Open Y (8.x-1.0) - en to pt translation catalogue (159 entries)

en: Forms
pt: Formulários

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Images
pt: Imagens

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Próximo

en: select
pt: seleciona

en: Delete
pt: Apagar

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: On
pt: Habilitado

en: Overview
pt: Visão geral

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Image
pt: Imagem

en: Category
pt: Categoria

en: Name
pt: Nome

en: Go to previous page
pt: Ir para a página anterior

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Label
pt: Rótulo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Help
pt: Ajuda

en: Summary
pt: Resumo

en: Sunday
pt: Domingo

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: Saturday
pt: Sábado

en: Program
pt: Programa

en: Icon
pt: Ícone

en: Time
pt: Hora

en: View
pt: Ver

en: Teaser
pt: Chamada

en: Text
pt: Texto

en: Continue
pt: Continuar

en: Files
pt: Arquivos

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Tudo

en: Active
pt: Ativo

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: Area
pt: Local

en: Page title
pt: Título da página

en: Block
pt: Bloco

en: Off
pt: Desligado

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Location
pt: Localização

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Gallery
pt: Galeria

en: Authored by
pt: Escrito por

en: home
pt: Início

en: Prev
pt: Anterior

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Endereço

en: Desc
pt: Decrescente

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Text color
pt: Cor do texto

en: Color
pt: Cor

en: User login
pt: Login do usuário

en: Class
pt: Classe

en: Filters
pt: Filtros

en: Save settings
pt: Salvar as configurações

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Full
pt: Completo

en: Gender
pt: Gênero

en: Male
pt: Masculino

en: Female
pt: Feminino

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Você tem certeza que deseja excluir %name?

en: Activity
pt: Atividade

en: month
pt: mês

en: Caption
pt: Legenda

en: Days
pt: Dias

en: Reference
pt: Referência

en: Style
pt: Estilo

en: Diff
pt: Alterações

en: Session
pt: Sessão

en: Link color
pt: Cor dos links

en: No results found
pt: Nenhum resultado encontrado.

en: Changed
pt: Alterado

en: Document
pt: Documento

en: ‹ Previous
pt: ‹ Voltar

en: Next ›
pt: Avançar ›

en: Related content
pt: Conteúdo relacionado

en: Tabs
pt: Abas

en: Next page
pt: Próxima página

en: Anonymous user
pt: Usuário anônimo

en: Apply
pt: Aplicar

en: Distance
pt: Distância

en: Language code
pt: Código do idioma

en: Authenticated user
pt: Usuário autenticado

en: Menu link title
pt: Título do link do menu

en: Mapping
pt: Mapeamento

en: Administrator
pt: Administrador

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Headline
pt: Título

en: Data
pt: Dados

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: About
pt: Sobre

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: Upload images
pt: Enviar imagens

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Directions
pt: Instruções

en: Locations
pt: Localizações

en: Alerts
pt: Alertas

en: Menu links
pt: Links de menu

en: mobile
pt: móvel

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Publishing status
pt: Status de publicação

en: Pagination
pt: Paginação

en: Powered by Drupal
pt: Desenvolvido com Drupal

en: Alert
pt: Alerta

en: Facility
pt: Instalação

en: Status messages
pt: Mensagens de status

en: One Column
pt: Uma Coluna

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Featured Content
pt: Conteúdo em destaque

en: Menu title
pt: Título do menu

en: Video URL
pt: URL do vídeo

en: Main background
pt: Plano de fundo principal

en: Footer background
pt: Fundo do rodapé

en: Header background
pt: Fundo do cabeçalho

en: Previous page
pt: Página anterior

en: Footer menu
pt: Menu do rodapé

en: Asc
pt: Ascendente

en: Latest blog posts
pt: Últimos posts do Blog

en: Half
pt: Metade

en: Master
pt: Principal

en: Term Name
pt: Nome do Termo

en: Neighborhood
pt: Bairro

en: Mapping type
pt: Tipo de Mapeamento

en: Full HTML
pt: HTML completo

en: View changes of @config_file
pt: Ver mudanças do @config_file

en: Administrative summary
pt: Sumário administrativo

en: Site branding
pt: Definição de marca do site

en: Submitted by @author_name on @date
pt: Enviado por @author_name em @date

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: File link
pt: Link de arquivo

en: Primary admin actions
pt: Ações primárias do administrador

en: User account menu
pt: Menu de conta de usuário

en: Basic block
pt: Bloco básico

en: content @type: deleted @label.
pt: conteúdo @type: @label apagado.

en: Staged
pt: Por Etapas

en: Site section links
pt: Links de seções do site

en: Media name
pt: Nome da mídia

en: Entity browser
pt: Navegador de entidade

en: Parent menu link
pt: Link do menu pai

en: Documents Library
pt: Biblioteca de Documentos

[ctx: Date range separator]
en: -
pt: No contexto: separador do período de data
