Opigno calendar event (3.0.0-rc1) - en to pt translation catalogue (57 entries)

en: Title
pt: Título

en: delete
pt: apagar

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Description
pt: Descrição

en: Overview
pt: Visão geral

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Reset
pt: Redefinir

en: edit
pt: editar

en: Label
pt: Rótulo

en: View
pt: Ver

en: Event
pt: Evento

en: Updated
pt: Atualizado

en: Text
pt: Texto

en: User
pt: Usuário

en: Published
pt: Publicado

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Advanced
pt: Avançado

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Desc
pt: Decrescente

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Authored on
pt: Escrito em

en: Show
pt: Exibir

en: Changed
pt: Alterado

en: Join
pt: Inscrever-se

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Apply
pt: Aplicar

en: Date range
pt: Intervalo de datas

en: Classes
pt: Turmas

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Admin
pt: Administrar

en: Popup settings
pt: Configurações de Popup

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Machine-readable name
pt: Nome legível de máquina

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Max width
pt: Largura máxima

en: Published status
pt: Status

en: Date type
pt: Tipo de data

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
pt: Nome de máquina inválido. Informe um nome diferente de %invalid.

en: Max height
pt: Altura máxima

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Calendar events
pt: Calendário de eventos

en: Live meeting
pt: Reunião ao vivo

en: Calendar event
pt: Evento do calendário

en: Add calendar event type
pt: Adicionar tipo de evento de calendário

en: Add calendar event
pt: Adicionar evento do calendário

en: Calendar event type
pt: Tipo de evento do calendário

en: Show on calendar
pt: Mostrar no calendário

en: The calendar event type %name has been updated.
pt: O tipo de evento de calendário %name foi atualizado.

en: Add members to calendar event entities
pt: Adicionar membros a entidades de eventos do calendário
