OpenStory (8.x-2.22) - en to pt translation catalogue (72 entries)

en: Title
pt: Título

en: Type
pt: Tipo

en: Closed
pt: Fechado

en: yes
pt: sim

en: Date
pt: Data

en: Reset
pt: Redefinir

en: Message
pt: Mensagem

en: Name
pt: Nome

en: Open
pt: Aberto

en: Format
pt: Formato

en: Form ID
pt: ID do formulário

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: no
pt: não

en: Created
pt: Criado

en: Active
pt: Ativo

en: Page
pt: Página

en: Custom
pt: Personalizado

en: Roles
pt: Papéis

en: Published
pt: Publicado

en: File MIME type
pt: Tipo MIME do arquivo

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Last login
pt: Último login

en: Severity
pt: Severidade

en: Desc
pt: Decrescente

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Authored on
pt: Escrito em

en: Authentication
pt: Autenticação

en: ‹ Previous
pt: ‹ Voltar

en: Next ›
pt: Avançar ›

en: User status
pt: Status do usuário

en: Apply
pt: Aplicar

en: Authenticated user
pt: Usuário autenticado

en: Supported formats
pt: Formatos suportados

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Post date
pt: Data de publicação

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Caches cleared.
pt: Todos os caches foram limpos.

en: Cron ran successfully.
pt: O cron rodou com sucesso.

en: Cron run failed.
pt: O agendador de tarefas falhou.

en: Preferred language
pt: Idioma preferido

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Published status
pt: Status

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
pt: Usuários com permissão de "Postar comentários" podem postar comentários.

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
pt: Usuários não podem postar comentários, mas os comentários existentes serão exibidos.

en: Comments are hidden from view.
pt: Comentários são escondidos.

en: Severity level
pt: Nível de severidade

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: HTTP method
pt: Método HTTP

en: Original language
pt: Idioma original

en: Authentication provider
pt: Provedor de autenticação

en: Approved status
pt: Status aprovado

en: Approved comment status
pt: Status do comentário aprovado

en: REST export
pt: Exportação REST

en: GET method settings
pt: Configurações do método GET

en: POST method settings
pt: Configurações do método POST

en: PATCH method settings
pt: Configurações do método PATCH

en: DELETE method settings
pt: Configurações do método DELETE

en: Supported format
pt: Formato suportado

en: Supported authentication
pt: Autenticação suportada

en: Domain of the relation
pt: Domínio da relação

en: HEAD method settings
pt: Configurações do método HEAD

en: PUT method settings
pt: Configurações do método PUT

en: Whether the pre Drupal 8.2.x behavior of having permissions for EntityResource is enabled or not.
pt: Determina se o comportamento pré-Drupal 8.2.x de ter permissões para EntityResource está ativado ou não.

en: Supported methods
pt: Métodos suportados

en: Supported authentication providers
pt: Provedores de autenticação suportados

en: TRACE method settings
pt: Configurações do método TRACE

en: OPTIONS method settings
pt: Configurações do método OPTIONS

en: CONNECT method settings
pt: Configurações do método CONNECT
