OpenLucius (2.0.0-alpha7) - en to ro translation catalogue (128 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Body
ro: Conținut

en: Previous
ro: Anterior

en: weight
ro: greutate

en: Register
ro: Înscriere

en: Submit
ro: Trimite

en: Groups
ro: Grupuri

en: Group
ro: Grup

en: Cancel
ro: Anulare

en: Remove
ro: Elimină

en: Administration
ro: Administrare

en: Projects
ro: Proiecte

en: Project
ro: Proiect

en: Edit
ro: Editați

en: Message
ro: Mesaj

en: Category
ro: Categorie

en: Settings
ro: Setări

en: Name
ro: Nume

en: Book
ro: Carte

en: Save
ro: Salvare

en: Update
ro: Actualizare

en: Sunday
ro: Duminică

en: Monday
ro: Luni

en: Tuesday
ro: Marți

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Thursday
ro: Joi

en: Friday
ro: Vineri

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Add new
ro: Adaugă nou

en: Add
ro: Adaugă

en: View
ro: Afișează

en: Updated
ro: Actualizat

en: Files
ro: Fișiere

en: Save Settings
ro: Salvați Setările

en: Created
ro: Creat

en: Question
ro: Întrebare

en: Post
ro: Postare

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Footer
ro: Subsol

en: Published
ro: Publicat

en: Group ID
ro: ID-ul grupului

en: File ID
ro: ID-ul fișierului

en: File size
ro: Dimensiunea fișierului

en: Authored by
ro: Autor

en: Plain text
ro: Text simplu

en: Members
ro: Membri

en: General Settings
ro: Setări generale

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ro: @site este momentan în mentenanță. Vom reveni cât de curând. Vă mulțumim pentru înțelegere.

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Tools
ro: Instrumente

en: Order
ro: Comandă

en: Defaults
ro: Implicite

en: English
ro: Engleză

en: Messages
ro: Mesaje

en: Activity
ro: Activitate

en: day
ro: zi

en: month
ro: lună

en: Posts
ro: Articole

en: People
ro: Persoane

en: Changed
ro: Schimbat

en: Loading...
ro: Încărcare...

en: Tabs
ro: Taburi

en: Next page
ro: Pagina următoare

en: Questions
ro: Întrebări

en: Anonymous user
ro: Vizitator

en: Please wait...
ro: Vă rugăm să așteptați...

en: Authenticated user
ro: Utilizator autentificat

en: Dutch
ro: Olandeză

en: Publish content
ro: Publicare conținut

en: User account
ro: Cont utilizator

en: Main navigation
ro: Navigare principală

en: Not applicable
ro: Nu se aplică

en: Primary tabs
ro: Filele principale

en: Secondary tabs
ro: Taburi secundare

en: Search index
ro: Index căutare

en: Book page
ro: Pagină carte

en: Status messages
ro: Status mesaje

en: Delete content
ro: Ștergeți conținut

en: Entities
ro: Entități

en: Archived
ro: Arhivat

en: Full content
ro: Întregul conținut

en: Unpublish content
ro: Retrage conținut

en: Make content sticky
ro: Evidențiați conținutul

en: Make content unsticky
ro: Făceți conținutul neevidențiat

en: Promote content to front page
ro: Promovare conținut pe prima pagină

en: Remove content from front page
ro: Elimină conținutul de pe prima pagină

en: Save content
ro: Salvare conținut

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ro: Un administrator a creat un cont pentru dumneavoastră la [site:name]

en: Entity ID
ro: ID-ul entității

en: files
ro: fișiere

en: Not specified
ro: Nu este specificat

en: Last page
ro: Ultima pagină

en: Book Page
ro: Pagină de carte

en: Fallback date format
ro: Format pentru dată de rezervă

en: Site branding
ro: Branding-ul sitului

en: First page
ro: Prima pagină

en: Search result highlighting input
ro: Evidențierea intrării în rezultatele căutării

en: Primary admin actions
ro: Acțiuni primare administrator

en: Large (480×480)
ro: Mare (480×480)

en: Medium (220×220)
ro: Mediu (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ro: Miniatură (100×100)

en: HTML Date
ro: Data în format HTML

en: HTML Datetime
ro: Data și ora în format HTML

en: HTML Month
ro: Luna în format HTML

en: HTML Time
ro: Timpul în format HTML

en: HTML Week
ro: Săptămâna în format HTML

en: HTML Year
ro: An în format HTML

en: HTML Yearless date
ro: Data fără an în format HTML

en: Default long date
ro: Data implicită, în format lung

en: Default medium date
ro: Data implicită, în format mediu

en: Default short date
ro: Data implicită, în format scurt

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
ro: d/m/Y -H:i

en: User account menu
ro: Meniu cont utilizator

en: Block the selected user(s)
ro: Blochează utilizatorul(ii) selectat(i)

en: Cancel the selected user account(s)
ro: Anulează contul(rile) utilizatorului selectat

en: Unblock the selected user(s)
ro: Deblochează utilizatorul(ii) selectat(i)

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ro: Cerere de anulare cont pentru [user:display-name] la [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ro: Înlocuirea informațiilor de autentificare pentru [user:display-name] la [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ro: Detalii cont pentru [user:display-name] la [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ro: Detalii cont pentru [user:display-name] la [site:name] (aprobare de către administrator în așteptare)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
ro: Detalii cont pentru [user:display-name] la [site:name] (aprobat)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ro: Detalii cont pentru [user:display-name]  la [site:name] (blocat)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
ro: Detalii cont pentru [user:display-name] la [site:name] (anulat)

en: Links related to the active user account
ro: Legături către contul utilizatorului activ

en: Administrative task links
ro: Legături către sarcini administrative

en: Site information links
ro: Legături către informații site

en: Site section links
ro: Legături către secțiuni site

en: User tool links, often added by modules
ro: Legături către unelte de utilizator, deseori adăugate de module
