OpenFed (8.x-6.0-beta2) - en to uk translation catalogue (234 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: weight
uk: вага

en: value
uk: значення

en: Status
uk: Стан

en: Operations
uk: Операції

en: Value
uk: Значення

en: Type
uk: Тип

en: Language
uk: Мова

en: Date
uk: Дата

en: Size
uk: Розмір

en: Reset
uk: Скинути

en: Use count
uk: Підрахунок використань

en: Weight
uk: Вага

en: Image
uk: Зображення

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Label
uk: Мітка

en: Help
uk: Довідка

en: Default
uk: Базово

en: Archive
uk: Архів

en: Time
uk: Час

en: Filename
uk: Назва файла

en: Display
uk: Показ

en: Notes
uk: Примітки

en: format
uk: формат

en: Timestamp
uk: Мітка часу

en: Component
uk: Компонент

en: Components
uk: Компоненти

en: User
uk: Користувач

en: Continue
uk: Продовжити

en: Files
uk: Файли

en: Created
uk: Створено

en: Separator
uk: Розділювач

en: All
uk: Все

en: Year
uk: Рік

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Inline
uk: В одному рядку

en: To
uk: До

en: From
uk: Від

en: Roles
uk: Ролі

en: Published
uk: Опубліковано

en: Filter
uk: Фільтр

en: Is less than
uk: Є меншим, ніж

en: Is less than or equal to
uk: Є меншим або рівним

en: Is equal to
uk: Є рівним

en: Is greater than or equal to
uk: Є більшим або рівним

en: Is greater than
uk: Є більшим, ніж

en: Is not equal to
uk: Не є рівним

en: N/A
uk: Н/Д

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Range
uk: Діапазон

en: Desc
uk: Спад

en: Start date
uk: Початкова дата

en: End date
uk: Кінцева дата

en: Other
uk: Інше

en: User login
uk: Вхід

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Tools
uk: Інструменти

en: Common settings
uk: Прості налаштування

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: second
uk: друге

en: minute
uk: хвилина

en: day
uk: день

en: month
uk: місяць

en: year
uk: рік

en: hour
uk: година

en: timezone
uk: часовий пояс

en: Time zone handling
uk: Обробка часового пояса

en: Entity
uk: Сутність

en: Object
uk: Об'єкт

en: Reference
uk: Посилання

en: Changed
uk: Змінено

en: Completed
uk: Завершено

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Timezone
uk: Часовий пояс

en: Anonymous user
uk: Анонімний користувач

en: Apply
uk: Застосувати

en: Translation language
uk: Мова перекладу

en: Menus
uk: Меню

en: @min and @max
uk: @min та @max

en: Used in
uk: Використано в

en: Form
uk: Форма

en: Publish
uk: Опублікувати

en: Authenticated user
uk: Авторизований користувач

en: Administrator
uk: Адміністратор

en: empty
uk: порожньо

en: Offset
uk: Зміщення

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Data
uk: Дані

en: About
uk: Про модуль

en: Embed
uk: Вбудоване

en: Entity type
uk: Тип сутності

en:  to
uk:  до

en: Main navigation
uk: Основна навіґація

en: Display type
uk: Тип відображення

en: IP address
uk: IP-адреса

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: Bundle
uk: Пакет

en: Permanent
uk: Постійно

en: Temporary
uk: Тимчасово

en: No files available.
uk: Файли відсутні.

en: Image height
uk: Висота зображення

en: Image width
uk: Ширина зображення

en: Uses
uk: Використання

en: Is empty (NULL)
uk: Порожнє (NULL)

en: not empty
uk: не порожнє

en: MIME type
uk: Тип MIME

en: Upload date
uk: Дата відвантаження

en: Draft
uk: Чернетка

en: exposed
uk: розкритий

en: Is between
uk: Між

en: between
uk: між

en: Is not between
uk: Поза межами

en: not between
uk: поза межами

en: Min
uk: Мін

en: And max
uk: Та макс

en: And
uk: Та

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Midnight
uk: Північ

en: Workflow settings
uk: Налаштування виконуваних процесів

en: Powered by Drupal
uk: Працює на Drupal

en: Date and time
uk: Дата та час

en: Add format
uk: Додати формат

en: %name must be a positive integer.
uk: %name повинен бути додатнім цілим числом.

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Status messages
uk: Повідомлення про стан

en: Day time
uk: Впродовж дня

en: Starred
uk: Позначено зірочкою

en: Field types
uk: Типи полів

en: Archived
uk: Архівовано

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: Long text
uk: Довгий текст

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
uk: Це поле зберігає ідентифікатор файла, як ціле значення.

en: Basic page
uk: Проста сторінка

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
uk: <em>Прості сторінки</em> використовуються для розміщення незмінюваного вмісту на кшталт сторінки 'Про нас'.

en: Spring
uk: Весна

en: Media browser
uk: Медіа-оглядач

en: Is not empty (NOT NULL)
uk: Не порожнє (NOT NULL)

en: Night
uk: Ніч

en: Changed date
uk: Дата зміни

en: Footer menu
uk: Меню нижнього колонтитулу

en: Asc
uk: Зрост

[ctx: datetime]
en: Year
uk: Рік

[ctx: datetime]
en: Month
uk: Місяць

[ctx: datetime]
en: Day
uk: День

[ctx: datetime]
en: Hour
uk: Година

[ctx: datetime]
en: Minute
uk: Хвилина

[ctx: datetime]
en: Second
uk: Секунда

en: Output type
uk: Тип виводу

en: Master
uk: Головне

en: Select the date attributes to collect and store.
uk: Оберіть атрибути дати, що збираються і зберігаються.

[ctx: datetime]
en: Timezone
uk: Часовий пояс

en: Short description of date
uk: Коротки опис дати

en: Longer description of date
uk: Довгий опис дати

en: Pre-colonial
uk: До колонізації

en: 16th century
uk: 16-го століття

en: Winter
uk: Зима

en: Summer
uk: Літо

en: Autumn
uk: Осінь

en: The start of the month
uk: Початок місяця

en: The middle of the month
uk: Середина місяця

en: The end of the month
uk: Кінець місяця

en: Morning
uk: Ранок

en: Noon
uk: Полудень

en: Afternoon
uk: Після полудня

en: Evening
uk: Вечір

en: Custom component 1
uk: Власний компонент 1

en: Custom component 2
uk: Власний компонент 2

en: Custom component 3
uk: Власний компонент 3

en: Value format
uk: Формат значення

en: Lowercase (am or pm)
uk: Нижній регістр (am чи pm)

en: Uppercase (AM or PM)
uk: Верхній регістр (AM чи PM)

[ctx: datetime]
en: Negative sign (-)
uk: Знак мінус (-)

[ctx: datetime]
en: Anno Domini (BC/AD)
uk: Року Божого (BC/AD)

[ctx: datetime]
en: Common Era (BCE/CE)
uk: Наша ера (BCE/CE)

[ctx: datetime]
en: Hide
uk: Приховати

[ctx: datetime]
en: A full numeric representation of a year. Eg: -125, 2003
uk: Повне числове подання року. Наприклад: -125, 2003

[ctx: datetime]
en: A two digit representation of a year. Eg: -25, 03
uk: Подання року в вигляді двох цифр. Наприклад: -25, 03

[ctx: datetime]
en: A full textual representation of a month, January through December.
uk: Повне текстове подання місяця, з січня по грудень.

[ctx: datetime]
en: Numeric representation of a month, with leading zeros, 01 through 12
uk: Числове подання місяця з нулем на початку, від 01 до 12

[ctx: datetime]
en: A short textual representation of a month, three letters, Jan through Dec.
uk: Коротке текстове подання місяця, 3 літери, від Jan (січня) по Dec (грудень).

[ctx: datetime]
en: Numeric representation of a month, without leading zeros, 1 through 12
uk: Числове подання місяця, без нулів на початку, від 1 до 12

[ctx: datetime]
en: Day of the month, 2 digits with leading zeros, 01 through 31
uk: День місяця, 2 цифри з нулем на початку, з 01 по 31

[ctx: datetime]
en: Day of the month without leading zeros, 1 through 31.
uk: День місяця без нуля на початку, від 1 до 31

[ctx: datetime]
en: A full textual representation of the day of the week.
uk: Повне текстове подання дня тижня.

[ctx: datetime]
en: A textual representation of a day, three letters.
uk: Текстове подання дня, три літери.

[ctx: datetime]
en: 12-hour format of an hour without leading zeros, 1 through 12.
uk: 12-ти годинний формат годин без нуля на початку, від 1 до 12.

[ctx: datetime]
en: 24-hour format of an hour without leading zeros, 0 through 23.
uk: 24-х годинний формат годин без нуля на початку, від 0 до 23.

[ctx: datetime]
en: 12-hour format of an hour with leading zeros, 01 through 12.
uk: 12-ти годинний формат годин з нулем на початку, від 01 до 12.

[ctx: datetime]
en: 24-hour format of an hour with leading zeros, 00 through 23.
uk: 24-х годинний формат години з нулем на початку, від 00 до 23.

[ctx: datetime]
en: Minutes with leading zeros, 00 through 59.
uk: Хвилини з нулем на початку, від 00 до 59.

[ctx: datetime]
en: Seconds, with leading zeros, 00 through 59.
uk: Секунди з нулем на початку, від 00 до 59.

[ctx: datetime]
en: Timezone identifier. Eg: UTC, GMT, Atlantic/Azores.
uk: Позначення часового поясу. Приклад: UTC, GMT, Atlantic/Azores.

[ctx: datetime]
en: Timezone abbreviation. Eg: EST, MDT
uk: Абревіатура часового поясу. Приклад: EST, MDT

[ctx: datetime]
en: Use date only
uk: Використовувати лише дату

[ctx: datetime]
en: Use short description
uk: Використовувати короткий опис

[ctx: datetime]
en: Use long description
uk: Використовувати довгий опис

[ctx: datetime]
en: Use long or short description
uk: Використовувати довгий або скорочений опис

[ctx: datetime]
en: Use short or long description
uk: Використовувати скорочений або довгий опис

en: No timezone conversion
uk: Не змінювати часовий пояс

[ctx: datetime]
en: User selectable
uk: Доступне для вибору користувачем

en: Site's timezone
uk: Часовий пояс сайту

en: User's account timezone
uk: Часовий пояс облікового запису користувача

en: Minute increments
uk: Крок збільшення хвилин

en: Second increments
uk: Крок збільшення секунд

[ctx: datetime]
en: Numeric representation of the day of the week  0 (for Sunday) through 6 (for Saturday).
uk: Числове подання дня тижня від 0 (для неділі) до 6 (для суботи).

en: Development settings
uk: Налаштування для розробки

en: Add @language translation
uk: Додати переклад на мову @language

en: Date only
uk: Тільки дата

en: Builder
uk: Конструктор

en: 1 place | @count places
uk[0]: @count місце
uk[1]: @count місця
uk[2]: @count місць

en: Registering module
uk: Реєстрація модуля

en: File usage
uk: Використання файла

en: Site branding
uk: Брендування сайту

en: Member profile
uk: Профіль учасника

en: Primary admin actions
uk: Основні адміністративні дії

en: User account menu
uk: Меню облікового запису користувача

en: Basic HTML
uk: Простий HTML

en: Find and manage files.
uk: Пошук файлів та керування ними.

en: Files overview
uk: Огляд файлів

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
uk: Відомості про використання файла для {{ arguments.fid }}

en: Admin profile
uk: Адміністраторський профіль

en: Configuration for site administrators
uk: Конфігурація для адміністраторів сайту

en: Configuration for site members
uk: Конфігурація для учасників сайту

en: Media name
uk: Назва медіа

en: Submitted to
uk: Надіслано до

en: Create New Draft
uk: Створити нову чернетку

en: Un-archive
uk: Розархівувати
