Opigno calendar event (8.x-1.0-rc1) - en to os translation catalogue (14 entries)

en: Title
os: Сæр

en: delete
os: схаф

en: Status
os: Статус

en: Delete
os: Аппар

en: Operations
os: Архæйдтæ

en: Type
os: Тип

en: Author
os: Автор

en: Description
os: Афыст

en: Overview
os: Афæлгæст

en: Edit
os: Раст кæнын

en: Date
os: Датæ

en: Reset
os: Раздæрау

en: Label
os: Нысан

en: View
os: Фенд
