OpenStory (8.x-2.10) - en to it translation catalogue (62 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Type
it: Tipo

en: Closed
it: Chiuso

en: yes
it: sì

en: Date
it: Data

en: Reset
it: Ripristina

en: Message
it: Messaggio

en: Name
it: Nome

en: Open
it: Aperto

en: Format
it: Formato

en: Form ID
it: ID del form

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Created
it: Creato

en: Active
it: Attivo

en: Page
it: Pagina

en: Custom
it: Personalizzato

en: Roles
it: Ruoli

en: Published
it: Pubblicato

en: File MIME type
it: Tipo MIME del file

en: Vocabulary
it: Vocabolario

en: Last login
it: Ultimo accesso

en: Severity
it: Rilevanza

en: Desc
it: Disc

en: Sort by
it: Ordina per

en: Authored on
it: Creato il

en: Authentication
it: Autenticazione

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: User status
it: Stato utente

en: Apply
it: Applica

en: Authenticated user
it: Utente autenticato

en: Supported formats
it: Formati supportati

en: Offset
it: Scostamento

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Post date
it: Data di inserimento

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Caches cleared.
it: Cache eliminate.

en: Cron ran successfully.
it: Cron eseguito con successo

en: Cron run failed.
it: Esecuzione di cron fallita.

en: Preferred language
it: Lingua preferita

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Published status
it: Stato pubblicazione

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
it: Gli utenti con il permesso "Inserire commenti" possono inserire commenti.

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
it: Gli utenti non possono inserire commenti, ma verranno mostrati i commenti già esistenti.

en: Comments are hidden from view.
it: I commenti non verranno mostrati.

en: Severity level
it: Livello di gravità

en: Master
it: Principale

en: HTTP method
it: Metodo HTTP

en: Original language
it: Lingua originale

en: Authentication provider
it: Provider di autenticazione

en: Approved status
it: Stato di approvazione

en: Approved comment status
it: Stato di approvazione del commento

en: REST export
it: Esportazione REST

en: GET method settings
it: Impostazioni metodo GET

en: POST method settings
it: Impostazioni metodo POST

en: PATCH method settings
it: Impostazioni metodo PATCH

en: DELETE method settings
it: Impostazioni metodo DELETE

en: Supported format
it: Formato supportato

en: Supported authentication
it: Autenticazioni supportate

en: Domain of the relation
it: Dominio della relazione
