Open Restaurant (8.x-2.0-beta2) - en to it translation catalogue (80 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Images
it: Immagini

en: Pages
it: Pagine

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Type
it: Tipo

en: Description
it: Descrizione

en: Read more
it: Leggi tutto

en: On
it: Acceso

en: Categories
it: Categorie

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Reset
it: Ripristina

en: Image
it: Immagine

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Default
it: Predefinito

en: Icon
it: Icona

en: View
it: Visualizza

en: Teaser
it: Anteprima

en: Event
it: Evento

en: Updated
it: Aggiornato

en: Email
it: E-mail

en: Contact
it: Contatto

en: Created
it: Creato

en: All
it: Tutti

en: Page
it: Pagina

en: Off
it: Spento

en: Location
it: Posizione

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Photos
it: Foto

en: Authored by
it: Creato da

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Price
it: Prezzo

en: Phone
it: Telefono

en: Address
it: Indirizzo

en: Desc
it: Disc

en: Navigation
it: Navigazione

en: Sort by
it: Ordina per

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Caption
it: Didascalia

en: Changed
it: Modificato

en: Apply
it: Applica

en: Plugins
it: Plugin

en: Blocks
it: Blocchi

en: Menus
it: Menù

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Layout settings
it: Impostazioni del layout

en: Offset
it: Scostamento

en: Featured
it: In evidenza

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: About
it: Informazioni

en: Default theme
it: Tema predefinito

en: Save and continue
it: Salva e continua

en: Reservation
it: Prenotazione

en: reservation
it: prenotazione

en: Variants
it: Varianti

en: Locations
it: Posizioni

en: Config
it: Configurazione

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Publishing status
it: Stato di pubblicazione

en: Styles
it: Stili

en: Add reservation
it: Aggiungi prenotazione

en: Posted on
it: Pubblicato il

en: Subscribe to @title
it: Iscriviti a @title

en: Learn more
it: Approfondisci

en: Master
it: Principale

en: Displaying @start - @end of @total
it: Visualizzazione elementi @start - @end su @total

en: Text value
it: Valore testuale

en: With selection
it: Con la selezione

en: Basic block
it: Blocco base

en: A basic block contains a title and a body.
it: Un blocco di base contiene un titolo e un corpo.
