OpenFed Migrate (1.0.0-beta2) - en to id translation catalogue (35 entries)

en: Title
id: Judul

en: Type
id: Jenis

en: Language
id: Bahasa

en: Node ID
id: ID Node

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Source string ID
id: ID string asal

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Sticky at top of lists
id: Lekatkan di atas daftar

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: Block ID
id: ID blok

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Created timestamp
id: Tanda waktu pembuatan

en: Block title.
id: Judul blok.

en: Object ID
id: ID Objek

en: The entity type.
id: Tipe entitas

en: Entity bundle
id: Bundel entitas

en: Language (fr, en, ...)
id: Bahasa (fr, en, ...)

en: The field name.
id: Nama bidang.

en: Modified timestamp
id: Timestamp yang dimodifikasi

en: The translation set id for this node
id: Id set terjemahan untuk node ini

en: The block numeric identifier.
id: Pengenal numerik blok.

en: The vocabulary ID.
id: ID kosakata.

en: The timestamp the latest revision of this node was created.
id: Timestamp saat revisi terakhir dari node ini dibuat.

en: Node authored by (uid)
id: Node yang ditulis oleh (uid)

en: Revision authored by (uid)
id: Revisi ditulis oleh (uid)

en: The entity bundle.
id: Bundel entitas.

en: Language for this field.
id: Bahasa untuk bidang ini.

en: The field instance ID.
id: ID instance bidang.

en: i18n_string table id
id: id tabel i18n_string

en: Block property
id: Properti blok

en: The translation of the value of "property".
id: Terjemahan dari nilai "properti".

en: The name of the pattern's variable.
id: Nama variabel pola.

en: The value of the pattern's variable.
id: Nilai dari variabel pola.

en: A boolean indicating whether this translation needs to be updated
id: Boolean yang menunjukkan apakah terjemahan ini perlu diperbarui
