OpenFed (11.0.7) - en to cs translation catalogue (159 entries)

en: Title
cs: Nadpis

en: Body
cs: Text

en: value
cs: hodnota

en: Status
cs: Stav

en: Content
cs: Obsah

en: Type
cs: Typ

en: Date
cs: Datum

en: Size
cs: Velikost

en: Weight
cs: Váha

en: Image
cs: Obrázek

en: Settings
cs: Nastavení

en: Name
cs: Jméno

en: Label
cs: Popisek

en: Help
cs: Nápověda

en: Default
cs: Výchozí

en: Time
cs: Čas

en: Filename
cs: Název souboru

en: Display
cs: Zobrazit

en: Timestamp
cs: Časové razítko

en: Component
cs: Komponenta

en: Components
cs: Komponenty

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Files
cs: Soubory

en: Separator
cs: Oddělovač

en: All
cs: Vše

en: Year
cs: Rok

en: Page title
cs: Název stránky

en: Breadcrumb
cs: Drobečková navigace

en: Header
cs: Hlavička

en: To
cs: Komu

en: From
cs: Od

en: Roles
cs: Role

en: Published
cs: Zveřejněno

en: Filter
cs: Filtr

en: Width
cs: Šířka

en: Height
cs: Výška

en: Range
cs: Rozsah

en: Desc
cs: Sestupně

en: Start date
cs: Datum začátku

en: End date
cs: Datum konce

en: Other
cs: Jiné

en: User login
cs: Přihlášení

en: Anonymous
cs: Anonym

en: Common settings
cs: Obvyklá nastavení

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: second
cs: vteřina

en: minute
cs: minuta

en: day
cs: den

en: month
cs: měsíc

en: year
cs: rok

en: hour
cs: hodina

en: timezone
cs: časové pásmo

en: Time zone handling
cs: Manipulace s časovými pásmy

en: Changed
cs: Změněno

en: ‹ Previous
cs: ‹ Předchozí

en: Next ›
cs: Následující ›

en: Tabs
cs: Záložky

en: Timezone
cs: Časové pásmo

en: Anonymous user
cs: Anonym

en: Apply
cs: Použít

en: Translation language
cs: Jazyk překladu

en: Language switcher
cs: Přepínač jazyka

en: Menus
cs: Menu

en: Used in
cs: Použito v

en: Authenticated user
cs: Přihlášený uživatel

en: Administrator
cs: Administrátor

en: empty
cs: prázdné

en: Offset
cs: Posun

en: Machine name
cs: Strojový název

en: About
cs: Popis

en: Embed
cs: Vložit

en: Entity type
cs: Typ entity

en: Main navigation
cs: Hlavní navigace

en: Display type
cs: Typ zobrazení

en: Primary tabs
cs: Hlavní záložky

en: Secondary tabs
cs: Sekundární záložky

en: First sidebar
cs: První postranní panel

en: Permanent
cs: Trvalý

en: Temporary
cs: Dočasný

en: No files available.
cs: Žádné soubory nejsou k dispozici.

en: Uses
cs: Použití

en: MIME type
cs: Typ MIME

en: Upload date
cs: Datum nahrání

en: Items per page
cs: Položek na stránku

en: - All -
cs: - Vše -

en: Midnight
cs: Půlnoc

en: Workflow settings
cs: Nastavení postupu práce

en: Date and time
cs: Datum a čas

en: Add format
cs: Přidat formát

en: %name must be a positive integer.
cs: %name musí být kladné celé číslo.

en: Breadcrumbs
cs: Drobečková navigace

en: Page bottom
cs: Dolní část stránky

en: Status messages
cs: Stavové zprávy

en: Day time
cs: Denní

en: Field types
cs: Typy polí

en: Main page content
cs: Obsah hlavní stránky

en: Long text
cs: Dlouhý text

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
cs: Pole uchovává celočíselnou identifikaci (ID).

en: Basic page
cs: Základní stránka

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
cs: Pro statický obsah typu "O nás" použijte <em>základní stránky</em>.

en: Alt
cs: Popisek (Alt)

en: Spring
cs: Jarní

en: This link will take you to an external web site. We are not responsible for their content.
cs: Tento odkaz vás zavede na externí webové stránky. Nejsme zodpovědni za jejich obsah.

en: Night
cs: noc

en: Highlighted
cs: Zvýrazněno

en: Changed date
cs: Datum změny

en: Footer menu
cs: Menu patičky

en: Asc
cs: Vzestupně

[ctx: datetime]
en: Year
cs: Rok

[ctx: datetime]
en: Month
cs: Měsíc

[ctx: datetime]
en: Day
cs: Den

[ctx: datetime]
en: Hour
cs: Hodina

[ctx: datetime]
en: Minute
cs: Minuta

[ctx: datetime]
en: Second
cs: Sekunda

en: Master
cs: Nadřízené

en: Select the date attributes to collect and store.
cs: Zvolte součásti datumu, jež se mají zjišťovat a ukládat.

en: This field stores and renders partial dates.
cs: Toto pole ukládá a vykresluje dílčí data.

en: Partial date and time
cs: Částečné datum a čas

en: Partial date and time range
cs: Částečné datum a čas rozsah

en: Provide a textfield for collection of a short description of the date
cs: Poskytnout doplníme pro shromažďování a krátký popis data

en: Provide a textfield for collection of a long description of the date
cs: Poskytnout doplníme pro sběr dlouhého popisu data

[ctx: datetime]
en: Timezone
cs: Časové pásmo

en: Short description of date
cs: Stručný popis data

en: Longer description of date
cs: Delší popis data

en: Partial Date
cs: Částečné Datum

en: Pre-colonial
cs: Pre-koloniální

en: 16th century
cs: 16. století

en: 17th century
cs: 17. století

en: 18th century
cs: 18. století

en: 19th century
cs: 19. století

en: 20th century
cs: 20. století

en: 21st century
cs: 21. století

en: Winter
cs: Zimní

en: Summer
cs: Léto

en: Autumn
cs: Podzim

en: The start of the month
cs: Začátek měsíce

en: The middle of the month
cs: V polovině měsíce

en: The end of the month
cs: Konec měsíce

en: Morning
cs: Ráno

en: Noon
cs: Poledne

en: Afternoon
cs: Odpoledne

en: Evening
cs: Večer

en: Format for %label
cs: Formát% štítek

en: Empty text for %label
cs: Prázdný řetězec pro% štítek

en: Value format
cs: Formát hodnoty

en: Lowercase (am or pm)
cs: Malá písmena (am nebo pm)

en: Uppercase (AM or PM)
cs: Velká písmena (AM nebo PM)

[ctx: datetime]
en: Negative sign (-)
cs: Záporné znaménko (-)

[ctx: datetime]
en: Anno Domini (BC/AD)
cs: Anno Domini (BC / AD)

en: Date only
cs: Pouze datum

en: Registering module
cs: Probíhá registrace modulu

en: (link is external)
cs: (odkaz je externí)

en: Member profile
cs: Profil člena

en: Find and manage files.
cs: Vyhledat a spravovat soubory.

en: Files overview
cs: Přehled souborů

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
cs: Informace o použití souboru pro {{arguments.fid}}

en: Admin profile
cs: Profil administrátora

en: Configuration for site administrators
cs: Konfigurace pro správce webu

en: Configuration for site members
cs: Konfigurace pro členy webu
