OpenFed (8.x-8.1) - en to cy translation catalogue (78 entries)

en: Title
cy: Pennawd

en: Status
cy: Statws

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Value
cy: Gwerth

en: Type
cy: Math

en: Language
cy: Iaith

en: Date
cy: Dyddiad

en: Size
cy: Maint

en: Reset
cy: Ailosod

en: Weight
cy: Pwysau

en: Image
cy: Delwedd

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: Name
cy: Enw

en: Help
cy: Cymorth

en: Default
cy: Diofyn

en: Time
cy: Amser

en: Display
cy: Dangos

en: Timestamp
cy: Amsernod

en: Component
cy: Cydran

en: User
cy: Defnyddiwr

en: Continue
cy: Parhau

en: Files
cy: Ffeiliau

en: Created
cy: Wedi ei greu

en: Separator
cy: Gwahanydd

en: All
cy: I gyd

en: Year
cy: Blwyddyn

en: Page title
cy: Pennawd y dudalen

en: To
cy: I

en: From
cy: Gan

en: Roles
cy: Swyddogaethau

en: Published
cy: Wedi ei gyhoeddi

en: Filter
cy: Hidlydd

en: Is less than
cy: Mae'n llai na

en: Is less than or equal to
cy: Yn llai nag neu yn hafal i

en: Is equal to
cy: Yn gyfartal i

en: Is greater than or equal to
cy: Mae'n fwy nag neu'n hafal i

en: Is greater than
cy: Mae'n fwy nag

en: Is not equal to
cy: Nid yw'n hafal i

en: Width
cy: Lled

en: Height
cy: Uchder

en: Other
cy: Arall

en: User login
cy: Mewngofnod defnyddiwr

en: Anonymous
cy: Anhysbys

en: Tools
cy: Arfau

en: Sort by
cy: Dosbarthu drwy

en: minute
cy: munud

en: hour
cy: awr

en: timezone
cy: cylchfa amser

en: Time zone handling
cy: Triniaeth Cylchfa amser

en: Timezone
cy: Cylchfa Amser

en: Anonymous user
cy: Defnyddiwr anhysbys

en: Apply
cy: Ceisio

en: Language switcher
cy: Newidydd iaith

en: Menus
cy: Dewislenni

en: @min and @max
cy: @min a @max

en: empty
cy: gwag

en: Offset
cy: Ongli

en: Display type
cy: Dangos math

en: Permanent
cy: Parhaol

en: Temporary
cy: Dros dro

en: Is empty (NULL)
cy: Yn wag (NULL)

en: not empty
cy: ddim yn wag

en: Upload date
cy: Dyddiad llwytho i fyny

en: exposed
cy: agored

en: Is between
cy: Mae rhwng

en: between
cy: rhwng

en: Is not between
cy: Nid yw rhwng

en: not between
cy: ddim rhwng

en: Min
cy: Isafswm

en: And max
cy: Ac uchafswm

en: And
cy: Ac

en: Items per page
cy: Eitemau pob tudalen

en: ‹‹
cy: <<

en: ››
cy: >>

en: Workflow settings
cy: Gosodiadau llif gwaith

en: Powered by Drupal
cy: Wedi ei bŵeru gan Drupal

en: Date and time
cy: Dyddiad ac amser

en: Long text
cy: Testun hir
