OpenLucius (2.0.0-alpha3) - en to it translation catalogue (100 entries)

en: Body
it: Corpo

en: Previous
it: Precedente

en: Register
it: Registrati

en: Submit
it: Invia

en: Group
it: Gruppo

en: Type
it: Tipo

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Administration
it: Amministrazione

en: Edit
it: Modifica

en: Message
it: Messaggio

en: Name
it: Nome

en: Update
it: Aggiorna

en: Archive
it: Archivio

en: Add new
it: Aggiungi nuovo

en: week
it: settimana

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: Teaser
it: Anteprima

en: Updated
it: Aggiornato

en: Files
it: File

en: Created
it: Creato

en: Post
it: Contenuto

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Group ID
it: ID Gruppo

en: File ID
it: ID file

en: Authored by
it: Creato da

en: Plain text
it: Testo semplice

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
it: @site è attualmente in manutenzione. Dovrebbe tornare attivo a breve. Grazie per la vostra pazienza.

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Tools
it: Strumenti

en: Logout
it: Esci

en: second
it: seconda

en: minute
it: minuto

en: Messages
it: Messaggi

en: day
it: giorno

en: month
it: mese

en: year
it: anno

en: hour
it: ora

en: Posts
it: Messaggi

en: Changed
it: Modificato

en: Interval
it: Intervallo

en: by
it: da

en: Tabs
it: Schede

en: Next page
it: Pagina successiva

en: Questions
it: Domande

en: Group settings
it: Impostazioni dei gruppi

en: Anonymous user
it: Utente anonimo

en: Authenticated user
it: Utente autenticato

en: Active users
it: Utenti attivi

en: Add comment
it: Aggiungi commento

en: Publish content
it: Pubblica contenuto

en: User account
it: Profilo utente

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Search index
it: Indice di ricerca

en: Compact
it: Compatto

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: Delete content
it: Cancella il contenuto

en: Blocked users
it: Utenti bloccati

en: Archived
it: Archiviato

en: Full content
it: Contenuto completo

en: Unpublish content
it: Rimuovere contenuto dalla pubblicazione

en: Make content sticky
it: Posizionamento del contenuto in testa agli elenchi

en: Make content unsticky
it: Rimuovere il contenuto dalla cima delle liste

en: Promote content to front page
it: Promozione in prima pagina del contenuto

en: Remove content from front page
it: Rimozione contenuto dalla prima pagina

en: Save content
it: Salva contenuto

en: An administrator created an account for you at [site:name]
it: Un amministratore ha creato un profilo utente per te su [site:name]

en: Entity ID
it: ID Entità

en: Last page
it: Ultima pagina

en: Site branding
it: Branding del sito

en: First page
it: Prima pagina

en: Search result highlighting input
it: Highlighting dei risultati di ricerca

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: Large (480×480)
it: Grande (480×480)

en: Medium (220×220)
it: Medio (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
it: Miniatura (100×100)

en: HTML Date
it: Data HTML

en: HTML Datetime
it: Data e ora HTML

en: HTML Month
it: Mese HTML

en: HTML Time
it: Ora HTML

en: HTML Week
it: Settimana HTML

en: HTML Year
it: Anno HTML

en: Default long date
it: Formato predefinito data lunga

en: Default medium date
it: Formato predefinito data media

en: Default short date
it: Formato predefinito data corta

en: User account menu
it: Menu profilo utente

en: Block the selected user(s)
it: Bloccare gli utenti selezionati

en: Cancel the selected user account(s)
it: Elimina i profili utente selezionati

en: Unblock the selected user(s)
it: Sbloccare gli utenti selezionati

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
it: Richiesta rimozione profilo per [user:display-name] su [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
it: Informazioni di autenticazione sostitutive per [user:display-name] su [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
it: Dettagli profilo per [user:display-name] su [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
it: Dettagli del profilo per [user:display-name] su [site:name] (in attesa dell'approvazione dell'amministratore)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
it: Dettagli profilo per [user:display-name] su [site:name] (approvato)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
it: Dettagli profilo per [user:display-name] su [site:name] (bloccato)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
it: Dettagli profilo per [user:display-name] su [site:name] (eliminato)
