Open Y Digital Signage (8.x-2.0) - en to pt translation catalogue (101 entries)

en: Title
pt: Título

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Próximo

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Reset
pt: Redefinir

en: Message
pt: Mensagem

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Save
pt: Salvar

en: Top
pt: Superior

en: Icon
pt: Ícone

en: Add new
pt: Adicionar novo

en: Schedule
pt: Agendar

en: Time
pt: Hora

en: View
pt: Ver

en: Event
pt: Evento

en: Mail
pt: E-mail

en: Check
pt: Cheque

en: Created
pt: Criado

en: Create
pt: Criar

en: Question
pt: Pergunta

en: Page
pt: Página

en: Bottom
pt: Inferior

en: Custom
pt: Personalizado

en: Published
pt: Publicado

en: Location
pt: Localização

en: Overridden
pt: Sobrescrito

en: Phone
pt: Telefone

en: Desc
pt: Decrescente

en: Start
pt: Iniciar

en: End
pt: Fim

en: Now
pt: Agora

en: Class
pt: Classe

en: Override
pt: Sobrescrever

en: Class name
pt: Nome da classe

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Leave blank for %anonymous.
pt: Deixe em branco para %anonymous.

en: in
pt: em

en: Source
pt: Fonte

en: (disabled)
pt: (desabilitado)

en: Period
pt: Ponto

en: author
pt: autor

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: White
pt: Branco

en: Orientation
pt: Orientação

en: Discount
pt: Desconto

en: Schedules
pt: Agendamentos

en: Changed
pt: Alterado

en: Purple
pt: Roxo

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Apply
pt: Aplicar

en: Update page
pt: Atualizar página

en: Canceled
pt: Cancelado

en: Green
pt: Verde

en: Blue
pt: Azul

en: Orange
pt: Laranja

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Black
pt: Preto

en: Family
pt: Família

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Landscape
pt: Paisagem

en: Direction
pt: Direção

en: Cover
pt: Capa

en: Finished with an error.
pt: Finalizado com erro.

en: Add Schedule
pt: Adicionar agendamento

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Date and time
pt: Data e hora

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Published status
pt: Status

en: Operations links
pt: Links de operações

en: Color Scheme
pt: Esquema de Cores

en: End time
pt: Hora de fim

en: Dark
pt: Escuro

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Repeat settings
pt: Configurações de repetição

en: Schedule ID
pt: ID do agendamento

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: Date separator
pt: Separador de data

en: The string to separate the start and end dates
pt: A sequência para separar as datas de início e de encerramento

en: Separator: %separator
pt: Separador: %separator

en: The @title end date cannot be before the start date
pt: A data de encerramento @title não pode ser anterior à data de início

[ctx: Date range separator]
en: -
pt: No contexto: separador do período de data

en: Time Range
pt: Intervalo de Hora
