OpenCulturas (2.5.3) - en to ar translation catalogue (344 entries)

en: Focus
ar: التركيز

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: edit user
ar: تحرير المستخدم

en: Pages
ar: الصفحات

en: Status
ar: الحالة

en: Register
ar: التسجيل

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إرسال

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Moderated content
ar: محتوى خاضع للإشراف

en: Value
ar: القيمة

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: content
ar: المحتوى

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Closed
ar: مغلق

en: yes
ar: نعم

en: List
ar: لائحة

en: Send email
ar: أرسل بريد إلكتروني

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Remove
ar: حذف

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: more
ar: المزيد

en: Article
ar: مقال

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Articles
ar: المقالات

en: Administration
ar: إدارة

en: Comments
ar: التعليقات

en: More
ar: المزيد

en: Action
ar: إجراء

en: On
ar: في

en: Tags
ar: وسوم

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Download
ar: تحميل

en: Version
ar: النسخة

en: view
ar: عرض

en: Advanced options
ar: الخيارات المتقدمة

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Size
ar: الحجم

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: Use count
ar: استخدام العد

en: default
ar: المبدئي

en: Message
ar: الرسالة

en: No log messages available.
ar: لا توجد رسائل سجل.

en: Image
ar: الصورة

en: Category
ar: التصنيف

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Name
ar: الاسم

en: Export
ar: تصدير

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Help
ar: مساعدة

en: True
ar: صحيح

en: Default
ar: الافتراضي

en: Update
ar: تحديث

en: Archive
ar: الأرشيف

en: Icon
ar: أيقونة

en: View
ar: عرض

en: Audio
ar: الصوت

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Menu
ar: القائمة

en: Teaser
ar: موجز

en: Event
ar: الحدث

en: Updated
ar: التحديث

en: Text
ar: نص

en: User Name
ar: اسم المستخدم

en: Components
ar: المكونات

en: ID
ar: المعرف ID

en: Attachment
ar: المرفق

en: Upload
ar: رفع

en: User
ar: مستخدم

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Files
ar: الملفات

en: Contact
ar: اتصل

en: no
ar: لا

en: FAQ
ar: سؤال متكرر

en: Question
ar: السؤال

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Area
ar: مجال

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: صندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: RSS
ar: آر.إس.إس

en: Logo
ar: الشعار

en: Url
ar: المسار

en: Off
ar: إيقاف

en: Header
ar: الترويسة

en: Footer
ar: التذييل

en: Menu link
ar: رابط القائمة

en: Custom
ar: مخصّص

en: Roles
ar: الأدوار

en: Comment
ar: التعليق

en: Hostname
ar: اسم المستضيف

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: انتقاء

en: Location
ar: الموضع

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Sticky at top of lists
ar: مُثَبَّت أعلى القوائم

en: URL alias
ar: بديل المسار

en: Vocabulary
ar: معجم

en: Term
ar: المصطلح

en: Last access
ar: آخر وصول

en: Severity
ar: الحدة

en: Fields
ar: الحقول

en: Last update
ar: آخر تحديث

en: Authored by
ar: ألّفه

en: Thumbnail
ar: النسخة المصغرة

en: Media
ar: ميديا

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Details
ar: التفاصيل

en: Widget
ar: عنصر إدخال

en: Address
ar: العنوان

en: State
ar: الحالة

en: Desc
ar: تنازلي

en: Table
ar: جدول

en: Events
ar: الفعاليات

en: Start date
ar: تاريخ البداية

en: End date
ar: تاريخ النهاية

en: Navigation
ar: الإبحار

en: Role
ar: دور

en: Select all
ar: تحديد الكل

en: User login
ar: دخول المستخدم

en: Users
ar: المستخدمين

en: Online
ar: عالخط

en: Last
ar: الأخيرة

en: Save changes
ar: حفظ التغييرات

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Tools
ar: الأدوات

en: Sort Criteria
ar: معايير الفرز

en: Profile
ar: ملفات المستخدمين

en: Close
ar: إغلاق

en: Operation
ar: عملية

en: Duration
ar: المدة الزمنية

en: Function
ar: الوظيفة

en: Tracker
ar: المتتبع

en: Notifications
ar: الإشعارات

en: Germany
ar: ألمانيا

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Full
ar: كامل

en: Austria
ar: النمسا

en: Switzerland
ar: سويسرا

en: Authored on
ar: أُنشِئ يوم

en: Show
ar: عرض

en: English
ar: إنجليزية

en: Member for
ar: مسجل بالموقع منذ

en: Front page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Display name
ar: اسم العرض

en: Languages
ar: اللغات

en: First
ar: الأولى

en: Map
ar: خريطة

en: author
ar: مؤلف

en: Entity
ar: الكيان

en: Caption
ar: شرح

en: Your message has been sent.
ar: أُرسلت رسالتك.

en: People
ar: الأشخاص

en: Blocked
ar: ممنوع

en: Style
ar: نمط

en: Glossary
ar: القاموس

en: Revision
ar: مراجعة

en: Diff
ar: الفروقات (Diff)

en: Changed
ar: تم التغير

en: Color scheme
ar: خطة الألوان

en: Document
ar: وثيقة

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: comment
ar: تعليق

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: by
ar: كتبه

en: Sticky
ar: مثبت

en: Review
ar: المراجعة

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Output format
ar: نسق الخروج

en: Anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: Apply
ar: تطبيق

en: Translation language
ar: لغة الترجمة

en: Select
ar: إختيار

en: Go to page @number
ar: الذهاب إلى الصفحة @number

en: Information
ar: معلومات

en: Language switcher
ar: محدد اللغات

en: Block description
ar: وصف الصندوق

en: Translation
ar: الترجمة

en: Blocks
ar: الصناديق

en: Used in
ar: مستخدمة في

en: Exceptions
ar: استثناءات

en: Permission
ar: الصلاحية

en: Grid
ar: شبكة

en: Global
ar: عالمي

en: Subtitle
ar: عنوان ثان

en: Audio file
ar: ملف الصوت

en: Language code
ar: رمز اللغة

en: Authenticated user
ar: مستخدم موثوق

en: Profiles
ar: ملفات المستخدمين

en: Administrator
ar: مدير

en: Account settings
ar: إعدادات الحساب

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ar: تحسب فترة وجود المستخدم عالخط منذ آخر عرض لصفحة.

en: Keyword
ar: كلمة مفتاحيّة

en: Columns
ar: أعمدة

en: Offset
ar: الإزاحة

en: German
ar: ألمانية

en: Edit comment
ar: تحرير التعليق

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Account
ar: الحساب

en: Any
ar: أي من

en: Skip to main content
ar: تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

en: Column
ar: العمود

en: Publish content
ar: نشر المحتوى

en: Additional information
ar: معلومات إضافية

en: Newest first
ar: الأحدث أولاً

en: Accessibility features
ar: مزايا إمكانية الوصول

en: Translate
ar: ترجمة

en: Not enabled
ar: غير مُفعّل

en: Block type
ar: نوع الصندوق

en: Error message
ar: رسالة الخطأ

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: Main navigation
ar: القائمة الرئيسية

en: Dates
ar: التواريخ

en: Display type
ar: نوع العرض

en: Not applicable
ar: غير منطبق

en: No content available.
ar: لا يوجد محتوى.

en: Warning message
ar: رسالة التحذير

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: Permanent
ar: دائم

en: Temporary
ar: مؤقت

en: No files available.
ar: لا تتوفر ملفّات.

en: Most recent
ar: الأحدث

en: Frontpage
ar: الصفحة الرئيسية

en: MIME type
ar: نوع MIME

en: Upload date
ar: تاريخ التحميل

en: Search index
ar: فهرس البحث

en: Draft
ar: مسودة

en: Provide custom text or link.
ar: توفير نص أو رابط مخصص.

en: Items per page
ar: العناصر لكل صفحة

en: - All -
ar: - الكل -

en: Compact
ar: المدمج

en: Publishing status
ar: حالة النشر

en: Who's new
ar: المستخدمون الجدد

en: Language name
ar: اسم اللغة

en: Pagination
ar: ترقيم الصفحات

en: Select language
ar: اختر اللغة

en: Personal contact form
ar: استمارة الاتصال الشخصية

en: Edit field
ar: تحرير الحقل

en: Who's online
ar: المتصلون الأن

en: Apply filters
ar: عمل تصفية

en: « First
ar: « الأولى

en: Last »
ar: الأخيرة »

en: Add event
ar: إضافة حدث

en: Breadcrumbs
ar: مسار التنقّل

en: Status messages
ar: رسائل الحالة

en: Delete content
ar: حذف المحتوى

en: Moderation state
ar: حالة الإشراف

en: Published status
ar: حالة النشر

en: Monthly archive
ar: الأرشيف الشهري

en: Main page content
ar: محتوى الصفحة الرئيسية

en: Status message
ar: رسالة الحالة

en: Revision log message
ar: رسالة سجل المراجعة

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: Recent content
ar: أحدث المحتويات

en: Unpublish content
ar: إلغاء نشر المحتوى

en: Make content sticky
ar: تثبيت المحتوى

en: Make content unsticky
ar: إلغاء جعل المحتوى مثبت

en: Promote content to front page
ar: ترقية المحتوى إلى الصفحة الرئيسية

en: Remove content from front page
ar: ارفع الموضوع من الصفحة الرئيسية

en: Save content
ar: حفظ المحتوى

en: Find and manage content.
ar: إيجاد وإدارة المحتوى.

en: The name of the shortcut.
ar: اسم الاختصار.

en: Taxonomy term page
ar: صفحة مصطلح تصنيف

en: No people available.
ar: لا يوجد أشخاص.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ar: أنشأ مدير حساب لك في [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
ar: بحث وإدارة الأشخاص المتفاعلين مع موقعك.

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: No media available.
ar: لا توجد وسائط متاحة.

en: visible
ar: ظاهر

en: Recent log messages
ar: آخر رسائل السجل

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ar: إدارة حسابات المستخدمين والأدوار والصلاحيات.

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Not specified
ar: غير محدد

en: Master
ar: الرئيسي

en: Full HTML
ar: HTML كامل

en: Default translation
ar: الترجمة الافتراضية

en: Displaying @start - @end of @total
ar: عرض @start - @end من @total

en: User interface translation
ar: ترجمة واجهة المستخدم

en: File usage
ar: استخدام الملف

en: Site branding
ar: العلامة التجارية للموقع

en: A brief description of your block.
ar: وصف موجز لصندوقك.

en: Adding languages
ar: إضافة لغات

en: The username of the content author.
ar: اسم المستخدم لمؤلف المحتوى.

en: Submitted by @author_name on @date
ar: أضيفت بواسطة @author_name بتاريخ @date

en: Media library
ar: مكتبة الوسائط

en: Primary admin actions
ar: الإجراءات الإدارية الرئيسية

en: Large (480×480)
ar: كبير (480×480)

en: Medium (220×220)
ar: متوسط (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ar: صورة مصغرة (100×100)

en: HTML Date
ar: تاريخ HTML

en: HTML Datetime
ar: تاريخ ووقت HTML

en: HTML Month
ar: شهر HTML

en: HTML Time
ar: وقت HTML

en: HTML Week
ar: أسبوع HTML

en: HTML Year
ar: سنة HTML

en: HTML Yearless date
ar: HTML سنة بلا تاريخ

en: User account menu
ar: قائمة حساب المستخدم

en: Block the selected user(s)
ar: حظر المستخدم/المستخدمين المحدَّدين

en: Cancel the selected user account(s)
ar: إلغاء حساب المستخدم/المستخدمين المحدَّدين

en: Unblock the selected user(s)
ar: إلغاء حظر المستخدم/المستخدمين المحدَّدين

en: Basic block
ar: صندوق أساسي

en: A basic block contains a title and a body.
ar: الصندوق الأساسي يحتوي على عنوان ومتن.

en: Basic HTML
ar: HTML أساسي

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ar: طلب إلغاء الحساب لـ [user:display-name] على [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ar: معلومات تسجيل الدخول البديلة لـ [user:display-name] في [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ar: تفاصيل الحساب لـ [user:display-name] في [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ar: تفاصيل الحساب لـ [user:display-name] على [site:name] (بانتظار موافقة الإدارة)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
ar: تفاصيل الحساب لـ [user:display-name] في [site:name] (تم الموافقة عليه)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ar: تفاصيل الحساب لـ [user:display-name] في [site:name] (محظور)

en: Administrative task links
ar: روابط المهام الإدارية

en: Site information links
ar: روابط معلومات الموقع

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ar: معلومات استخدام الملف لـ {{ arguments.fid }}

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
ar: <p> لإضافة المزيد من اللغات إلى موقعك، اضغط على زر "إضافة لغة". </p><p> ستظهر اللغات المضافة في قائمة اللغات ويمكن تحريرها أو حذفها.</p>

en: Reordering languages
ar: تسجيل اللغات

en: A list of new users
ar: قائمة بالمستخدمين الجدد.

en: There are currently 0 users online.
ar: لا يوجد مستخدم نشط

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
ar: لا يوجد محتوى خاضع للإشراف يتم سرد فقط الإصدارات المعلقة من المحتوى ، مثل المسودات ، هنا.

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
ar: لم يتم إنشاء أي محتوى للصفحة الرئيسية بعد.<br/>اتّبع <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">دليل المستخدم</a> لبدء بناء موقعك.

en: Name (A-Z)
ar: الاسم (أ-ي)

en: Name (Z-A)
ar: الاسم (ي-أ)

en: Edit {{ name }}
ar: تحرير {{ name }}

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ar: مسودة

[ctx: Workflow state label]
en: Published
ar: منشور

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
ar: إنشاء مسودة جديدة

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
ar: نشر

en: Delete {{ name }}
ar: حذف {{ اسم }}
