OpenFed (8.x-7.0-beta1) - en to tr translation catalogue (154 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: weight
tr: ağırlık

en: value
tr: değer

en: Status
tr: Durum

en: Operations
tr: İşlemler

en: Value
tr: Değer

en: Type
tr: Tip

en: Language
tr: Dil

en: Date
tr: Tarih

en: Size
tr: Boyut

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Use count
tr: Kullanım sayısı

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Image
tr: Resim

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Label
tr: Etiket

en: Help
tr: Yardım

en: Default
tr: Varsayılan

en: Time
tr: Zaman

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Display
tr: Gösterim

en: Notes
tr: Notlar

en: Timestamp
tr: Zaman damgası

en: Component
tr: Bileşen

en: Components
tr: Bileşenler

en: User
tr: Kullanıcı

en: Continue
tr: Devam et

en: Files
tr: Dosyalar

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Separator
tr: Ayraç

en: All
tr: Tümü

en: Year
tr: Yıl

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Inline
tr: Satır içi

en: To
tr: Kime

en: From
tr: Kimden

en: Roles
tr: Roller

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Is less than
tr: Küçüktür

en: Is less than or equal to
tr: Küçük ya da eşittir

en: Is equal to
tr: eşittir

en: Is greater than or equal to
tr: Büyük ya da eşittir

en: Is greater than
tr: Büyüktür

en: Is not equal to
tr: Eşit değildir

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Desc
tr: Azalan

en: Start date
tr: Başlangıç Tarihi

en: End date
tr: Bitiş tarihi

en: Other
tr: Diğer

en: User login
tr: Kullanıcı girişi

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Tools
tr: Araçlar

en: Common settings
tr: Genel ayarlar

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: second
tr: ikinci

en: minute
tr: dakika

en: day
tr: gün

en: month
tr: ay

en: year
tr: yıl

en: hour
tr: saat

en: timezone
tr: saat dilimi

en: Time zone handling
tr: Saat dilimi kullanımı

en: Entity
tr: Nesne

en: Reference
tr: Kaynak

en: Changed
tr: Değişti

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Timezone
tr: Saat dilimi

en: Anonymous user
tr: Konuk kullanıcı

en: Apply
tr: Uygula

en: Translation language
tr: Çeviri dili

en: Menus
tr: Menüler

en: @min and @max
tr: @min ve @max

en: Used in
tr: Şurada kullanılıyor

en: Authenticated user
tr: Kimliği doğrulanmış kullanıcı

en: Administrator
tr: Yönetici

en: empty
tr: boş

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Data
tr: Veri

en: About
tr: Hakkında

en: Embed
tr: Göm

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: Display type
tr: Gösterim türü

en: IP address
tr: IP adresi

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: Permanent
tr: Kalıcı

en: Temporary
tr: Geçici

en: No files available.
tr: Dosya yok.

en: Uses
tr: Kullanım

en: Is empty (NULL)
tr: Boştur (NULL)

en: not empty
tr: boş değil

en: MIME type
tr: MIME tipi

en: Upload date
tr: Yüklenme tarihi

en: exposed
tr: açıkça

en: Is between
tr: Arasındadır

en: between
tr: arasında

en: Is not between
tr: Arasında değildir

en: not between
tr: arasında değil

en: Min
tr: Enaz

en: And max
tr: Ve ençok

en: And
tr: Ve

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Workflow settings
tr: İş akışı ayarları

en: Powered by Drupal
tr: Drupal tabanlıdır

en: Date and time
tr: Tarih ve zaman

en: Add format
tr: Biçim ekle

en: %name must be a positive integer.
tr: %name bir pozitif tam sayı olmalı.

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Field types
tr: Alan tipleri

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: Long text
tr: Uzun metin

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
tr: Bu alan bir dosyanın ID'sini tamsayı bir değer olarak saklar.

en: Basic page
tr: Temel sayfa

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
tr: <em>Temel sayfa</em>ları, 'Hakkımızda' sayfası gibi sabit içerikler için kullanın.

en: Is not empty (NOT NULL)
tr: Boş değildir (NOT NULL)

en: Night
tr: Gece

en: Changed date
tr: Değiştirilme tarihi

en: Footer menu
tr: Alt bilgi menüsü

en: Asc
tr: Artan

[ctx: datetime]
en: Year
tr: Yıl

[ctx: datetime]
en: Month
tr: Ay

[ctx: datetime]
en: Day
tr: Gün

[ctx: datetime]
en: Hour
tr: Saat

[ctx: datetime]
en: Minute
tr: Dakika

[ctx: datetime]
en: Second
tr: Saniye

en: Master
tr: Ana (master)

en: Development settings
tr: Geliştirme ayarları

en: Date only
tr: Yalnızca tarih

en: Registering module
tr: Eklenti kayıt ediliyor

en: File usage
tr: Dosya kullanımı

en: Site branding
tr: Site markası

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: User account menu
tr: Kullanıcı hesap menüsü

en: Basic HTML
tr: Temel HTML

en: Find and manage files.
tr: Dosyaları bulun ve yönetin.

en: Files overview
tr: Dosya Özeti

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
tr: {{ arguments.fid }} için dosya kullanım bilgileri

en: Media name
tr: Medya adı

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
tr: Arşivlendi

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
tr: Taslak

[ctx: Workflow state label]
en: Published
tr: Yayında

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
tr: Arşiv

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
tr: Yayınla
