Opigno calendar event (3.0.2) - en to it translation catalogue (46 entries)

en: Title
it: Titolo

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Description
it: Descrizione

en: Overview
it: Panoramica

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Reset
it: Ripristina

en: edit
it: modifica

en: Label
it: Etichetta

en: View
it: Visualizza

en: Event
it: Evento

en: Updated
it: Aggiornato

en: Text
it: Testo

en: User
it: Utente

en: Published
it: Pubblicato

en: Authored by
it: Creato da

en: Advanced
it: Avanzate

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Desc
it: Disc

en: Sort by
it: Ordina per

en: Authored on
it: Creato il

en: Show
it: Mostra

en: Changed
it: Modificato

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Apply
it: Applica

en: Date range
it: Intervallo date

en: Classes
it: Classi

en: Offset
it: Scostamento

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Machine-readable name
it: Nome ad uso interno

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Max width
it: Larghezza massima

en: Published status
it: Stato pubblicazione

en: Date type
it: Tipo di data

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
it: Nome ad uso interno non valido. Inserisci un nome diverso da %invalid.

en: Max height
it: Altezza massima

en: Date Range
it: Intervallo di date

en: Master
it: Principale
