
ht: alyas URL

en: Tools
ht: Outi

en: Languages
ht: Lang

en: Your message has been sent.
ht: Mesaj ou a ale

en: Changed
ht: Chanje

en: Block description
ht: Deskripsyon blòk

en: Language code
ht: Kòd lang lan

en: Skip to main content
ht: Ale nan kontni prensipal la

en: Configure Block
ht: Konfigire blòk

en: User account
ht: Kont itilizatè

en: Main navigation
ht: Meni prensipal

en: Secondary tabs
ht: Dezyèm kolòn

en: Items per page
ht: Eleman pou chak paj

en: Language name
ht: Non lang lan

en: Block Region
ht: Rejyon Blòk

en: Main page content
ht: Kontni paj prensipal la

en: Status message
ht: Mesaj sou eta

en: Full content
ht: Kontni konplè

en: Save content
ht: Anrejistre kontni

en: Basic page
ht: Paj bazik

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ht: Itileze tag yo pou groupe atik ki sanble pou mete yo nan menm kategori.

en: Footer menu
ht: Meni pye paj la

en: Full HTML
ht: HTML konplè

en: Site branding
ht: Eslogan sit la

en: Adding languages
ht: Ajoute lang

en: Large (480×480)
ht: Laj (480x480)

en: Medium (220×220)
ht: Mwayèn

en: User account menu
ht: Meni kont itilizatè

en: Block the selected user(s)
ht: Bloke itilizatè ki seleksyone a(yo)

en: Cancel the selected user account(s)
ht: Anile itilizatè ki seleksyone a(yo)

en: Unblock the selected user(s)
ht: Debloke itilizatè ki seleksyone a(yo)

en: Basic block
ht: Blòk bazik

en: A basic block contains a title and a body.
ht: Yon blòk bazik ki genyen yon tit ak yon kò.

en: Basic HTML
ht: HTML bazik

en: Reordering languages
ht: Òdone lang yo

en: Set a language as default
ht: Mete yon lang pa defo

en: Place Blocks
ht: Plas Blòk yo

en: Block Layout
ht: Plasman Blòk

en: Block Layout Page
ht: Paj plasman blòk
