OpenLucius (2.0.0-alpha5) - en to fr translation catalogue (117 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Body
fr: Corps

en: Previous
fr: Précédent

en: Submit
fr: Soumettre

en: Groups
fr: Groupes

en: Group
fr: Groupe

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Email notifications
fr: Notifications par courriel

en: Projects
fr: Projets

en: Project
fr: Projet

en: Find out more
fr: En savoir plus

en: Edit
fr: Modifier

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Save
fr: Enregistrer

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Add new
fr: Ajouter nouveau

en: week
fr: semaine

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Files
fr: Fichiers

en: Save Settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Created
fr: Créé

en: Post
fr: Publier

en: Footer
fr: Pied de page

en: Published
fr: Publié

en: Group ID
fr: ID du groupe

en: File ID
fr: Identifiant (ID) de fichier

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Members
fr: Membres

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fr: @site est en cours de maintenance. Nous serons de retour très bientôt. Merci de votre patience.

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Tools
fr: Outils

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Add Folder
fr: Ajouter un dossier

en: Folder
fr: Répertoire

en: second
fr: seconde

en: English
fr: Anglais

en: activity
fr: activité

en: Activity
fr: Activité

en: day
fr: jour

en: month
fr: mois

en: year
fr: année

en: hour
fr: heure

en: Posts
fr: Contributions

en: User Stream
fr: Flux utilisateur

en: People
fr: Personnes

en: Post title
fr: Titre de contribution

en: Team
fr: Equipe

en: Teams
fr: Equipes

en: Changed
fr: Modifié

en: Email Notifications
fr: Notifications par courriel

en: Interval
fr: Intervalle

en: Privacy
fr: Confidentialité

en: Next page
fr: Page suivante

en: Group settings
fr: Paramètres du groupe

en: Anonymous user
fr: Utilisateur anonyme

en: Add Group
fr: Ajouter un groupe

en: Authenticated user
fr: Utilisateur authentifié

en: Group Type
fr: Type de groupe

en: Active users
fr: Utilisateurs actifs

en: Attach files
fr: Joindre des fichiers

en: Add comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Dutch
fr: Néerlandais

en: Message Body
fr: Corps du Message

en: Publish content
fr: Publier un contenu

en: Select user
fr: Sélectionner l'utilisateur

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Not applicable
fr: Non applicable

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Entity Type
fr: Type d'entité

en: Delete content
fr: Supprimer le contenu

en: Add member
fr: Ajouter un membre

en: Stream
fr: Flux

en: Blocked users
fr: Utilisateurs bloqués

en: Log Out
fr: Se déconnecter

en: Archived
fr: Archivé(e)

en: Unpublish content
fr: Dépublier un contenu

en: Make content sticky
fr: Épingler un contenu en haut des listes

en: Make content unsticky
fr: Retirer un contenu du haut des listes

en: Promote content to front page
fr: Promouvoir le contenu en page d'accueil

en: Remove content from front page
fr: Retirer un contenu de la page d'accueil

en: Save content
fr: Enregistrer un contenu

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: Upload files
fr: Transférer des fichiers

en: The body of the message.
fr: Le corps du message.

en: files
fr: fichiers

en: Not specified
fr: Non spécifié

en: Last page
fr: Dernière page

en: just now
fr: juste maintenant

en: The question.
fr: La question.

en: First page
fr: Première page

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: Medium (220×220)
fr: Moyen (220x220)

en: Thumbnail (100×100)
fr: Vignette (100x100)

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: Block the selected user(s)
fr: Bloquer le(s) utilisateur(s) sélectionné(s)

en: Cancel the selected user account(s)
fr: Annuler l'(les) utilisateur(s) sélectionné(s)

en: Unblock the selected user(s)
fr: Débloquer le(s) utilisateur(s) sélectionné(s)

en: Links related to the active user account
fr: Liens associés au compte utilisateur courant

en: Administrative task links
fr: Liens des tâches d'administration

en: Site information links
fr: Liens d'informations sur le site

en: Site section links
fr: Liens de section du site

en: User tool links, often added by modules
fr: Liens outils de l'utilisateur, souvent ajoutés par des modules

en: Choose folder
fr: Choisir ce dossier
