Open Y (8.x-0.3) - en to fa translation catalogue (117 entries)

en: Forms
fa: ورقه ها

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Images
fa: تصاویر

en: Previous
fa: قبلی

en: Next
fa: بعدی

en: Delete
fa: حذف

en: Content
fa: محتوا

en: Type
fa: نوع

en: Cancel
fa: لغو

en: Description
fa: شرح

en: On
fa: روشن

en: Overview
fa: مرورکلی

en: Edit
fa: تدوین

en: Date
fa: تاریخ

en: Size
fa: اندازه

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: اعاده

en: Link
fa: واصلی

en: Image
fa: تصویر

en: Category
fa: دسته

en: Name
fa: نام

en: Go to previous page
fa: برو به صفحه قبلی

en: Go to next page
fa: برو به صفحه بعدی

en: Label
fa: برچسب

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Help
fa: راهنما

en: Summary
fa: خلاصه

en: Sunday
fa: یک‌شنبه

en: Monday
fa: دوشنبه

en: Tuesday
fa: سه‌شنبه

en: Wednesday
fa: چهارشنبه

en: Thursday
fa: پنج‌شنبه

en: Friday
fa: جمعه

en: Saturday
fa: شنبه

en: Icon
fa: شمایل

en: Time
fa: زمان

en: View
fa: مشاهده

en: Teaser
fa: خلاصه

en: Text
fa: متن

en: Layout
fa: آرایش

en: ID
fa: هویت

en: Continue
fa: ادامه

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Files
fa: فایل‌ها‌

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: All
fa: همه

en: Add content
fa: افزودن محتوا

en: Area
fa: منطقه

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Block
fa: قالبک

en: Logo
fa: آرم

en: Off
fa: خاموش

en: Header
fa: سربرگ

en: Footer
fa: پاورقی

en: Location
fa: مکان

en: Promoted to front page
fa: ارتقا یافته به صفحه اصلی

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: ,
fa: ،

en: Desc
fa: نزولی

en: Background color
fa: رنگ پس‌زمینه

en: Text color
fa: رنگ متن

en: Color
fa: رنگ

en: User login
fa: ورود کاربر

en: Filters
fa: صافیها

en: Save settings
fa: ذخیره تنظیمات

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Full
fa: کامل

en: Gender
fa: جنسیت

en: Activity
fa: فعالیت

en: Caption
fa: عنوان

en: Reference
fa: ارجاع

en: Video
fa: ویدیو

en: Style
fa: اصلوب

en: Session
fa: نشست

en: Link color
fa: رنگ واصلی

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: ‹ Previous
fa: قبلی>

en: Next ›
fa: >بعدی

en: Tabs
fa: زبانه ها

en: Anonymous user
fa: کاربر ناشناس

en: Apply
fa: تایید

en: Editor
fa: تدوینگر

en: Language code
fa: کد زبان

en: Authenticated user
fa: کاربر شناخته شده

en: Menu link title
fa: عنوان واصلی قائم

en: Mapping
fa: نگاشت

en: Administrator
fa: مدیر

en: Offset
fa: جابجایی

en: Machine name
fa: نام دستگاه

en: Data
fa: داده

en: Skip to main content
fa: رفتن به محتوای اصلی

en: About
fa: درباره

en: Main navigation
fa: پیمایدنۀ اصلی

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Menu links
fa: واصلهای قائم

en: mobile
fa: موبایل

en: Items per page
fa: عنصر‌ها در هر صفحه

en: ‹‹
fa: >>

en: ››
fa: <<

en: - All -
fa: - همه -

en: Pagination
fa: صفحه بندی

en: Powered by Drupal
fa: نیرو گرفته از دروپال

en: Alert
fa: هشدار

en: Breadcrumbs
fa: سلسله صفحات

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: Main background
fa: رنگ زمینه‌ی اصلی

en: Footer background
fa: رنگ زمینه‎ی قسمت پایینی

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: Load More
fa: نمایش بیشتر

en: Entity Reference
fa: مرجع عنصر

en: Submitted by @author_name on @date
fa: تقدیم شده توسط  @author_name در @date

en: Primary admin actions
fa: اقدامات اصلی مدیر

en: User account menu
fa: قائم حساب کابرا

en: Media name
fa: نام رسانه
