OpenFed Migrate (1.0.0-beta3) - en to uk translation catalogue (50 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Type
uk: Тип

en: Language
uk: Мова

en: Node ID
uk: ID матеріалу

en: Format
uk: Формат

en: User ID
uk: ID користувача

en: Published
uk: Опубліковано

en: Source string ID
uk: ID вихідного рядка

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: Sticky at top of lists
uk: Прикріплено зверху списків

en: Node Title
uk: Заголовок матеріалу

en: Create new revision
uk: Створювати нову редакцію

en: Block ID
uk: ID блоку

en: Language code
uk: Код мови

en: Created timestamp
uk: Час створення

en: Block title.
uk: Заголовок блоку.

en: Location Name
uk: Назва місця

en: Location ID
uk: ID місця розташування

en: Object ID
uk: ID об'єкту

en: The entity type.
uk: Тип сутності.

en: Entity bundle
uk: Пакет сутності

en: Authored by (uid)
uk: Створено (uid)

en: Language (fr, en, ...)
uk: Мова (fr, en, ...)

en: The field name.
uk: Назва цього поля.

en: Modified timestamp
uk: Час зміни

en: The translation set id for this node
uk: Ідентифікатор множини перекладі для даного матеріалу

en: The block numeric identifier.
uk: Числовий ідентифікатор блоку.

en: Input format of the custom block/box content.
uk: Формат введення для вмісту власного блока/вікна.

en: The vocabulary ID.
uk: ID словника.

en: The timestamp the latest revision of this node was created.
uk: Часова позначка в unix-форматі створення останньої редакції цього матеріалу.

en: Node authored by (uid)
uk: Матеріал(ноду) створено (uid)

en: Revision authored by (uid)
uk: Редакцію створено (uid)

en: The entity bundle.
uk: Пакет сутності.

en: Language for this field.
uk: Мова для цього поля.

en: The field instance ID.
uk: Ідентифікатор цього екземпляра поля.

en: i18n_string table id
uk: ідентифікатор таблиці i18n_string

en: Block property
uk: Властивість блоку

en: The translation of the value of "property".
uk: Переклад значення "властивість".

en: Block title translation.
uk: Переклад заголовку блоку.

en: Integer value of Object ID
uk: Цілочисельне значення ідентифікатора об'єкту

en: The input format used by this string
uk: Формат введення, використовуваний цим рядком

en: Translation of the option
uk: Переклад опції

en: Parent lid
uk: Батьківський lid

en: Plural index number in case of plural strings
uk: Індекс множини у випадку рядків множини

en: A module defined group of translations
uk: Визначена модулем група перекладів

en: Object property for this string
uk: Об'єктна властивість для цього рядка

en: The name of the pattern's variable.
uk: Назва змінної для шаблону.

en: The value of the pattern's variable.
uk: Значення змінної для шаблону.

en: Full string ID
uk: ID повного рядка

en: A boolean indicating whether this translation needs to be updated
uk: Булева індикація того, чи цей переклад має бути оновлений.
