OpenFed (8.x-7.0-beta1) - en to ru translation catalogue (198 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: weight
ru: вес

en: value
ru: значение

en: Status
ru: Статус

en: Operations
ru: Операции

en: Value
ru: Значение

en: Type
ru: Тип

en: Language
ru: Язык

en: Date
ru: Дата

en: Size
ru: Размер

en: Reset
ru: Сбросить

en: Use count
ru: Используемое количество

en: Weight
ru: Вес

en: Image
ru: Изображение

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: Label
ru: Метка

en: Help
ru: Справка

en: Default
ru: По умолчанию

en: Time
ru: Время

en: Filename
ru: Имя файла

en: Display
ru: Отображение

en: Notes
ru: Примечания

en: format
ru: формат

en: Timestamp
ru: Время

en: Component
ru: Компонент

en: Components
ru: Компоненты

en: User
ru: Пользователь

en: Continue
ru: Продолжить

en: Files
ru: Файлы

en: Created
ru: Создано

en: Separator
ru: Разделитель

en: All
ru: Все

en: Year
ru: Год

en: Page title
ru: Заголовок страницы

en: Inline
ru: В линию

en: To
ru: Кому

en: From
ru: От

en: Roles
ru: Роли

en: Published
ru: Опубликовано

en: Filter
ru: Фильтр

en: Is less than
ru: Меньше, чем

en: Is less than or equal to
ru: Меньше либо равно

en: Is equal to
ru: Равно

en: Is greater than or equal to
ru: Больше или равно

en: Is greater than
ru: Больше, чем

en: Is not equal to
ru: Не равно

en: N/A
ru: Н/Д

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: Range
ru: Диапазон

en: Desc
ru: По убыванию

en: Start date
ru: Дата начала

en: End date
ru: Дата окончания

en: Other
ru: Другое

en: User login
ru: Вход на сайт

en: Anonymous
ru: Гость

en: Tools
ru: Инструменты

en: Common settings
ru: Общие настройки

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: second
ru: второе

en: minute
ru: минута

en: day
ru: день

en: month
ru: месяц

en: year
ru: год

en: hour
ru: час

en: timezone
ru: часовой пояс

en: Time zone handling
ru: Обработка часового пояса

en: Entity
ru: Сущность

en: Object
ru: Объект

en: Reference
ru: Связь

en: Changed
ru: Изменение

en: Completed
ru: Завершено

en: ‹ Previous
ru: ‹ Предыдущий

en: Next ›
ru: Следующий ›

en: Tabs
ru: Вкладки

en: Timezone
ru: Часовой пояс

en: Anonymous user
ru: Анонимный пользователь

en: Apply
ru: Применить

en: Translation language
ru: Язык перевода

en: Menus
ru: Меню

en: @min and @max
ru: @min и @max

en: Used in
ru: Используется в

en: Form
ru: Форма

en: Authenticated user
ru: Аутентифицированный пользователь

en: Administrator
ru: Администратор

en: empty
ru: пусто

en: Offset
ru: Пропустить

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Data
ru: Данные

en: About
ru: Информация

en: Embed
ru: Вставить

en: Entity type
ru: Тип сущности

en: Main navigation
ru: Основная навигация

en: Display type
ru: Тип отображения

en: IP address
ru: IP-адрес

en: Primary tabs
ru: Главные вкладки

en: Secondary tabs
ru: Дополнительные вкладки

en: Bundle
ru: Набор

en: Permanent
ru: Постоянный

en: Temporary
ru: Временный

en: No files available.
ru: Нет доступных файлов.

en: Image height
ru: Высота изображения

en: Image width
ru: Ширина изображения

en: Uses
ru: Использование

en: Is empty (NULL)
ru: Пустое (NULL)

en: not empty
ru: не пусто

en: MIME type
ru: MIME-тип

en: Upload date
ru: Дата отгрузки

en: exposed
ru: раскрыт

en: Is between
ru: Между

en: between
ru: между

en: Is not between
ru: Не между

en: not between
ru: не между

en: Min
ru: Мин

en: And max
ru: И макс.

en: And
ru: И

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: Workflow settings
ru: Настройки документооборота

en: Powered by Drupal
ru: Сделано на Drupal

en: Date and time
ru: Дата и время

en: Add format
ru: Добавить формат

en: %name must be a positive integer.
ru: %name должен быть положительным целым числом.

en: Breadcrumbs
ru: Строка навигации

en: Status messages
ru: Системные сообщения

en: Starred
ru: Отмечено звёздочкой

en: Field types
ru: Типы полей

en: Main page content
ru: Содержимое страницы

en: Long text
ru: Длинный текст

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
ru: Данное поле хранит идентификатор файла как целочисленное значение.

en: Basic page
ru: Страница

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ru: Страница — это документ, который используется для страниц с редко изменяемой информацией. Например, таких страниц как «О сайте» или «Наш адрес». По умолчанию, документы этого типа не выводятся на первую страницу сайта и их комментирование отключено.

en: Spring
ru: Весна

en: Media browser
ru: Медиабраузер

en: Is not empty (NOT NULL)
ru: Не пустое (NOT NULL)

en: Night
ru: Ночь

en: Changed date
ru: Дата изменения

en: Footer menu
ru: Меню в подвале

en: Asc
ru: По возрастанию

[ctx: datetime]
en: Year
ru: Год

[ctx: datetime]
en: Month
ru: Месяц

[ctx: datetime]
en: Day
ru: День

[ctx: datetime]
en: Hour
ru: Час

[ctx: datetime]
en: Minute
ru: Минута

[ctx: datetime]
en: Second
ru: Секунда

en: Master
ru: Основной

en: Select the date attributes to collect and store.
ru: Выберите атрибуты даты, которые будут храниться в БД.

[ctx: datetime]
en: Timezone
ru: Часовой пояс

[ctx: datetime]
en: Hide
ru: Скрыть

[ctx: datetime]
en: A full numeric representation of a year. Eg: -125, 2003
ru: Полное числовое представление года. Например: -125, 2003

[ctx: datetime]
en: A two digit representation of a year. Eg: -25, 03
ru: 2 цифры в представлении года. Например: -25, 03

[ctx: datetime]
en: A full textual representation of a month, January through December.
ru: Полное текстовое представление месяца, с января по декабрь.

[ctx: datetime]
en: Numeric representation of a month, with leading zeros, 01 through 12
ru: Числовое представление месяца с ведущим нулём, от 01 до 12

[ctx: datetime]
en: A short textual representation of a month, three letters, Jan through Dec.
ru: Короткое текстовое представление месяца, 3 буквы, с Jan (января) по Dec (декабрь).

[ctx: datetime]
en: Numeric representation of a month, without leading zeros, 1 through 12
ru: Числовое представление месяца, без ведущего нуля, от 1 до 12

[ctx: datetime]
en: Day of the month, 2 digits with leading zeros, 01 through 31
ru: День месяца, 2 цифры с ведущим нулём, с 01 по 31

[ctx: datetime]
en: Day of the month without leading zeros, 1 through 31.
ru: День месяца без ведущего нуля, с 1 по 31.

[ctx: datetime]
en: A full textual representation of the day of the week.
ru: Полное текстовое представление дня недели.

[ctx: datetime]
en: A textual representation of a day, three letters.
ru: Текстовое представление дня, три буквы.

[ctx: datetime]
en: 12-hour format of an hour without leading zeros, 1 through 12.
ru: 12-ти часовой формат времени без ведущего нуля, от 1 до 12.

[ctx: datetime]
en: 24-hour format of an hour without leading zeros, 0 through 23.
ru: 24-х часовой формат времени без ведущего нуля, от 0 до 23.

[ctx: datetime]
en: 12-hour format of an hour with leading zeros, 01 through 12.
ru: 12-ти часовой формат времени с ведущим нулём, от 01 до 12.

[ctx: datetime]
en: 24-hour format of an hour with leading zeros, 00 through 23.
ru: 24-х часовой формат времени с ведущим нулём, от 00 до 23.

[ctx: datetime]
en: Minutes with leading zeros, 00 through 59.
ru: Минуты с ведущим нулём, от 00 до 59.

[ctx: datetime]
en: Seconds, with leading zeros, 00 through 59.
ru: Секунды, с ведущим нулём, от 00 до 59.

[ctx: datetime]
en: Timezone identifier. Eg: UTC, GMT, Atlantic/Azores.
ru: Обозначение часового пояса. Например: UTC, GMT, Atlantic/Azores.

[ctx: datetime]
en: Timezone abbreviation. Eg: EST, MDT
ru: Аббревиатура часового пояса. Например: EST, MDT

[ctx: datetime]
en: Use date only
ru: Использовать только дату

[ctx: datetime]
en: Use short description
ru: Использовать короткое описание

[ctx: datetime]
en: Use long description
ru: Использовать расширенное описание

[ctx: datetime]
en: Use long or short description
ru: Использовать короткое или расширенное описание

[ctx: datetime]
en: Use short or long description
ru: Использовать расширенное или короткое описание

[ctx: datetime]
en: Numeric representation of the day of the week  0 (for Sunday) through 6 (for Saturday).
ru: Числовое представление дня недели от 0 (воскресенье) до 6 (суббота).

en: Development settings
ru: Настройки разработки

en: Date only
ru: Только дата

en: Registering module
ru: Регистрация модуля

en: File usage
ru: Использование файла

en: Site branding
ru: Брендинг сайта

en: Member profile
ru: Профиль участника

en: Primary admin actions
ru: Основные действия администратора

en: User account menu
ru: Меню учётной записи пользователя

en: Basic HTML
ru: Базовый HTML

en: Find and manage files.
ru: Поиск файлов и управление ими.

en: Files overview
ru: Обзор файлов

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ru: Информация про использование файла для {{ arguments.fid }}

en: Admin profile
ru: Профиль администратора

en: Configuration for site administrators
ru: Конфигурация для администраторов сайта

en: Configuration for site members
ru: Конфигурация для участников сайта

en: Media name
ru: Название медиа

en: Select entities
ru: Выбрать сущности

en: Submitted to
ru: Отправлено в

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
ru: Заархивированный

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ru: Черновик

[ctx: Workflow state label]
en: Published
ru: Опубликовано

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
ru: Архивировать

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
ru: Опубликовать
