Open Restaurant (8.x-2.12) - en to hi translation catalogue (70 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Images
hi: चित्र

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Type
hi: प्रकार

en: Description
hi: उल्लेख

en: Read more
hi: आगे पढ़ें

en: On
hi: चालू

en: Categories
hi: वर्ग

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Name
hi: नाम

en: Label
hi: लेबल

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Icon
hi: चिन्ह

en: View
hi: देखें

en: Menu
hi: सूची

en: Teaser
hi: टीज़र

en: Updated
hi: अद्यतित

en: ID
hi: आईडी

en: Email
hi: ईमेल

en: Contact
hi: संपर्क

en: Created
hi: निर्मित

en: All
hi: सभी

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Off
hi: बंद

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Location
hi: स्थान

en: Promoted to front page
hi: पहले पृष्ठ पर भेज दिया है |

en: Photos
hi: तस्वीरें

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Phone
hi: फ़ोन

en: Address
hi: पता

en: Desc
hi: अवरोही

en: Navigation
hi: नेविगेशन

en: Blog
hi: ब्लॉग

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: Caption
hi: शीर्षक

en: Changed
hi: बदल गया

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Apply
hi: लागू करें

en: Plugins
hi: प्लगिन्स

en: Language switcher
hi: भाषा स्विचर

en: Translation
hi: अनुवाद

en: Blocks
hi: ब्लॉक

en: Menus
hi: मेनू

en: Language code
hi: भाषा कोड

en: Layout settings
hi: अभिन्यास स्थापन

en: Featured
hi: प्रदर्शित

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: About
hi: के बारे में

en: Save and continue
hi: संचित करके आगे बढिए

en: Admin
hi: प्रशासन

en: Background image
hi: पृष्ठभूमि पर छवि /चित्र

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: Text value
hi: पाठ मान

en: Basic block
hi: बेसिक ब्लॉक

en: A basic block contains a title and a body.
hi: एक बुनियादी ब्लॉक में एक शीर्षक और एक बॉडी होता है।
