OpenFed (11.0.0) - en to pt translation catalogue (141 entries)

en: Title
pt: Título

en: weight
pt: peso

en: value
pt: valor

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Reset
pt: Redefinir

en: Use count
pt: Usar contador

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Rótulo

en: Help
pt: Ajuda

en: Default
pt: Padrão

en: Time
pt: Hora

en: Filename
pt: Nome do arquivo

en: Display
pt: Exibição

en: format
pt: formato

en: Component
pt: Componente

en: Components
pt: Componentes

en: Continue
pt: Continuar

en: Files
pt: Arquivos

en: Separator
pt: Separador

en: All
pt: Tudo

en: Year
pt: Ano

en: Page title
pt: Título da página

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Inline
pt: Mesma linha

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Roles
pt: Papéis

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtrar

en: N/A
pt: N/D

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Range
pt: Variação

en: Desc
pt: Decrescente

en: Start date
pt: Data inicial

en: End date
pt: Data final

en: Other
pt: Outros

en: User login
pt: Login do usuário

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Common settings
pt: Configurações comuns

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: second
pt: segundo

en: minute
pt: minuto

en: day
pt: dia

en: month
pt: mês

en: year
pt: ano

en: hour
pt: hora

en: timezone
pt: fuso horário

en: Time zone handling
pt: Manipulação de fuso horário

en: Entity
pt: Entidade

en: Object
pt: Objeto

en: Reference
pt: Referência

en: Changed
pt: Alterado

en: ‹ Previous
pt: ‹ Voltar

en: Next ›
pt: Avançar ›

en: Tabs
pt: Abas

en: Timezone
pt: Fuso horário

en: Anonymous user
pt: Usuário anônimo

en: Apply
pt: Aplicar

en: Translation language
pt: Idioma da tradução

en: Language switcher
pt: Seletor de idioma

en: Used in
pt: Usado em

en: Authenticated user
pt: Usuário autenticado

en: Administrator
pt: Administrador

en: empty
pt: vazio

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Data
pt: Dados

en: About
pt: Sobre

en: Embed
pt: Incorporar

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en:  to
pt:  para

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: Display type
pt: Tipo de exibição

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: First sidebar
pt: Primeira barra lateral

en: Bundle
pt: Pacote

en: Permanent
pt: Permanente

en: Temporary
pt: Temporário

en: No files available.
pt: Nenhum arquivo disponível.

en: Uses
pt: Usos

en: MIME type
pt: Tipo MIME

en: Upload date
pt: Data de envio

en: @interval ago
pt: @interval atrás

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Workflow settings
pt: Configurações do fluxo de trabalho

en: Date and time
pt: Data e hora

en: Add format
pt: Adicionar formato

en: %name must be a positive integer.
pt: %name deve ser um número inteiro e positivo.

en: Page top
pt: Topo da página

en: Page bottom
pt: Fim da página

en: Status messages
pt: Mensagens de status

en: Field types
pt: Tipos de campo

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Long text
pt: Texto longo

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
pt: Esse campo armazena o ID do arquivo como um valor inteiro.

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use <em>páginas básicas</em> para seu conteúdo estático, como uma página 'Sobre nós'.

en: Spring
pt: Primavera

en: Minimum components
pt: Componentes mínimos

en: Media browser
pt: Navegador de mídia

en: This link will take you to an external web site. We are not responsible for their content.
pt: Este link o levará a um web site externo. Não somos responsáveis por seu conteúdo.

en: Highlighted
pt: Destacado

en: Changed date
pt: Data de alteração

en: Footer menu
pt: Menu do rodapé

en: Asc
pt: Ascendente

[ctx: datetime]
en: Year
pt: Ano

[ctx: datetime]
en: Month
pt: Mês

[ctx: datetime]
en: Day
pt: Dia

[ctx: datetime]
en: Hour
pt: Hora

[ctx: datetime]
en: Minute
pt: Minuto

[ctx: datetime]
en: Second
pt: Segundo

en: Master
pt: Principal

en: Value format
pt: Formato do valor

en: Development settings
pt: Configurações de desenvolvimento

en: Date only
pt: Apenas data

en: Registering module
pt: Registrando módulo

en: File usage
pt: Uso de arquivo

en: Site branding
pt: Definição de marca do site

en: Pre-content
pt: Pré-conteúdo

en: Primary admin actions
pt: Ações primárias do administrador

en: Find and manage files.
pt: Encontrar e gerenciar arquivos.

en: Files overview
pt: Visão geral de arquivos

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
pt: Informação de uso de arquivo para {{ arguments.fid }}

en: Media name
pt: Nome da mídia

en: Select entities
pt: Selecionar entidades

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
pt: Arquivado

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
pt: Rascunho

[ctx: Workflow state label]
en: Published
pt: Publicado

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
pt: Arquivo

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
pt: Publicar

en: @interval hence
pt: @interval
