OpenFed Migrate (1.0.0-beta3) - en to ja translation catalogue (44 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Type
ja: タイプ

en: Language
ja: 言語

en: Node ID
ja: ノードID

en: Format
ja: フォーマット

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Published
ja: 掲載

en: Source string ID
ja: ソースのID文字列

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Sticky at top of lists
ja: リスト上部に固定

en: Node Title
ja: ノードタイトル

en: Create new revision
ja: 新しいリビジョンの作成

en: Block ID
ja: ブロックID

en: Language code
ja: 言語コード

en: Created timestamp
ja: 生成時のタイムスタンプ

en: Block title.
ja: ブロックのタイトル。

en: Object ID
ja: オブジェクトID

en: The entity type.
ja: エンティエィタイプ。

en: Entity bundle
ja: エンティティバンドル

en: Language (fr, en, ...)
ja: 言語（fr、en、...）

en: The field name.
ja: フィールド名です。

en: Modified timestamp
ja: 変更日時のタイムスタンプ

en: The translation set id for this node
ja: このノードの翻訳セットID

en: The block numeric identifier.
ja: ブロックの数値ID。

en: Input format of the custom block/box content.
ja: カスタムブロック／ボックスコンテンツの入力フォーマット

en: The vocabulary ID.
ja: ボキャブラリーID。

en: The timestamp the latest revision of this node was created.
ja: このノードの最新のリビジョンが作成された日時のタイムスタンプ。

en: Node authored by (uid)
ja: ノード投稿者 (uid)

en: Revision authored by (uid)
ja: リビジョン投稿者 (uid)

en: The entity bundle.
ja: エンティティバンドル。

en: Language for this field.
ja: このフィールドの言語です。

en: The field instance ID.
ja: フィールドインスタンスのIDです。

en: Block property
ja: ブロックのプロパティ

en: The translation of the value of "property".
ja: 「プロパティ」の値の翻訳です。

en: Block title translation.
ja: ブロックタイトルの翻訳です。

en: Integer value of Object ID
ja: オブジェクトIDの整数値

en: The input format used by this string
ja: この文字列で使われている入力フォーマット

en: Translation of the option
ja: オプションの翻訳

en: Parent lid
ja: 親 lid

en: Plural index number in case of plural strings
ja: 複数形文字列の場合の複数形インデックス番号

en: A module defined group of translations
ja: モジュールで定義された翻訳のグループ

en: Object property for this string
ja: この文字列のオブジェクトプロパティ

en: Full string ID
ja: 完全なID文字列

en: A boolean indicating whether this translation needs to be updated
ja: この翻訳の更新が必要かどうかを示す真偽値
