Opigno forum (8.x-1.7) - en to de translation catalogue (9 entries)

en: Forums
de: Foren

en: Forum topic
de: Forenthema

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
de: Ein <em>Forenthema</em> beginnt eine neue Diskussion innerhalb des Forums.

en: Forum navigation vocabulary
de: Forum Navigations-Vokabular

en: To the topics list
de: Zur Themenliste

en: Opigno forum access
de: Zugang zum Opigno-Forum

en: Forum topics having these content types are not configured as <a href=":url">Learning path content</a> and will be visible to every user allowed to see regular content:
de: Forenthemen mit diesen Inhaltstypen sind nicht als <a href=":url">Lernpfad-Inhalt</a> konfiguriert und sind für jeden Benutzer sichtbar, der reguläre Inhalte sehen darf:

en: Learning Path: Group node (Forum topic)
de: Lernpfad: Gruppeninhalt (Thema des Forums)

en: New forum post in training "@name"
de: Neuer Forumsbeitrag im Training "@name"
