OpenLucius (2.0.0-alpha7) - en to uk translation catalogue (182 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Body
uk: Вміст

en: Previous
uk: Попередній

en: weight
uk: вага

en: Register
uk: Реєстрація

en: Submit
uk: Надіслати

en: Groups
uk: Групи

en: Group
uk: Група

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Manager
uk: Керівник

en: Administration
uk: Адміністрування

en: Projects
uk: Проекти

en: Project
uk: Проект

en: Find out more
uk: Довідатися більше

en: Edit
uk: Редагувати

en: Message
uk: Повідомлення

en: Category
uk: Категорія

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Book
uk: Книга

en: Save
uk: Зберегти

en: Update
uk: Оновити

en: Sunday
uk: неділя

en: Monday
uk: понеділок

en: Tuesday
uk: вівторок

en: Wednesday
uk: середа

en: Thursday
uk: четвер

en: Friday
uk: п'ятниця

en: Saturday
uk: субота

en: Add new
uk: Додати новий

en: week
uk: тиждень

en: Add
uk: Додати

en: View
uk: Перегляд

en: Teaser
uk: Анонс

en: Updated
uk: Оновлено

en: Files
uk: Файли

en: Save Settings
uk: Зберегти налаштування

en: Created
uk: Створено

en: Question
uk: Питання

en: Post
uk: Допис

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Published
uk: Опубліковано

en: Group ID
uk: ID групи

en: File ID
uk: ID файла

en: File size
uk: Розмір файла

en: Authored by
uk: Автор

en: colors
uk: кольорів

en: Plain text
uk: Простий текст

en: Members
uk: Учасники

en: General Settings
uk: Загальні налаштування

en: chat
uk: балачка

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
uk: Сайт @site зараз на технічному обслуговуванні. Скоро він запрацює знову. Дякуємо вам за терпіння.

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Tools
uk: Інструменти

en: Order
uk: Послідовність

en:  ago
uk:  тому

en: Defaults
uk: Умовчання

en: Logout
uk: Вихід

en: Add Folder
uk: Додати теку

en: Remove Folder
uk: Вилучити теку

en: Rename Folder
uk: Перейменування теки

en: Folder
uk: Тека

en: second
uk: друге

en: minute
uk: хвилина

en: English
uk: Англійська

en: Messages
uk: Повідомлення

en: Edit
uk: Редагувати

en: User Activity
uk: Активність користувача

en: Activity
uk: Активність

en: day
uk: день

en: month
uk: місяць

en: year
uk: рік

en: hour
uk: година

en: Posts
uk: Дописи

en: People
uk: Люди

en: Add Post
uk: Додати повідомлення

en: Add Category
uk: Додати категорію

en: Team
uk: Команда

en: Teams
uk: Команди

en: Changed
uk: Змінено

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: Privacy
uk: Конфіденційність

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Next page
uk: Наступна сторінка

en: Questions
uk: Питання

en: Group settings
uk: Параметри групи

en: Anonymous user
uk: Анонімний користувач

en: Add Group
uk: Додати групу

en: Please wait...
uk: Зачекайте, будь ласка...

en: Authenticated user
uk: Авторизований користувач

en: Administrator
uk: Адміністратор

en: Group Type
uk: Тип групи

en: Active users
uk: Активні користувачі

en: Add comment
uk: Додати коментар

en: Dutch
uk: Голландська

en: Message Body
uk: Текст повідомлення

en: Publish content
uk: Публікувати матеріал

en: Your Groups
uk: Ваші Групи

en: User account
uk: Обліковий запис користувача

en: Main navigation
uk: Основна навіґація

en: Choose a category
uk: Виберіть категорію

en: Category ID
uk: ID категорії

en: Not applicable
uk: Не застосовне

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: Color Settings
uk: Параметри кольорів

en: Uploaded by
uk: Автор вивантаження

en: Chat
uk: Чат

en: Search index
uk: Пошуковий індекс

en: No results
uk: Не знайдено

en: Compact
uk: Компактний

en: Book page
uk: Сторінка книги

en: Entity Type
uk: Тип сутності

en: tabs
uk: вкладки

en: Status messages
uk: Повідомлення про стан

en: Delete content
uk: Видалити матеріал

en: Add member
uk: Додати учасника

en: members
uk: учасники

en: Stream
uk: Потік

en: Blocked users
uk: Блоковані користувачі

en: Entities
uk: Сутності

en: Log Out
uk: Вийти

en: Archived
uk: Архівовано

en: Full content
uk: Повний вміст

en: Unpublish content
uk: Зняти з публікації матеріал

en: Make content sticky
uk: Прикріпити матеріал

en: Make content unsticky
uk: Відкріпити матеріал

en: Promote content to front page
uk: Винести матеріал на головну сторінку

en: Remove content from front page
uk: Вилучити матеріал з головної сторінки

en: Save content
uk: Зберегти матеріал

en: An administrator created an account for you at [site:name]
uk: Адміністратор створив для вас обліковий запис на сайті [site:name]

en: Entity ID
uk: ID сутності

en: Upload files
uk: Відвантажити файли

en: The body of the message.
uk: Вміст повідомлення.

en: Notebook
uk: Записник

en: No activity yet.
uk: Ще не було активності

en: files
uk: файли

en: Not specified
uk: Не зазначено

en: User Picture
uk: Малюнок користувача

en: Last page
uk: Остання сторінка

en: All Categories
uk: Всі категорії

en: Upload Files
uk: Завантаження файлів

en: Book Page
uk: Сторінка книги

en: Fallback date format
uk: Резервний формат дати

en: Site branding
uk: Брендування сайту

en: First page
uk: Перша сторінка

en: Search result highlighting input
uk: Підсвічене введення результатів пошуку

en: Add Files
uk: Додати файли

en: The time that the entity was created.
uk: Час створення сутності.

en: The time that the entity was last edited.
uk: Час останнього редагування сутності.

en: Primary admin actions
uk: Основні адміністративні дії

en: Large (480×480)
uk: Великий (480×480)

en: Medium (220×220)
uk: Середній (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
uk: Мініатюра (100×100)

en: HTML Date
uk: Дата HTML

en: HTML Datetime
uk: Дата і час HTML

en: HTML Month
uk: Місяць HTML

en: HTML Time
uk: Час HTML

en: HTML Week
uk: Тиждень HTML

en: HTML Year
uk: Рік HTML

en: HTML Yearless date
uk: Дата без року HTML

en: Default long date
uk: Базова довга дата

en: Default medium date
uk: Базова середня дата

en: Default short date
uk: Базова коротка дата

en: User account menu
uk: Меню облікового запису користувача

en: Block the selected user(s)
uk: Заблокувати вибраних користувачів

en: Cancel the selected user account(s)
uk: Скасувати облікові записи вибраних користувачів

en: Unblock the selected user(s)
uk: Розблокувати вибраних користувачів

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
uk: Запит на скасування облікового запису користувача [user:display-name] на сайті [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
uk: Інформація про заміну авторизаційних даних для користувача [user:display-name] на сайті [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
uk: Деталі облікового запису для користувача [user:display-name] на сайті [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
uk: Деталі облікового запису для користувача [user:display-name] на сайті [site:name] (в очікуванні на підтвердження адміністратором)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
uk: Деталі облікового запису для користувача [user:display-name] на сайті [site:name] (підтверджено)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
uk: Деталі облікового запису для користувача [user:display-name] на сайті [site:name] (заблоковано)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
uk: Деталі облікового запису для користувача [user:display-name] на сайті [site:name] (скасовано)

en: Links related to the active user account
uk: Посилання, пов’язані з активним обліковим записом

en: Administrative task links
uk: Посилання адміністративних завдань

en: Site information links
uk: Посилання відомостей про сайт

en: Site section links
uk: Посилання розділів сайту

en: User tool links, often added by modules
uk: Посилання інструментів користувача, часто додані модулями
