Open Restaurant (8.x-2.11) - en to fr translation catalogue (75 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Read more
fr: Lire la suite

en: On
fr: Activé

en: Categories
fr: Catégories

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Link
fr: Lien

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Default
fr: Par défaut

en: Icon
fr: Icône

en: View
fr: Voir

en: Teaser
fr: Accroche

en: Event
fr: Évènement

en: Updated
fr: Mis à jour

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Email
fr: Courriel

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Off
fr: Désactivé

en: Location
fr: Emplacement

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Width
fr: Largeur

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Price
fr: Prix

en: Phone
fr: Téléphone

en: Address
fr: Adresse

en: Events
fr: Évènements

en: Sort by
fr: Trier par

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Caption
fr: Légende

en: Changed
fr: Modifié

en: Apply
fr: Appliquer

en: Language switcher
fr: Sélecteur de langue

en: Translation
fr: Traduction

en: Blocks
fr: Blocs

en: Language code
fr: Code de la langue

en: Layout settings
fr: Paramètres de mise en page

en: Offset
fr: Décalage

en: Featured
fr: Recommandés

en: Machine name
fr: Nom système

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: About
fr: À propos

en: Default theme
fr: Thème par défaut

en: Save and continue
fr: Enregistrer et continuer

en: Reservation
fr: Réservation

en: Variants
fr: Variantes

en: Locations
fr: Emplacements

en: Config
fr: Configuration

en: Full width
fr: Pleine largeur

en: Background image
fr: Image d'arrière-plan

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Add reservation
fr: Ajouter une réservation

en: Posted on
fr: Posté le

en: Subscribe to @title
fr: S'abonner à @title

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Learn more
fr: En savoir plus

en: Master
fr: Principal

en: Displaying @start - @end of @total
fr: Affichage de @start à @end sur @total

en: Text value
fr: Valeur textuelle

en: With selection
fr: Pour la sélection

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: Basic block
fr: Bloc simple

en: A basic block contains a title and a body.
fr: Un bloc simple contient un titre et un corps.

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.
