OpenFed Migrate (1.0.0-beta2) - en to de translation catalogue (50 entries)

en: Title
de: Titel

en: Type
de: Typ

en: Language
de: Sprache

en: Node ID
de: Beitrags-ID

en: User ID
de: Benutzer-ID

en: Published
de: Veröffentlicht

en: Source string ID
de: Quellzeichenketten-ID

en: Promoted to front page
de: Auf der Startseite anzeigen

en: Sticky at top of lists
de: Oben in Listen

en: Node Title
de: Beitragstitel

en: Create new revision
de: Neue Revision erstellen

en: Block ID
de: Block-ID

en: Language code
de: Sprachkürzel

en: Created timestamp
de: Erstellungszeitpunkt

en: Version ID
de: Versions-ID

en: Block title.
de: Blocktitel.

en: Location Name
de: Ortsbezeichnung

en: The taxonomy term ID.
de: Die ID des Taxonomie-Begriffs

en: Location ID
de: Ort ID

en: Object ID
de: Objektkennung

en: The entity type.
de: Der Entitäts-Typ.

en: Entity bundle
de: Entitätssubtyp

en: Authored by (uid)
de: Erstellt von (uid)

en: Language (fr, en, ...)
de: Sprache (fr, en, ...)

en: The field name.
de: Der Feldname.

en: Modified timestamp
de: Angepasste Zeitangabe

en: The translation set id for this node
de: Die ID des Übersetzungssatzes für diesen Inhalt

en: The block numeric identifier.
de: Die numerische Block-ID.

en: Input format of the custom block/box content.
de: Das Eingabeformat des benutzerdefinierten Inhaltes eines Blockes.

en: The vocabulary ID.
de: Die Vokabular-ID.

en: The timestamp the latest revision of this node was created.
de: Zeitstempel, an dem die neueste Revision dieses Beitrags erstellt wurde.

en: Node authored by (uid)
de: Beitrag erstellt von (uid)

en: Revision authored by (uid)
de: Revision erstellt von (uid)

en: The entity bundle.
de: Der Subtyp der Entität.

en: Language for this field.
de: Sprache für dieses Feld.

en: The field instance ID.
de: Die ID der Feldinstanz.

en: Block property
de: Blockeigenschaft

en: The translation of the value of "property".
de: Die Übersetzung des Werts der „Eigenschaft“.

en: Block title translation.
de: Blocktitel-Übersetzung

en: Integer value of Object ID
de: Ganzzahlwert von Objekt-ID

en: The input format used by this string
de: Das Eingabeformat, das von dieser Zeichenkette verwendet wird

en: Translation of the option
de: Übersetzung der Option

en: Parent lid
de: Übergeordnete LID

en: Plural index number in case of plural strings
de: Plurale Indexnummer bei mehreren Zeichenketten

en: A module defined group of translations
de: Eine vom Modul definierte Gruppe von Übersetzungen

en: Object property for this string
de: Objekteigenschaft für diese Zeichenkette

en: The name of the pattern's variable.
de: Der Name der Variable der Pfadangabe.

en: The value of the pattern's variable.
de: Der Name der Variable der Pfadagabe

en: Full string ID
de: Vollständige Zeichenfolgen-ID

en: A boolean indicating whether this translation needs to be updated
de: Ein boolescher Wert, der angibt, ob diese Übersetzung aktualisiert werden muss.
