OpenStory (8.x-2.26) - en to uk translation catalogue (72 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Type
uk: Тип

en: Closed
uk: Закрито

en: yes
uk: так

en: Date
uk: Дата

en: Reset
uk: Скинути

en: Message
uk: Повідомлення

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Open
uk: Відкрито

en: Format
uk: Формат

en: Form ID
uk: ID форми

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: no
uk: ні

en: Created
uk: Створено

en: Active
uk: Активно

en: Page
uk: Сторінка

en: Custom
uk: Власний

en: Roles
uk: Ролі

en: Published
uk: Опубліковано

en: File MIME type
uk: MIME-тип файла

en: Vocabulary
uk: Словник

en: Last login
uk: Останній вхід

en: Severity
uk: Важливість

en: Desc
uk: Спад

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Authored on
uk: Створено

en: Authentication
uk: Автентифікація

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: User status
uk: Стан користувача

en: Apply
uk: Застосувати

en: Authenticated user
uk: Авторизований користувач

en: Supported formats
uk: Підтримувані формати

en: Offset
uk: Зміщення

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: Post date
uk: Дата публікації

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Caches cleared.
uk: Кеші очищено.

en: Cron ran successfully.
uk: Крон успішно запущено.

en: Cron run failed.
uk: Невдалий запуск крону.

en: Preferred language
uk: Бажана мова

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Published status
uk: Стан публікації

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
uk: Користувачі з повноваженнями "Додавання коментарів" можуть додавати свої коментарі.

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
uk: Користувачі не можуть залишати коментарі, але існуючі будуть відображатися.

en: Comments are hidden from view.
uk: Коментарі прибрані з показу.

en: Severity level
uk: Рівень ризику

en: Asc
uk: Зрост

en: Master
uk: Головне

en: HTTP method
uk: HTTP-метод

en: Original language
uk: Мова оригіналу

en: Authentication provider
uk: Провайдер автентифікації

en: Approved status
uk: Стан схвалення

en: Approved comment status
uk: Стан схваленого коментаря

en: REST export
uk: REST-експорт

en: GET method settings
uk: Параметри налаштування GET-метода

en: POST method settings
uk: Налаштування POST-метода

en: PATCH method settings
uk: Налаштування PATCH-метода

en: DELETE method settings
uk: Параметри налаштування DELETE-метода

en: Supported format
uk: Підтримуваний формат

en: Supported authentication
uk: Підтримуваний тип автентифікації

en: Domain of the relation
uk: Домен для стосунку

en: HEAD method settings
uk: Налаштування методу HEAD

en: PUT method settings
uk: Налаштування методу PUT

en: Whether the pre Drupal 8.2.x behavior of having permissions for EntityResource is enabled or not.
uk: Чи увімкнено спосіб роботи Drupal до 8.2.x щодо отримання повноважень для EntityResource.

en: Supported methods
uk: Підтримувані методи

en: Supported authentication providers
uk: Підтримувані провайдери автентифікації

en: TRACE method settings
uk: Налаштування методу TRACE

en: OPTIONS method settings
uk: Налаштування методу OPTIONS

en: CONNECT method settings
uk: Налаштування методу CONNECT
