OpenStory (8.x-3.0) - en to tr translation catalogue (64 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Type
tr: Tip

en: Closed
tr: Kapalı

en: yes
tr: evet

en: Date
tr: Tarih

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Message
tr: İleti

en: Name
tr: İsim

en: Open
tr: Açık

en: Format
tr: Biçim

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: no
tr: hayır

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Active
tr: Etkin

en: Page
tr: Sayfa

en: Custom
tr: Özel

en: Roles
tr: Roller

en: Published
tr: Yayında

en: File MIME type
tr: Dosya MIME tipi

en: Vocabulary
tr: Sözlük

en: Last login
tr: Son giriş

en: Severity
tr: Önem derecesi

en: Desc
tr: Azalan

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: Authentication
tr: Kimlik Doğrulama

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: User status
tr: Kullanıcı durumu

en: Apply
tr: Uygula

en: Authenticated user
tr: Kimliği doğrulanmış kullanıcı

en: Supported formats
tr: Desteklenen biçimler

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Post date
tr: Gönderi tarihi

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Caches cleared.
tr: Önbellekler temizlendi.

en: Cron ran successfully.
tr: Dönemsel görevler başarıyla çalıştırıldı.

en: Cron run failed.
tr: Dönemsel görevleri çalıştırma girişimi başarısızlıkla sonuçlandı.

en: Preferred language
tr: Tercih edilen dil

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Published status
tr: Yayın durumu

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
tr: Sadece "Yorum gönderme" yetkisine sahip olan kullanıcılar yorum gönderebilir.

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
tr: Kullanıcılar yorum yapamaz ancak mevcut yorumlar gösterilir.

en: Comments are hidden from view.
tr: Yorumlar gizlenmiştir.

en: Severity level
tr: Önem düzeyi

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: HTTP method
tr: HTTP yöntemi

en: Original language
tr: Özgün dil

en: Authentication provider
tr: Kimlik doğrulama sağlayıcısı

en: Approved status
tr: Onay durumu

en: Approved comment status
tr: Yorum onay durumu

en: REST export
tr: REST dışa aktarma

en: HEAD method settings
tr: HEAD yöntemi ayarları

en: PUT method settings
tr: PUT yöntemi ayarları

en: Whether the pre Drupal 8.2.x behavior of having permissions for EntityResource is enabled or not.
tr: EntityResource izinleri için Drupal 8.2.x öncesi davranışın etkinleştirilip etkinleştirilmediği.

en: Supported methods
tr: Desteklenen yöntemler

en: Supported authentication providers
tr: Desteklenen kimlik doğrulama sağlayıcıları

en: TRACE method settings
tr: TRACE yöntemi ayarları

en: OPTIONS method settings
tr: OPTIONS yöntemi ayarları

en: CONNECT method settings
tr: CONNECT yöntemi ayarları
