OpenFed (8.x-10.0-alpha1) - en to oc translation catalogue (119 entries)

en: Title
oc: Títol

en: Body
oc: Còs

en: value
oc: valor

en: Status
oc: Estatut

en: Operations
oc: Accions

en: Value
oc: Valor

en: Type
oc: Tipe

en: Language
oc: Lenga

en: Date
oc: Data

en: Size
oc: Talha

en: Reset
oc: Reïnicializar

en: Use count
oc: Nombre d'utilizacions

en: Weight
oc: Pes

en: Image
oc: Imatge

en: Settings
oc: Paramètres

en: Name
oc: Nom

en: Label
oc: Etiqueta

en: Help
oc: Ajuda

en: Default
oc: Per defaut

en: Time
oc: Ora

en: Filename
oc: Nom del fichièr

en: Display
oc: Afichatge

en: Notes
oc: Nòtas

en: Timestamp
oc: Orodatatge

en: ID
oc: Identificant (ID)

en: User
oc: Utilizaire

en: Continue
oc: Contunhar

en: Files
oc: Fichièrs

en: Created
oc: Creat(ada)

en: Separator
oc: Separador

en: All
oc: Tot

en: Year
oc: Annada

en: Page title
oc: Títol de la pagina

en: Inline
oc: Sus la meteissa linha

en: To
oc: A

en: From
oc: De

en: Roles
oc: Ròtles

en: Published
oc: Publicat

en: Filter
oc: Filtrar

en: Is less than
oc: Es inferior a

en: Is less than or equal to
oc: Es inferior o egal a

en: Is equal to
oc: Es egal a

en: Is greater than or equal to
oc: Es superior o egal a

en: Is greater than
oc: Es superior a

en: Is not equal to
oc: Es pas egal a

en: Width
oc: Largor

en: Height
oc: Nautor

en: Start date
oc: Data de començament

en: End date
oc: Data de fin

en: Other
oc: Autre

en: User login
oc: Connexion utilizaire

en: Anonymous
oc: Anonim

en: Sort by
oc: Triar per

en: second
oc: segonda

en: minute
oc: minuta

en: day
oc: jorn

en: month
oc: mes

en: year
oc: an

en: hour
oc: ora

en: Time zone handling
oc: Gestion dels fuses oraris

en: Entity
oc: Entitat

en: Changed
oc: Modificat

en: Tabs
oc: Onglets

en: Timezone
oc: Fus orari

en: Anonymous user
oc: Utilizaire anonime

en: Apply
oc: Aplicar

en: Translation language
oc: Lenga de la traduccion

en: Language switcher
oc: Selector de lenga

en: Menus
oc: Menús

en: @min and @max
oc: @min e @max

en: Used in
oc: Utilizat dans

en: Form
oc: Formulari

en: empty
oc: vide

en: Offset
oc: Decalatge

en: Machine name
oc: Nom sistèma

en: Data
oc: Donadas

en: About
oc: A prepaus

en: Embed
oc: Integrat

en: Entity type
oc: Tipe d'entitat

en: Display type
oc: Tipe d'afichatge

en: IP address
oc: Adreça IP

en: Primary tabs
oc: Onglets primaris

en: Secondary tabs
oc: Onglets segondaris

en: Bundle
oc: Paquet

en: Temporary
oc: Temporari

en: Uses
oc: Usatges

en: Is empty (NULL)
oc: Es vide (NULL)

en: not empty
oc: non vide

en: MIME type
oc: Tipe MIME

en: Upload date
oc: Data de transfert

en: exposed
oc: expausat

en: Is between
oc: Es compris entre

en: between
oc: entre

en: Is not between
oc: Es pas compris entre

en: not between
oc: pas entre

en: And max
oc: Et max

en: And
oc: Et

en: Items per page
oc: Elements per pagina

en: - All -
oc: - Tot -

en: Date and time
oc: Data e ora

en: Add format
oc: Apondre un format

en: %name must be a positive integer.
oc: %name deu èsser un entièr positiu.

en: Status messages
oc: Messatges de statut

en: Main page content
oc: Contengut de la pagina principala

en: Long text
oc: Tèxte long

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
oc: Aqueste camp emmagazina l'ID d'un camp coma una valor entièr.

en: Basic page
oc: Pagina de basa

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
oc: Utilizatz <em>paginas basicas</em> per vòstre contengut estatic, coma una pagina 'Qual sèm'.

en: Is not empty (NOT NULL)
oc: Es pas void (NOT NULL)

en: UUID
oc: Identificant universal unic (UUID)

en: Footer menu
oc: Menú Pè de pagina

[ctx: datetime]
en: Year
oc: Annada

[ctx: datetime]
en: Month
oc: Mois

[ctx: datetime]
en: Day
oc: Jour

[ctx: datetime]
en: Hour
oc: Ora

[ctx: datetime]
en: Minute
oc: Minuta

[ctx: datetime]
en: Second
oc: Segonda

en: Master
oc: Maître

en: Select the date attributes to collect and store.
oc: Seleccionar los tributs de data a collecter e stocker.
