OpenFed (8.x-9.13) - en to it translation catalogue (133 entries)

en: Title
it: Titolo

en: weight
it: peso

en: value
it: valore

en: Status
it: Stato

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Value
it: Valore

en: Type
it: Tipo

en: Language
it: Lingua

en: Date
it: Data

en: Size
it: Dimensione

en: Reset
it: Ripristina

en: Use count
it: Contatore di utilizzo

en: Weight
it: Peso

en: Image
it: Immagine

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Help
it: Aiuto

en: Default
it: Predefinito

en: Time
it: Data e ora

en: Filename
it: Nome file

en: Display
it: Visualizzazione

en: Notes
it: Note

en: Component
it: Componente

en: Components
it: Componenti

en: User
it: Utente

en: Continue
it: Continua

en: Files
it: File

en: Created
it: Creato

en: Separator
it: Separatore

en: All
it: Tutti

en: Year
it: Anno

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Header
it: Intestazione

en: Inline
it: In linea

en: To
it: A

en: From
it: Da

en: Roles
it: Ruoli

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Is less than
it: È meno di

en: Is less than or equal to
it: È minore o uguale a

en: Is equal to
it: È uguale a

en: Is greater than or equal to
it: È maggiore o uguale a

en: Is greater than
it: È maggiore di

en: Is not equal to
it: Non è uguale a

en: N/A
it: N/D

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Desc
it: Disc

en: Start date
it: Data iniziale

en: End date
it: Data finale

en: Other
it: Altro

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Common settings
it: Impostazioni comuni

en: Sort by
it: Ordina per

en: second
it: seconda

en: minute
it: minuto

en: day
it: giorno

en: month
it: mese

en: year
it: anno

en: hour
it: ora

en: timezone
it: fuso orario

en: Time zone handling
it: Gestione fuso orario

en: Entity
it: Entità

en: Reference
it: Riferimento

en: Changed
it: Modificato

en: Completed
it: Completato

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Anonymous user
it: Utente anonimo

en: Apply
it: Applica

en: Translation language
it: Lingua di traduzione

en: Menus
it: Menù

en: @min and @max
it: @min e @max

en: Used in
it: Usato in

en: Authenticated user
it: Utente autenticato

en: Administrator
it: Amministratore

en: empty
it: vuoto

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Data
it: Dati

en: About
it: Informazioni

en: Embed
it: Integra

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Display type
it: Tipo di display

en: IP address
it: Indirizzo IP

en: First sidebar
it: Prima barra laterale

en: No files available.
it: Nessun file disponibile.

en: Uses
it: Usa

en: Is empty (NULL)
it: È vuoto (NULL)

en: not empty
it: non vuoto

en: MIME type
it: Tipo MIME

en: Upload date
it: Data di caricamento

en: exposed
it: esposto

en: Is between
it: È tra

en: between
it: tra

en: Is not between
it: Non è tra

en: not between
it: non tra

en: And max
it: E max

en: And
it: E

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Workflow settings
it: Impostazioni del flusso di lavoro

en: Date and time
it: Data e ora

en: Add format
it: Aggiungi formato

en: %name must be a positive integer.
it: %name deve essere un intero positivo.

en: Page top
it: Inizio pagina

en: Page bottom
it: Fondo pagina

en: Field types
it: Tipi di campo

en: Long text
it: Testo long

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
it: Questo campo contiene l'ID di un file sotto forma di valore intero.

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Is not empty (NOT NULL)
it: Non è vuoto (NOT NULL)

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: Changed date
it: Data di ultima modifica

[ctx: datetime]
en: Year
it: Anno

[ctx: datetime]
en: Month
it: Mese

[ctx: datetime]
en: Day
it: Giorno

[ctx: datetime]
en: Hour
it: Ora

[ctx: datetime]
en: Minute
it: Minuti

[ctx: datetime]
en: Second
it: Secondi

en: Master
it: Principale

en: Select the date attributes to collect and store.
it: Seleziona gli attributi data da raccogliere e salvare.

en: Date only
it: Solo data

en: Registering module
it: Registrazione del modulo

en: File usage
it: Utilizzo del file

en: Block settings updated.
it: Impostazioni di blocco aggiornate.

en: Find and manage files.
it: Trova e gestisci i file.

en: Files overview
it: Panoramica file
