OpenStory (8.x-2.14) - en to ja translation catalogue (73 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Type
ja: タイプ

en: Closed
ja: クローズド

en: yes
ja: はい

en: Date
ja: 日付

en: Reset
ja: リセット

en: Message
ja: メッセージ

en: Name
ja: 名前

en: Open
ja: オープン

en: Format
ja: フォーマット

en: Form ID
ja: フォームID

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: no
ja: いいえ

en: Created
ja: 作成

en: Active
ja: アクティブ

en: Page
ja: ページ

en: Custom
ja: カスタム

en: Roles
ja: 役割

en: Published
ja: 掲載

en: File MIME type
ja: ファイルMIMEタイプ

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Last login
ja: 最終ログイン

en: Severity
ja: 重大度

en: Desc
ja: 降順

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: Authentication
ja: 認証

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: User status
ja: ユーザーステータス

en: Apply
ja: 適用

en: Authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Supported formats
ja: サポートされている形式

en: Offset
ja: オフセット

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Uid
ja: ユーザーID

en: Post date
ja: 投稿日

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Caches cleared.
ja: キャッシュがクリアーされました。

en: Cron ran successfully.
ja: cronが正常に実行されました。

en: Cron run failed.
ja: cronの実行に失敗しました。

en: Preferred language
ja: 選択言語

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
ja: 「コメントの投稿」権限を持つユーザーは、コメントを投稿することができます。

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
ja: ユーザーはコメントを投稿できませんが、既存のコメントは表示されます。

en: Comments are hidden from view.
ja: コメントは表示されません。

en: Severity level
ja: 重大度

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: HTTP method
ja: HTTP メソッド

en: Original language
ja: 元の言語

en: Authentication provider
ja: 認証プロバイダー

en: Approved status
ja: 承認されたステータス

en: Approved comment status
ja: 承認されたコメントのステータス

en: REST export
ja: REST エクスポート

en: GET method settings
ja: GET メソッドの設定

en: POST method settings
ja: POST メソッドの設定

en: PATCH method settings
ja: PATCH メソッドの設定

en: DELETE method settings
ja: DELETE メソッドの設定

en: Supported format
ja: サポートしているフォーマット

en: Supported authentication
ja: サポートしている認証

en: Domain of the relation
ja: リレーションのドメイン

en: HEAD method settings
ja: HEAD メソッドの設定

en: PUT method settings
ja: PUT メソッドの設定

en: Whether the pre Drupal 8.2.x behavior of having permissions for EntityResource is enabled or not.
ja: EntityResource に対する権限を設定するという Drupal 8.2.x より前の動作を有効にするかどうか。

en: Supported methods
ja: サポートされているメソッド

en: Supported authentication providers
ja: サポートされている認証プロバイダー

en: TRACE method settings
ja: TRACE メソッドの設定

en: OPTIONS method settings
ja: OPTIONS メソッドの設定

en: CONNECT method settings
ja: CONNECT メソッドの設定
