OpenFed (8.x-6.0) - en to fa translation catalogue (82 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: weight
fa: وزن

en: value
fa: مقدار

en: Operations
fa: عملیات

en: Value
fa: مقدار

en: Language
fa: زبان

en: Date
fa: تاریخ

en: Weight
fa: وزن

en: Image
fa: تصویر

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Label
fa: برچسب

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Time
fa: زمان

en: Display
fa: نمایش

en: Notes
fa: یادداشت‌ها

en: Timestamp
fa: الگوی زمانی

en: Component
fa: جزء

en: Components
fa: مؤلفه‌ها

en: ID
fa: شناسه

en: User
fa: کاربر

en: Continue
fa: ادامه

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Separator
fa: جداکننده

en: Year
fa: سال

en: Inline
fa: درون خطی

en: To
fa: به

en: From
fa: از

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Is less than
fa: کوچکتر است از

en: Is less than or equal to
fa: کوچکتر یا مساوی است با

en: Is equal to
fa: برابر است با

en: Is greater than or equal to
fa: بزرگتر یا مساوی است با

en: Is greater than
fa: بزرگتر است از

en: Is not equal to
fa: برابر نیست با

en: N/A
fa: هیچ

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: Start date
fa: تاریخ شروع

en: End date
fa: تاریخ پایان

en: Other
fa: ساير

en: Common settings
fa: تنظیمات مشترک

en: second
fa: دوم

en: minute
fa: دقیقه

en: day
fa: روز

en: month
fa: ماه

en: year
fa: سال

en: hour
fa: ساعت

en: Reference
fa: ارجاع

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Completed
fa: تکمیل شد

en: Timezone
fa: منطقه زمانی

en: Menus
fa: منوها

en: @min and @max
fa: @min و @max

en: Form
fa: فرم

en: empty
fa: خالی

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Data
fa: داده

en: About
fa: درباره

en: Embed
fa: جایگذاری

en: Display type
fa: نوع نمایش

en: IP address
fa: نشانی IP

en: Uses
fa: استفاده‌ها

en: Is empty (NULL)
fa: خالی است (NULL)

en: not empty
fa: خالی نیست

en: <
fa: >

en: Is between
fa: بین

en: between
fa: بین

en: Is not between
fa: در این بین نیست

en: Min
fa: حداقل

en: And max
fa: و حداکثر

en: And
fa: و

en: Workflow settings
fa: تنظیمات گردش کار

en: Date and time
fa: تاریخ و زمان

en: Add format
fa: افزودن قالب‌بندی

en: %name must be a positive integer.
fa: %name باید یک عدد صحیح مثبت باشد.

en: Long text
fa: متن طولانی

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
fa: این فیلد ID یک فایل را به صورت عدد صحیح نگهداری می‌کند.

en: Is not empty (NOT NULL)
fa: مقدار دارد

[ctx: datetime]
en: Second
fa: ثانیه

en: Edit @language
fa: ویرایش @language

en: Development settings
fa: تنظیمات توسعه
