Open Restaurant (8.x-2.0-beta2) - en to id translation catalogue (73 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Images
id: Gambar

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Type
id: Jenis

en: Description
id: Deskripsi

en: Read more
id: Selengkapnya

en: On
id: Pada

en: Categories
id: Kategori

en: Date
id: Tanggal

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Default
id: Bawaan

en: Icon
id: Ikon

en: View
id: Lihat

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Event
id: Acara

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Contact
id: Kontak

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Page
id: Halaman

en: Off
id: Matikan

en: Location
id: Lokasi

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Thumbnail
id: Miniatur

en: Price
id: Harga

en: Phone
id: Telepon

en: Address
id: Alamat

en: Events
id: Acara

en: Navigation
id: Navigasi

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Caption
id: Keterangan

en: Changed
id: Berubah

en: Photo
id: Foto

en: Apply
id: Terapkan

en: Plugins
id: Plugin

en: Blocks
id: Blok

en: Menus
id: Menu

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Layout settings
id: Pengaturan tata letak

en: Offset
id: Letak

en: Featured
id: Pilihan

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: About
id: Tentang

en: Default theme
id: Tema bawaan

en: Save and continue
id: Simpan dan lanjutkan

en: Admin
id: Administrator

en: Background image
id: Gambar latar

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: Styles
id: Gaya

en: Posted on
id: Diposting pada

en: Subscribe to @title
id: Berlangganan @title

en: Asc
id: Urutan turun

en: Displaying @start - @end of @total
id: Menampilkan @start - @end dari @total

en: Text value
id: Isi teks

en: Explore
id: Jelajahi

en: With selection
id: Dengan pilihan

en: Basic block
id: Blok dasar

en: A basic block contains a title and a body.
id: Sebuah blok dasar yang terdiri dari sebuah judul dan isi.
