OpenStory (8.x-2.5) - en to fr translation catalogue (66 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Closed
fr: Fermé

en: yes
fr: oui

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Name
fr: Nom

en: Open
fr: Ouvert

en: Form ID
fr: Identifiant (ID) du formulaire

en: Content type
fr: Type de contenu

en: no
fr: non

en: Created
fr: Créé

en: Active
fr: Actif

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Roles
fr: Rôles

en: Published
fr: Publié

en: File MIME type
fr: Type MIME du fichier

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: Last login
fr: Dernière connexion

en: Severity
fr: Importance

en: Sort by
fr: Trier par

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Authentication
fr: Authentification

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: User status
fr: Statut de l'utilisateur

en: Apply
fr: Appliquer

en: Authenticated user
fr: Utilisateur authentifié

en: Supported formats
fr: Formats pris en charge

en: Offset
fr: Décalage

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Post date
fr: Date de publication

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Caches cleared.
fr: Les caches ont été vidés.

en: Cron ran successfully.
fr: La tâche planifiée (cron) a réussi.

en: Cron run failed.
fr: La tâche planifiée (cron) a échoué.

en: Preferred language
fr: Langue préférée

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Published status
fr: Statut de publication

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
fr: Les utilisateurs avec le droit "Poster des commentaires" peuvent poster des commentaires.

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
fr: Les utilisateurs ne peuvent pas poster de commentaires, mais les commentaires existants seront affichés.

en: Comments are hidden from view.
fr: Les commentaires sont cachés de la vue.

en: Severity level
fr: Niveau de sévérité

en: Master
fr: Principal

en: HTTP method
fr: Méthode HTTP

en: Original language
fr: Langue initiale

en: Authentication provider
fr: Fournisseur d'authentification

en: Approved status
fr: Statut approuvé

en: Approved comment status
fr: Statut de commentaire approuvé

en: REST export
fr: Export REST

en: GET method settings
fr: Paramètres de la méthode GET

en: POST method settings
fr: Paramètres de la méthode POST

en: PATCH method settings
fr: Paramètres de la méthode PATCH

en: DELETE method settings
fr: Paramètres de la méthode DELETE

en: Supported format
fr: Format pris en charge

en: Supported authentication
fr: Authentification prise en charge

en: Domain of the relation
fr: Domaine de la relation

en: HEAD method settings
fr: Paramètres de la méthode HEAD

en: PUT method settings
fr: Paramètres de la méthode PUT

en: Whether the pre Drupal 8.2.x behavior of having permissions for EntityResource is enabled or not.
fr: Si le comportement antérieur à Drupal 8.2.x consistant à avoir des droits pour EntityResource est activé ou non.

en: Supported methods
fr: Méthodes prises en charge

en: Supported authentication providers
fr: Fournisseurs d'authentification pris en charge

en: TRACE method settings
fr: Paramètres de la méthode TRACE

en: OPTIONS method settings
fr: Paramètres de la méthode OPTIONS

en: CONNECT method settings
fr: Paramètres de la méthode CONNECT
