OpenFed Migrate (1.0.0-beta2) - en to nl translation catalogue (47 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Language
nl: Taal

en: Node ID
nl: Node-ID

en: Format
nl: Opmaak

en: User ID
nl: Gebruikers-ID

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Source string ID
nl: Bronregel-ID

en: Promoted to front page
nl: Aangeraden op de voorpagina

en: Sticky at top of lists
nl: Vastgeplakt bovenaan de lijst

en: Create new revision
nl: Nieuwe revisie aanmaken

en: Block ID
nl: Blok-ID

en: Language code
nl: Taalcode

en: Created timestamp
nl: Tijdstip van aanmaken

en: Block title.
nl: Bloktitel.

en: Location ID
nl: Lokatie-ID

en: Object ID
nl: Object-ID

en: The entity type.
nl: Het entiteitstype.

en: Entity bundle
nl: Entiteitsbundel

en: Authored by (uid)
nl: Geschreven door (uid)

en: Language (fr, en, ...)
nl: Taal (fr, en, ...)

en: The field name.
nl: De veldnaam.

en: Modified timestamp
nl: Tijdstip aangepast

en: The translation set id for this node
nl: De vertalingsset-ID voor deze inhoud

en: The block numeric identifier.
nl: Het numerieke ID van het blok.

en: Input format of the custom block/box content.
nl: Tekstopmaak van het handmatig aangemaakte blok.

en: The vocabulary ID.
nl: De woordenlijst-ID.

en: The timestamp the latest revision of this node was created.
nl: Het tijdstip waarop de laatste revisie van deze inhoud werd aangemaakt.

en: Node authored by (uid)
nl: Node geschreven door (uid)

en: Revision authored by (uid)
nl: Revisie geschreven door (uid)

en: The entity bundle.
nl: De entiteitbundel.

en: Language for this field.
nl: Taal voor dit veld.

en: The field instance ID.
nl: De veldinstantie-ID.

en: i18n_string table id
nl: i18n_string tabel-ID

en: Block property
nl: Blokeigenschap

en: The translation of the value of "property".
nl: Vertaling van de waarde van 'eigenschap'.

en: Block title translation.
nl: Vertaling bloktitel.

en: Integer value of Object ID
nl: Waarde van Object-ID

en: The input format used by this string
nl: Het invoerformaat van deze regel

en: Translation of the option
nl: Vertaling van de optie

en: Parent lid
nl: Bovenliggend LID

en: Plural index number in case of plural strings
nl: Index van meervoudsvorm bij meervoudige regels

en: A module defined group of translations
nl: Een groep van vertalingen, door een module gedefinieerd

en: Object property for this string
nl: De object-property voor deze string

en: The name of the pattern's variable.
nl: De naam van de patroonvariabele.

en: The value of the pattern's variable.
nl: De waarde van de patroonvariabele.

en: Full string ID
nl: Volledige tekst-ID

en: A boolean indicating whether this translation needs to be updated
nl: Een boolean die aangeeft of de vertaling bijgewerkt moet worden
