openweathermap.org (1.0.0-beta1) - en to de translation catalogue (29 entries)

en: Update interval in minutes
de: Aktualisierungsintervall in Minuten

en: Weather
de: Wetter

en: Country
de: Land

en: metric
de: metrisch

en: imperial
de: angloamerikanisch

en: Settings
de: Einstellungen

en: standard
de: Standard

en: Temperature
de: Temperatur

en: Wind speed
de: Windgeschwindigkeit

en: Pressure
de: Luftdruck

en: City
de: Stadt

en: API key
de: API-Key

en: Select...
de: Auswählen …

en: Country code
de: Länderkennung

en: About
de: Über

en: Units of measurement
de: Masseinheiten

en: Feels like
de: Gefühlte

en: Humidity
de: Luftfeuchtigkeit

en: Weather forecast
de: Wettervorhersage

en: API Endpoint
de: API-Endpunkt

en: API endpoint
de: API-Endpunkt

en: Retrieves weather forecast data from openweathermap.org and displays on the page.
de: Ruft Wettervorhersagedaten von openweathermap.org ab und zeigt sie auf einer Seite an.

en: View a weather forecast
de: Eine Wettervorhersage anzeigen

en: Allows viewing a weather forecast.
de: Erlaubt das Anzeigen einer Wettervorhersage.

en: Administer a weather forecast
de: Eine Wettervorhersage verwalten

en: Allows administration of a weather forecast.
de: Erlaubt das Verwalten eines Wettervorhersage.

en: Openweathermap settings
de: Openweathermap-Einstellungen

en: Update periodically
de: Regelmäßig aktualisieren

en: The "City" field is required.
de: Das Feld „Stadt“ ist erforderlich.
