OpenStory (8.x-2.12) - en to nl translation catalogue (68 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Closed
nl: Gesloten

en: yes
nl: ja

en: Date
nl: Datum

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Message
nl: Bericht

en: Name
nl: Naam

en: Format
nl: Opmaak

en: Form ID
nl: Formulier-ID

en: Content type
nl: Inhoudstype

en: no
nl: nee

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Active
nl: Actief

en: Page
nl: Pagina

en: Custom
nl: Aangepast

en: Roles
nl: Rollen

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: File MIME type
nl: Bestands-MIME-type

en: Vocabulary
nl: Woordenlijst

en: Last login
nl: Laatste login

en: Severity
nl: Ernst

en: Desc
nl: Aflopend

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Authored on
nl: Aangemaakt op

en: Authentication
nl: Authenticatie

en: ‹ Previous
nl: ‹ Vorige

en: Next ›
nl: Volgende ›

en: User status
nl: Gebruikersstatus

en: Apply
nl: Toepassen

en: Authenticated user
nl: Geverifieerde gebruiker

en: Supported formats
nl: Ondersteunde formaten

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: Post date
nl: Datum van inzending

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Caches cleared.
nl: Caches geleegd.

en: Cron ran successfully.
nl: Cron is met succes uitgevoerd.

en: Cron run failed.
nl: Het was niet mogelijk om cron uit te voeren.

en: Preferred language
nl: Voorkeurstaal

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Published status
nl: Publicatiestatus

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
nl: Gebruikers met het toegangsrecht 'Reageren' kunnen reageren.

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
nl: Gebruikers kunnen niet reageren, maar bestaande reacties worden wel weergegeven.

en: Comments are hidden from view.
nl: Reacties zijn verborgen.

en: Severity level
nl: Ernstniveau

en: Asc
nl: Oplopend

en: HTTP method
nl: HTTP-methode

en: Original language
nl: Oorspronkelijke taal

en: Authentication provider
nl: Authenticatie-provider

en: Approved status
nl: Goedgekeurde status

en: Approved comment status
nl: Goedgekeurde reactiestatus

en: REST export
nl: REST-export

en: GET method settings
nl: GET-instellingen

en: POST method settings
nl: POST-instellingen

en: PATCH method settings
nl: PATCH-instellingen

en: DELETE method settings
nl: DELETE-instellingen

en: Supported format
nl: Ondersteunde opmaak

en: Supported authentication
nl: Ondersteunde authenticatie

en: Domain of the relation
nl: Domein van de relatie

en: HEAD method settings
nl: HEAD method-instellingen

en: PUT method settings
nl: PUT method-instellingen

en: Whether the pre Drupal 8.2.x behavior of having permissions for EntityResource is enabled or not.
nl: Of het gedrag van vóór Drupal 8.2.x ten aanzien van toegang tot Entiteitsbronnen wel of niet is ingeschakeld.

en: Supported methods
nl: Ondersteunde methodes

en: Supported authentication providers
nl: Ondersteunde authenticatie-providers

en: TRACE method settings
nl: TRACE method-instellingen

en: OPTIONS method settings
nl: OPTIONS method-instellingen

en: CONNECT method settings
nl: CONNECT method-instellingen
