Open Restaurant (8.x-2.50) - en to tr translation catalogue (83 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Images
tr: Resimler

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Type
tr: Tip

en: Description
tr: Açıklama

en: Read more
tr: Devamını oku

en: On
tr: Açık

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Name
tr: İsim

en: Label
tr: Etiket

en: Default
tr: Varsayılan

en: Icon
tr: Simge

en: View
tr: Görüntüle

en: Menu
tr: Menü

en: Teaser
tr: Özet

en: Event
tr: Olay

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Email
tr: E-posta

en: Contact
tr: İletişim

en: Created
tr: Oluşturulma

en: All
tr: Tümü

en: Page
tr: Sayfa

en: Off
tr: Kapalı

en: Published
tr: Yayında

en: Location
tr: Konum

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Authored by
tr: Yazan

en: Width
tr: Genişlik

en: Thumbnail
tr: Küçük görsel

en: Price
tr: Fiyat

en: Phone
tr: Telefon

en: Address
tr: Adres

en: Desc
tr: Azalan

en: Events
tr: Etkinlikler

en: Navigation
tr: Gezinti

en: Blog
tr: Ağ Günlüğü

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Caption
tr: Başlık

en: Changed
tr: Değişti

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Apply
tr: Uygula

en: Plugins
tr: Eklentiler (plugin)

en: Language switcher
tr: Dil değiştirici

en: Translation
tr: Çeviri

en: Blocks
tr: Bloklar

en: Menus
tr: Menüler

en: Language code
tr: Dil kodu

en: Select theme
tr: Tema seç

en: Layout settings
tr: Yerleşim ayarları

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Featured
tr: Öne çıkan

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: About
tr: Hakkında

en: Default theme
tr: Ön tanımlı tema

en: Save and continue
tr: Kaydet ve devam et

en: Admin
tr: Yönetim

en: Variants
tr: Değişkeler

en: Locations
tr: Konumlar

en: Config
tr: Yapılandırma

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Publishing status
tr: Yayımlanma durumu

en: Posted on
tr: Gönderim tarihi

en: Subscribe to @title
tr: Abone ol @title

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Displaying @start - @end of @total
tr: @start - @end / @total görüntüleniyor

en: Text value
tr: Metin değeri

en: Basic block
tr: Temel blok

en: A basic block contains a title and a body.
tr: Bir temel blok, bir başlık ve metinden oluşur.
