Open Y (8.x-1.1) - en to ru translation catalogue (171 entries)

en: Forms
ru: Формы

en: Home
ru: Главная

en: Title
ru: Заголовок

en: Images
ru: Изображения

en: Previous
ru: Назад

en: Next
ru: Вперёд

en: select
ru: выбор

en: Delete
ru: Удалить

en: Content
ru: Содержимое

en: Type
ru: Тип

en: Cancel
ru: Отмена

en: Description
ru: Описание

en: On
ru: Вкл

en: Overview
ru: Обзор

en: Edit
ru: Редактировать

en: Date
ru: Дата

en: Size
ru: Размер

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: Link
ru: Ссылка

en: Image
ru: Изображение

en: Category
ru: Категория

en: Name
ru: Название

en: Go to previous page
ru: На предыдущую страницу

en: Go to next page
ru: На следующую страницу

en: Label
ru: Метка

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Help
ru: Справка

en: Summary
ru: Сводка

en: Sunday
ru: воскресенье

en: Monday
ru: понедельник

en: Tuesday
ru: вторник

en: Wednesday
ru: среда

en: Thursday
ru: четверг

en: Friday
ru: пятница

en: Saturday
ru: суббота

en: Program
ru: Программа

en: Icon
ru: Иконка

en: Time
ru: Время

en: View
ru: Просмотр

en: Teaser
ru: Анонс

en: Layout
ru: Макет

en: Continue
ru: Продолжить

en: Files
ru: Файлы

en: Created
ru: Создано

en: All
ru: Все

en: Active
ru: Активно

en: Add content
ru: Добавить материал

en: Area
ru: Область

en: Page title
ru: Заголовок страницы

en: Block
ru: Блок

en: Logo
ru: Логотип

en: Off
ru: Выкл

en: Header
ru: Шапка

en: Footer
ru: Подвал

en: Location
ru: Место

en: Promoted to front page
ru: Помещено на главную страницу

en: Gallery
ru: Галерея

en: Authored by
ru: Автор

en: home
ru: домой

en: Prev
ru: Назад

en: Phone
ru: Телефон

en: Fax
ru: Факс

en: Address
ru: Адрес

en: Desc
ru: По убыванию

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Text color
ru: Цвет текста

en: Color
ru: Цвет

en: User login
ru: Вход на сайт

en: Blog
ru: Блог

en: Class
ru: Класс

en: Banner
ru: Баннер

en: Anonymous
ru: Гость

en: Filters
ru: Фильтры

en: Save settings
ru: Сохранить настройки

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Full
ru: Полный

en: Male
ru: Мужской

en: Female
ru: Женский

en: Are you sure you want to delete %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %name?

en: Activity
ru: Активность

en: month
ru: месяц

en: Caption
ru: Подпись

en: Days
ru: Дни

en: Reference
ru: Связь

en: Video
ru: Видео

en: Style
ru: Стиль

en: Session
ru: Сессия

en: Link color
ru: Цвет ссылок

en: No results found
ru: Результаты не найдены

en: Changed
ru: Изменение

en: Image Link
ru: Ссылка на изображение

en: Document
ru: Документ

en: ‹ Previous
ru: ‹ Предыдущий

en: Next ›
ru: Следующий ›

en: Related content
ru: Связанное содержимое

en: Tabs
ru: Вкладки

en: Next page
ru: Следующая страница

en: Anonymous user
ru: Анонимный пользователь

en: Apply
ru: Применить

en: Distance
ru: Расстояние

en: Editor
ru: Редактор

en: Language code
ru: Код языка

en: Authenticated user
ru: Аутентифицированный пользователь

en: Menu link title
ru: Название ссылки меню

en: Mapping
ru: Соответствия

en: Administrator
ru: Администратор

en: Bottom Content
ru: Под содержимым

en: Offset
ru: Пропустить

en: Meta Tags
ru: Мета-теги

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Data
ru: Данные

en: Skip to main content
ru: Перейти к основному содержанию

en: Favicon
ru: Иконка Favicon

en: About
ru: Информация

en: Welcome to
ru: Добро пожаловать

en: Main navigation
ru: Основная навигация

en: Upload images
ru: Загрузить изображения

en: Primary tabs
ru: Главные вкладки

en: Secondary tabs
ru: Дополнительные вкладки

en: Directions
ru: Направление

en: Locations
ru: Места

en: Menu links
ru: Ссылки меню

en: Placement
ru: Положение

en: mobile
ru: Мобильный

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: Publishing status
ru: Статус публикации

en: Pagination
ru: Нумерация страниц

en: Powered by Drupal
ru: Сделано на Drupal

en: All Images
ru: Все изображения

en: Alert
ru: Оповещение

en: Breadcrumbs
ru: Строка навигации

en: Facility
ru: Способ

en: Status messages
ru: Системные сообщения

en: Search text
ru: Искать текст

en: Footer text
ru: Текст подвала (страницы)

en: Main page content
ru: Содержимое страницы

en: Menu title
ru: Заголовок меню

en: Video URL
ru: URL-адрес видео

en: Main background
ru: Основной фон

en: Footer background
ru: Фон подвала

en: Header background
ru: Фон заголовка

en: Previous page
ru: Предыдущая страница

en: Contributor
ru: Участник

en: Footer menu
ru: Меню в подвале

en: Asc
ru: По возрастанию

en: A valid Google Analytics Web Property ID is case sensitive and formatted like UA-xxxxxxx-yy.
ru: Правильный идентификатор Google Analytics чувствителен к регистру и имеет формат UA-xxxxxxx-yy.

en: Latest blog posts
ru: Новые записи в блог

en: Master
ru: Основной

en: Mapping type
ru: Соответсвующий тип

en: Load More
ru: Загрузить ещё

en: Entity Reference
ru: Ссылка на сущность

en: Full HTML
ru: Полный HTML

en: View changes of @config_file
ru: Просмотр изменений @config_file

en: Administrative summary
ru: Административная сводка

en: Site branding
ru: Брендинг сайта

en: Submitted by @author_name on @date
ru: Опубликовано @author_name - @date

en: The time that the entity was created.
ru: Время создания объекта.

en: The time that the entity was last edited.
ru: Время редактирования объекта.

en: File link
ru: Ссылка на файл

en: Primary admin actions
ru: Основные действия администратора

en: User account menu
ru: Меню учётной записи пользователя

en: Basic block
ru: Базовый блок

en: Staged
ru: Подготовленная

en: Site section links
ru: Ссылки разделов сайта

en: Media name
ru: Название медиа

en: Entity browser
ru: Обозреватель сущностей

en: Parent menu link
ru: Родительская ссылка меню

en: Documents Library
ru: Библиотека документов

en: Save taxonomy term
ru: Сохранить термин
