Open Y (8.x-1.0) - en to ro translation catalogue (128 entries)

en: Forms
ro: Formulare

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Images
ro: Imagini

en: Previous
ro: Anterior

en: Next
ro: Următor

en: select
ro: selectare

en: Delete
ro: Șterge

en: Content
ro: Conținut

en: Type
ro: Tip

en: Cancel
ro: Anulare

en: Description
ro: Descriere

en: On
ro: Pornit

en: Overview
ro: Privire de ansamblu

en: Edit
ro: Editați

en: Date
ro: Data

en: Size
ro: Mărime

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: Link
ro: Legătură

en: Image
ro: Imagine

en: Category
ro: Categorie

en: Name
ro: Nume

en: Go to previous page
ro: Mergi la pagina anterioară

en: Go to next page
ro: Mergeți la pagina următoare

en: Label
ro: Etichetă

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Help
ro: Ajutor

en: Summary
ro: Sumar

en: Sunday
ro: Duminică

en: Monday
ro: Luni

en: Tuesday
ro: Marți

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Thursday
ro: Joi

en: Friday
ro: Vineri

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Time
ro: Ora

en: View
ro: Afișează

en: Layout
ro: Prezentare

en: Continue
ro: Continuare

en: Email
ro: email

en: Files
ro: Fișiere

en: Created
ro: Creat

en: All
ro: Toate

en: Active
ro: Activ

en: Add content
ro: Adăugați conținut

en: Area
ro: Zonă

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Block
ro: Bloc

en: Logo
ro: Siglă

en: Off
ro: Oprit

en: Header
ro: Cap

en: Footer
ro: Subsol

en: Location
ro: Locația

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Authored by
ro: Autor

en: Prev
ro: Înapoi

en: Phone
ro: Telefon

en: Address
ro: Adresă

en: Desc
ro: Descendent

en: Background color
ro: Culoare fundal

en: Text color
ro: Culoare text

en: Color
ro: Culoare

en: User login
ro: Autentificare utilizatori

en: Class
ro: Clasă

en: Filters
ro: Filtre

en: Save settings
ro: Salvare opțiuni

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Full
ro: Complet

en: Are you sure you want to delete %name?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți %name?

en: Activity
ro: Activitate

en: month
ro: lună

en: Caption
ro: Legendă

en: Reference
ro: Referință

en: Style
ro: Stil

en: Session
ro: Sesiune

en: Link color
ro: Culoare link

en: Changed
ro: Schimbat

en: ‹ Previous
ro: ‹ Anterior

en: Next ›
ro: Următor ›

en: Tabs
ro: Taburi

en: Next page
ro: Pagina următoare

en: Anonymous user
ro: Vizitator

en: Apply
ro: Aplică

en: Language code
ro: Codul limbii

en: Authenticated user
ro: Utilizator autentificat

en: Menu link title
ro: Titlul legăturii de meniu

en: Mapping
ro: Mapare

en: Offset
ro: Decalaj

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: Data
ro: Dată

en: Skip to main content
ro: Sari la conținutul principal

en: About
ro: Despre

en: Main navigation
ro: Navigare principală

en: Primary tabs
ro: Filele principale

en: Secondary tabs
ro: Taburi secundare

en: Menu links
ro: Link-uri meniu

en: mobile
ro: mobil

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Publishing status
ro: Statusul publicării

en: Pagination
ro: Paginație

en: Powered by Drupal
ro: Construit pe Drupal

en: Alert
ro: Alertă

en: Facility
ro: Facilitate

en: Status messages
ro: Status mesaje

en: Main page content
ro: Conținut principal pagină

en: Main background
ro: Fundal principal

en: Footer background
ro: Culoare de fundal a subsolului paginii

en: Previous page
ro: Pagina anterioară

en: Footer menu
ro: Meniu subsol

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: Mapping type
ro: Tip de mapare

en: Entity Reference
ro: Referință entitate

en: Full HTML
ro: HTML complet

en: View changes of @config_file
ro: Vedeți modificările @config_file

en: Administrative summary
ro: Rezumat administrativ

en: Site branding
ro: Branding-ul sitului

en: Submitted by @author_name on @date
ro: Postat de @author_name la @date

en: File link
ro: Legătură către fișier

en: Primary admin actions
ro: Acțiuni primare administrator

en: User account menu
ro: Meniu cont utilizator

en: Basic block
ro: Bloc de bază

en: Staged
ro: Etapizat

en: Site section links
ro: Legături către secțiuni site

en: Media name
ro: Nume media
