OpenStory (8.x-2.5) - en to ro translation catalogue (72 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Type
ro: Tip

en: Closed
ro: Închis

en: yes
ro: da

en: Date
ro: Data

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: Message
ro: Mesaj

en: Name
ro: Nume

en: Open
ro: Deschideți

en: Form ID
ro: ID-ul formularului

en: Content type
ro: Tip conținut

en: no
ro: nu

en: Created
ro: Creat

en: Active
ro: Activ

en: Page
ro: Pagina

en: Custom
ro: Personalizat

en: Roles
ro: Roluri

en: Published
ro: Publicat

en: File MIME type
ro: Tip MIME pentur fișier

en: Vocabulary
ro: Vocabular

en: Last login
ro: Ultima logare

en: Severity
ro: Gravitate

en: Desc
ro: Descendent

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Authored on
ro: Scris pe

en: Authentication
ro: Autentificare

en: ‹ Previous
ro: ‹ Anterior

en: Next ›
ro: Următor ›

en: User status
ro: Statusul utilizatorului

en: Apply
ro: Aplică

en: Authenticated user
ro: Utilizator autentificat

en: Supported formats
ro: Formate acceptate

en: Offset
ro: Decalaj

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: Post date
ro: Data postării

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Caches cleared.
ro: Datele din cache au fost șterse.

en: Cron ran successfully.
ro: Cron a rulat cu succes

en: Cron run failed.
ro: Rularea cron a eșuat

en: Preferred language
ro: Limba preferată

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Published status
ro: Statusul publicat

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
ro: Utilizatorii cu permisiuni de "Postare comentarii" pot scrie comentarii.

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
ro: Utilizatorii nu pot posta comentarii, dar comentariile deja existente vor fi afișate.

en: Comments are hidden from view.
ro: Comentariile sunt ascunse din afişare.

en: Severity level
ro: Nivel de securitate

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: HTTP method
ro: metodă HTTP

en: Original language
ro: Limba originală

en: Authentication provider
ro: Furnizor autentificare

en: Approved status
ro: Status aprobat

en: Approved comment status
ro: Status comentariu aprobat

en: REST export
ro: Export REST

en: GET method settings
ro: Setări metodă GET

en: POST method settings
ro: Setări metodă POST

en: PATCH method settings
ro: Setări metodă PATCH

en: DELETE method settings
ro: Setări metodă DELETE

en: Supported format
ro: Format ce are suport

en: Supported authentication
ro: Autentificare suportată

en: Domain of the relation
ro: Domeniul relației

en: HEAD method settings
ro: Setările metodei HEAD

en: PUT method settings
ro: Setările metodei PUT

en: Whether the pre Drupal 8.2.x behavior of having permissions for EntityResource is enabled or not.
ro: Indiferent dacă este activat sau nu comportamentul pre Drupal 8.2.x de a avea permisiuni pentru EntityResource.

en: Supported methods
ro: Metode acceptate

en: Supported authentication providers
ro: Furnizori pentru autentificare permiși

en: TRACE method settings
ro: Setările metodei TRACE

en: OPTIONS method settings
ro: Setările metodei OPTIONS

en: CONNECT method settings
ro: Setările metodei CONNECT
