Opigno calendar event (8.x-1.3) - en to fil translation catalogue (16 entries)

en: Title
fil: Pamagat

en: delete
fil: tanggalin

en: Status
fil: Kalagayan

en: Delete
fil: Tanggalin

en: Operations
fil: Mga operasyon

en: Type
fil: Uri

en: Author
fil: May akda

en: Description
fil: Paglalarawan

en: Overview
fil: Pangkalahatang-ideya

en: Edit
fil: Wastuhin

en: Date
fil: Petsa

en: Reset
fil: Ibalik sa pamantayan

en: edit
fil: wastuhin

en: View
fil: Tingnan

en: Updated
fil: Nabago

en: Published
fil: Inilathala
