OpenFed (8.x-6.0-beta7) - en to ja translation catalogue (177 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: weight
ja: ウェイト

en: value
ja: 値

en: Status
ja: 状態

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: Type
ja: タイプ

en: Language
ja: 言語

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Reset
ja: リセット

en: Use count
ja: 使用回数

en: Weight
ja: ウェイト

en: Image
ja: 画像

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: Help
ja: ヘルプ

en: Default
ja: デフォルト

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Time
ja: 時間

en: Filename
ja: ファイル名

en: Display
ja: 表示

en: Notes
ja: ノート

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Component
ja: コンポーネント

en: Components
ja: コンポーネント

en: #
ja: No.

en: User
ja: ユーザー

en: Continue
ja: 継続

en: Files
ja: ファイル

en: Created
ja: 作成

en: Separator
ja: セパレーター

en: All
ja: すべて

en: Year
ja: 年

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Inline
ja: インライン

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Roles
ja: 役割

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Is less than
ja: より小さい

en: Is less than or equal to
ja: ～以下

en: Is equal to
ja: 等しい

en: Is greater than or equal to
ja: ～以上

en: Is greater than
ja: より大きい

en: Is not equal to
ja: 等しくない

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Range
ja: 範囲

en: Desc
ja: 降順

en: Start date
ja: 開始日

en: End date
ja: 終了日

en: Other
ja: その他

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Tools
ja: ツール

en: Common settings
ja: 共通設定

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: second
ja: 2番目

en: minute
ja: 分

en: day
ja: 日

en: month
ja: 月

en: year
ja: 年

en: hour
ja: 時間

en: timezone
ja: タイムゾーン

en: Time zone handling
ja: タイムゾーン処理

en: Entity
ja: エンティティ

en: Object
ja: オブジェクト

en: Reference
ja: 参照

en: Changed
ja: 変更済

en: Completed
ja: 完了

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Tabs
ja: タブ

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Apply
ja: 適用

en: Translation language
ja: 翻訳言語

en: Menus
ja: メニュー

en: @min and @max
ja: @min と @max

en: Used in
ja: 利用場所

en: Form
ja: フォーム

en: Publish
ja: 掲載

en: Authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Administrator
ja: 管理者

en: empty
ja: 空

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Data
ja: データ

en: About
ja: アバウト

en: Fid
ja: FID

en: Embed
ja: エンベッド

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en:  to
ja:  ～

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: Display type
ja: 表示形式

en: IP address
ja: IPアドレス

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Bundle
ja: バンドル

en: Permanent
ja: 恒久的

en: Temporary
ja: 一時的

en: No files available.
ja: 利用可能なファイルがありません。

en: Image height
ja: 画像の高さ

en: Image width
ja: 画像の幅

en: Uses
ja: 機能

en: Is empty (NULL)
ja: 空(NULL)です

en: not empty
ja: 空ではない

en: MIME type
ja: MIME タイプ

en: Upload date
ja: アップロード日時

en: Draft
ja: 下書き

en: exposed
ja: 表示

en: <
ja: より小さい

en: <=
ja: 同じかより小さい

en: >=
ja: 同じかより大きい

en: >
ja: より大きい

en: Is between
ja: 範囲内にある

en: between
ja: 範囲内

en: Is not between
ja: 範囲外にある

en: not between
ja: 範囲外

en: Min
ja: 最小

en: And max
ja: および最大

en: And
ja: および

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Midnight
ja: 真夜中

en: Workflow settings
ja: ワークフローの設定

en: Date and time
ja: 日付と時刻

en: Add format
ja: 書式を追加

en: %name must be a positive integer.
ja: %name は正の整数でなければなりません。

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Starred
ja: スター付き

en: Field types
ja: フィールドタイプ

en: Archived
ja: アーカイブ

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Long text
ja: 長い文章

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
ja: このフィールドはファイルのIDを整数値として保存します。

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Media browser
ja: メディアブラウザー

en: Is not empty (NOT NULL)
ja: 空でない（NOT NULL）

en: Changed date
ja: 更新日

en: Footer menu
ja: フッターメニュー

en: Asc
ja: 昇順

[ctx: datetime]
en: Year
ja: 年

[ctx: datetime]
en: Month
ja: 月

[ctx: datetime]
en: Day
ja: 日

[ctx: datetime]
en: Hour
ja: 時

[ctx: datetime]
en: Minute
ja: 分

[ctx: datetime]
en: Second
ja: 秒

en: Master
ja: マスター

en: Select the date attributes to collect and store.
ja: 収集して保存する日時の属性を選択します。

[ctx: datetime]
en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Noon
ja: 正午

en: Development settings
ja: 開発設定

en: Date only
ja: 日付のみ

en: Registering module
ja: モジュールの登録

en: Note this option is only relevant for sites using multiple languages.
ja: この設定は多言語サイトのみに関連することをご注意ください。

en: File usage
ja: ファイルの用途

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Find and manage files.
ja: ファイルの検索と管理。

en: Files overview
ja: ファイルの概要

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ja: {{ arguments.fid }}のファイル使用情報

en: Configuration for site administrators
ja: サイト管理者用の設定

en: Configuration for site members
ja: サイトのメンバー用の設定

en: Media name
ja: メディア名

en: Submitted to
ja: 送信先

en: Create New Draft
ja: 新しい下書きを作成

en: Un-archive
ja: アーカイブを解除

en: Send Back to Draft
ja: 下書きに戻す
