OpenStory (8.x-2.25) - en to ru translation catalogue (72 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Type
ru: Тип

en: Closed
ru: Закрыто

en: yes
ru: да

en: Date
ru: Дата

en: Reset
ru: Сбросить

en: Message
ru: Сообщение

en: Name
ru: Название

en: Open
ru: Открыть

en: Format
ru: Формат

en: Form ID
ru: ID формы

en: Content type
ru: Тип материала

en: no
ru: нет

en: Created
ru: Создано

en: Active
ru: Активно

en: Page
ru: Страница

en: Custom
ru: Собственная

en: Roles
ru: Роли

en: Published
ru: Опубликовано

en: File MIME type
ru: MIME тип файла

en: Vocabulary
ru: Словарь

en: Last login
ru: Последний вход

en: Severity
ru: Важность

en: Desc
ru: По убыванию

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Authored on
ru: Создан в

en: Authentication
ru: Аутентификация

en: ‹ Previous
ru: ‹ Предыдущий

en: Next ›
ru: Следующий ›

en: User status
ru: Статус пользователя

en: Apply
ru: Применить

en: Authenticated user
ru: Аутентифицированный пользователь

en: Supported formats
ru: Поддерживаемые форматы

en: Offset
ru: Пропустить

en: Entity type
ru: Тип сущности

en: Post date
ru: Дата публикации

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: Caches cleared.
ru: Кэш очищен

en: Cron ran successfully.
ru: Запуск <em>cron</em> выполнен.

en: Cron run failed.
ru: Запуск <em>cron</em> неудачен.

en: Preferred language
ru: Предпочтительный язык

en: « First
ru: « Первая

en: Last »
ru: Последняя »

en: Published status
ru: Статус публикации

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
ru: Пользователи с правом "Добавление комментариев" смогут комментировать этот материал.

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
ru: Пользователи не могут оставлять комментарии, но существующие комментарии будут отображаться.

en: Comments are hidden from view.
ru: Комментарии скрыты от просмотра.

en: Severity level
ru: Уровень опасности

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Master
ru: Основной

en: HTTP method
ru: HTTP-метод

en: Original language
ru: Язык оригинала

en: Authentication provider
ru: Провайдер идентификации

en: Approved status
ru: Утверждённый статус

en: Approved comment status
ru: Статус утверждённого комментария

en: REST export
ru: REST экспорт

en: GET method settings
ru: Настройка метода GET

en: POST method settings
ru: Настройка метода POST

en: PATCH method settings
ru: Настройки метода PATCH

en: DELETE method settings
ru: Настройки метода DELETE

en: Supported format
ru: Поддерживаемый формат

en: Supported authentication
ru: Поддерживаемый тип аутентификации

en: Domain of the relation
ru: Домен для связи

en: HEAD method settings
ru: Настройки метода HEAD

en: PUT method settings
ru: Настройки метода PUT

en: Whether the pre Drupal 8.2.x behavior of having permissions for EntityResource is enabled or not.
ru: Включено ли предварительное поведение Drupal 8.2.x с разрешениями для EntityResource.

en: Supported methods
ru: Поддерживаемые методы

en: Supported authentication providers
ru: Поддерживаемые провайдеры аутентификации

en: TRACE method settings
ru: Настройки метода TRACE

en: OPTIONS method settings
ru: Настройки метода OPTIONS

en: CONNECT method settings
ru: Настройки метода CONNECT
