Open Y Digital Signage (8.x-2.0) - en to fr translation catalogue (101 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Author
fr: Auteur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Save
fr: Enregistrer

en: Top
fr: Haut

en: Icon
fr: Icône

en: Add new
fr: Ajouter nouveau

en: Schedule
fr: Planning

en: Time
fr: Heure

en: View
fr: Voir

en: Time slot
fr: Plage horaire

en: Event
fr: Évènement

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Mail
fr: Courriel

en: Check
fr: Vérifier

en: Created
fr: Créé

en: Create
fr: Créer

en: Bottom
fr: Bas

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Published
fr: Publié

en: Location
fr: Emplacement

en: Overridden
fr: Supplanté

en: Phone
fr: Téléphone

en: Start
fr: Début

en: End
fr: Fin

en: Now
fr: Maintenant

en: Class
fr: Classe

en: Override
fr: Supplanter

en: Class name
fr: Nom de la classe

en: Sort by
fr: Trier par

en: Leave blank for %anonymous.
fr: Laisser vide pour %anonymous.

en: in
fr: dans

en: (disabled)
fr: (désactivé)

en: Period
fr: Point

en: author
fr: auteur

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: White
fr: Blanc

en: Video
fr: Vidéo

en: Start Time
fr: Heure de début

en: End Time
fr: Heure de fin

en: Discount
fr: Remise

en: Donate
fr: Faire un don

en: Schedules
fr: Plannings

en: Changed
fr: Modifié

en: Purple
fr: Violet

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Run
fr: Exécuter

en: Apply
fr: Appliquer

en: Update page
fr: Mettre à jour la page

en: Canceled
fr: Annulé

en: Green
fr: Vert

en: Blue
fr: Bleu

en: Offset
fr: Décalage

en: Black
fr: Noir

en: Family
fr: Famille

en: Machine name
fr: Nom système

en: Landscape
fr: Paysage

en: Light
fr: Léger

en: Cover
fr: Couverture

en: Tip
fr: Astuce

en: Restore original
fr: Restaurer l'original

en: Finished with an error.
fr: Terminé avec erreur

en: Add Schedule
fr: Ajouter une planification

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Date and time
fr: Date et heure

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Published status
fr: Statut de publication

en: Operations links
fr: Liens d'actions

en: Color Scheme
fr: Schéma de couleur

en: Room
fr: Salle

en: End time
fr: Date de fin

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Time settings
fr: Paramètres de l'heure

en: Dark
fr: Sombre

en: Hash
fr: Hachage

en: Master
fr: Principal

en: Repeat settings
fr: Paramètres de répétition

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: Date separator
fr: Séparateur de dates

en: The string to separate the start and end dates
fr: La chaîne pour séparer les dates de début et de fin.

en: Separator: %separator
fr: Séparateur: %separator

en: The @title end date cannot be before the start date
fr: La date de fin @title ne peut pas être située avant la date de début.
