OpenFed (8.x-1.0-rc4) - en to fr translation catalogue (156 entries)

en: Body
fr: Corps

en: weight
fr: poids

en: value
fr: valeur

en: Status
fr: État

en: Operations
fr: Actions

en: Value
fr: Valeur

en: Language
fr: Langue

en: Size
fr: Taille

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Use count
fr: Nombre d'utilisations

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Help
fr: Aide

en: Default
fr: Par défaut

en: Archive
fr: Archiver

en: Time
fr: Heure

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Display
fr: Affichage

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: Component
fr: Composant

en: Components
fr: Composants

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: User
fr: Utilisateur

en: Continue
fr: Continuer

en: Files
fr: Fichiers

en: Created
fr: Créé

en: Separator
fr: Séparateur

en: All
fr: Tout

en: Year
fr: Année

en: Page title
fr: Titre de la page

en: To
fr: À

en: From
fr: A partir de

en: Roles
fr: Rôles

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Is less than
fr: Est inférieur à

en: Is less than or equal to
fr: Est inférieur ou égal à

en: Is equal to
fr: Est égal à

en: Is greater than or equal to
fr: Est supérieur ou égal à

en: Is greater than
fr: Est supérieur à

en: Is not equal to
fr: N'est pas égal à

en: Range
fr: Intervalle

en: Start date
fr: Date de début

en: End date
fr: Date de fin

en: Other
fr: Autre

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Tools
fr: Outils

en: Common settings
fr: Paramètres communs

en: Sort by
fr: Trier par

en: second
fr: seconde

en: day
fr: jour

en: month
fr: mois

en: year
fr: année

en: hour
fr: heure

en: timezone
fr: fuseau horaire

en: Time zone handling
fr: Gestion des fuseaux horaires

en: Entity
fr: Entité

en: Changed
fr: Modifié

en: Completed
fr: Terminé

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Tabs
fr: Onglets

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Anonymous user
fr: Utilisateur anonyme

en: Apply
fr: Appliquer

en: Translation language
fr: Langue de traduction

en: @min and @max
fr: @min et @max

en: Used in
fr: Utilisé dans

en: Form
fr: Formulaire

en: Publish
fr: Publier

en: Authenticated user
fr: Utilisateur authentifié

en: Administrator
fr: Administrateur

en: empty
fr: vide

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: Data
fr: Données

en: About
fr: À propos

en: Fid
fr: Identifiant (FID)

en: Entity type
fr: Type d'entité

en:  to
fr:  à

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: IP address
fr: Adresse IP

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Bundle
fr: Type

en: Temporary
fr: Temporaire

en: No files available.
fr: Aucun fichier disponible.

en: Uses
fr: Utilisations

en: Is empty (NULL)
fr: Est vide (NULL)

en: not empty
fr: non vide

en: MIME type
fr: Type MIME

en: Upload date
fr: Date de transfert

en: Draft
fr: Brouillon

en: exposed
fr: exposé

en: Is between
fr: Est compris entre

en: between
fr: entre

en: Is not between
fr: N'est pas compris entre

en: not between
fr: pas entre

en: And max
fr: Et max

en: And
fr: Et

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Workflow settings
fr: Procédures de publication

en: Powered by Drupal
fr: Propulsé par Drupal

en: Date and time
fr: Date et heure

en: Add format
fr: Ajouter un format

en: custom1
fr: personnalisé1

en: custom2
fr: personnalisé2

en: custom3
fr: personnalisé3

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Starred
fr: Épinglé

en: Field types
fr: Types de champs

en: Archived
fr: Archivé(e)

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Long text
fr: Texte long

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Media browser
fr: Navigateur de médias

en: Is not empty (NOT NULL)
fr: N'est pas vide (NOT NULL)

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Changed date
fr: Date de modification

en: Footer menu
fr: Menu Pied de page

[ctx: datetime]
en: Year
fr: Année

[ctx: datetime]
en: Month
fr: Mois

[ctx: datetime]
en: Day
fr: Jour

[ctx: datetime]
en: Hour
fr: Heure

[ctx: datetime]
en: Second
fr: Seconde

en: Master
fr: Principal

en: Select the date attributes to collect and store.
fr: Sélectionner les attributs de date à collecter et stocker.

en: Edit @language
fr: Modifier @language

en: Minute increments
fr: Incréments de minute

en: Development settings
fr: Paramètres de développement

en: Add @language translation
fr: Ajouter la traduction @language

en: Date only
fr: Date seulement

en: 1 place | @count places
fr[0]: @count emplacement
fr[1]: @count emplacements

en: Registering module
fr: Enregistrement du module

en: File usage
fr: Utilisation du fichier

en: Site branding
fr: Identité du site

en: Member profile
fr: Profil membre

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Find and manage files.
fr: Trouver et gérer les fichiers.

en: Files overview
fr: Vue d'ensemble des fichiers

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
fr: Information d'utilisation du fichier {{ arguments.fid }}

en: Admin profile
fr: Profil Admin

en: Configuration for site administrators
fr: Configuration pour les administrateurs du site

en: Configuration for site members
fr: Configuration pour les membres

en: Media name
fr: Nom du média

en: Submitted to
fr: Soumettre à

en: Create New Draft
fr: Créer un nouveau brouillon

en: Un-archive
fr: Désarchiver
